Már terjedőben vannak a térinformatikai és távérzékelési szoftverek Magyarországon, de még sehol sincsenek a gazdák által az elmúlt években megvásárolt, helyspecifikus kijuttatásra alkalmas gépekhez képest - mondta el Turbéki Richárd, az AGRON Analytics Kft. ügyvezetője.
A szakember az Agrárszektornak beszélt arról is, hogy a magyar agrárium nagyot lépett előre az előző digitális átállást elősegítő pályázatnak köszönhetően, az idei pályázati kiírás pedig várhatóan újabb fejlődési hullámot fog generálni. Ennek okát Turbéki Richárd abban látta, hogy a jelenlegi kiszámíthatatlan körülmények között a termelők mindent meg fognak tenni a gazdálkodásuk stabilizálása érdekében. Az agrárinnovációk átvételének és alkalmazásának jó gyakorlatai a 2025. május 21-én Kecskeméten megrendezésre kerülő Portfolio Agrofuture 2025 konferencián is kiemelt téma lesznek.
Kép forrása: Portfolio
Terjedőben vannak a térinformatikai megoldások a magyar gazdák körében
A térinformatikai és távérzékelési szolgáltatások még fejlődő területnek számítanak a magyar mezőgazdaságban, az azonban kétségtelen, hogy óriási lehetőségek vannak bennük. Erről Turbéki Richárd, az AGRON Analytics Kft. ügyvezetője beszélt, hozzátéve, hogy a cég filozófiája szerint a térinformatika a digitális agrárium adatközpontja, hiszen itt találkoznak a drónok, műholdak, szenzoros mintavételek adatai. A szakember szerint egy térinformatikai megoldás úgy tud körbeérni, ha minden létező adatot egy helyen, egymás viszonylatában tud elemezni, és ez alapján döntést hozni. Tehát ez valójában egy döntéstámogató rendszer.
Turbéki Richárd beszélt arról is, hogy a térinformatikai szoftverek már terjedőben vannak Magyarországon, ám még sehol sincsenek a gazdák által az elmúlt években megvásárolt, helyspecifikus kijuttatásra alkalmas gépekhez képest. Több okos gép van a piacon, mint amennyi szoftvert a gazdák használnak. A szakember úgy látja, hogy ez utóbbiból többre lenne szükség, ám itt az a probléma, hogy nagyon sok különféle, szigetszerű megoldás van, ami vagy nem kompatibilis egymással, vagy nagyon nehezen lehet őket összehangolni. Az AGRON Analytics Kft. szoftvere viszont - amiért idén Agrár Innovációs Díjat is kaptak - ezeket képes egy helyen kezelni.
Az agráriumban rengeteg változó van, ezért nagyon fontos, hogy a gazdák egymás viszonylatában tudják megvizsgálni a különféle elemzések eredményeit. Hasonlóan lényeges az is, hogy milyen adatok vannak az előző évekről, mert ezeket is meg kell vizsgálni. És ezekre kell egy olyan felület, ahol a gazdák ezeket az adatokat láthatják, ami egyszerűen segít nekik
- magyarázta Turbéki Richárd.
Elvben rengeteget segített a digitális átállást elősegítő pályázat
A cég ügyvezetője szerint az elmúlt időszakban nagyon nagy fejlődés állt be az informatikai szolgáltatások terén, és ez főként a digitális átállást segítő, a köznyelvben csak precíziósként emlegetett pályázat érdeme. A gépvásárlások során a gazdáknak a támogatott összeg 7%-ig valamilyen szolgáltatást is igénybe kellett venniük. Ennek köszönhetően nagyságrendekkel nőtt az igénybe vett szoftverek száma, azt viszont már nem lehet tudni, hogy a használat terén hogyan áll a magyar gazdatársadalom.
Ahhoz, hogy a gazdák használják ezeket a szolgáltatásokat, az kell, hogy ezek megtérüléssel kecsegtessenek. Ezeknek a megoldásoknak a versenyképessége azonban attól függ, hogy mennyire felhasználóbarátak, mennyire egyszerű kezelni őket és hogy mennyivel több értéket adnak a felhasználás során
- fejtette ki Turbéki Richárd.
A szakember szerint ezeknek a megoldásoknak kell képezniük a jövő gazdálkodási rendszerének alapját. Ahogy az ügyvezető fogalmazott, ne az adminisztráció legyen több, hanem a megoldás segítse, egyszerűsítse a gazda dolgát, és segítsen neki költségeket megtakarítani.
Fel kell mérni a gazdaságok digitalizációs fejlettségi szintjét
Arra a kérdésre, hogy a vállalat milyen új szolgáltatásokkal készül a következő évekre, Turbéki Richárd elmondta, hogy az alapvető portfóliójuk nem változik, a meglevő szolgáltatások kombinálására fognak nagyobb hangsúlyt helyezni. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy az együttműködési megállapodás megkötése esetén fel fogják mérni az adott gazdaság digitalizációs fejlettségi szintjét, és abból kiindulva építenek fel egy cél elérésére egy monitoring tervet, meghatározva benne fontosabb mérföldköveket. A terv kidolgozásán kívül fontos az utánkövetés is, hogy lássák, megvalósult-e a kitűzött cél, akár termény-, akár bevétel oldalról történt-e növekedés. Turbéki Richárd azt is elmondta, hogy a szoftverükbe beépített kalkulátor - ha azt valaki használja, és hajlandó helyspecifikusan gazdálkodni - azt is meg tudja mutatni zónákra lebontva, hogy mennyit takarított meg a gazdálkodó. Ez pedig extra motivációt jelenthet a termelőknek - jelezte a szakember.
Azt kell látni, hogy egy komplex rendszert ajánlunk, nem egyszeri felmérést. Megtérülésről pedig akkor lehet beszélni, ha van monitoring terv és ezt végig is követjük
- ismertette Turbéki Richárd.
Ehhez viszont nagyon fontos a folyamatos térinformatikai támogatás. A vállalatnál ezért egy külön csapatot építettek fel erre, akik a gazdák speciális igényeit is meg tudják oldani.
Mi várható a 2025-ben?
Ami az idei évet illeti, az AGRON Analytics Kft. ügyvezetője úgy fogalmazott, hogy a digitális átállást segítő újabb pályázat miatt idén megint egy nagyobb ugrást várnak a térinformatikai szolgáltatások elterjedése terén. A szakember szerint az, hogy megint lehet majd térinformatikai megoldásokra és szoftverekre pályázni, nagy lökést fog adni a precíziós szektornak, és egyre többen fogják igénybe venni ezeket a megoldásokat.
Mivel az ágazat szereplőinek jelenleg nagyon kiszámíthatatlan körülmények között kell működniük, ezért a termelőknek mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy stabilizálni tudják a gazdálkodásukat.
Ebből kifolyólag újabb fejlődési hullám várható 2025-ben.
- szögezte Turbéki Richárd.
Forrás: www.agrarszektor.hu