Országos hírek

A NAK földgázbeszerzéssel kapcsolatos tendert ír ki a közeljövőben, amit megelőz a kamarai tagok körében meghirdetett igényfelmérés. Ezt segítendő, a 2018. januári történéseket bemutató földgázenergia-piaci összefoglalót adunk közzé.


A nemzetközi és a hazai energiapiacokon alakuló általános trendek

Az olaj ára 2018. januárjában az előző év elejéhez képest közel 15 százalékkal nőtt, amely mögött az OPEC termeléskorlátozása, az USA-ban lévő palaolaj-termelők termelése és árai, valamint a kereslet enyhe növekedése, illetve ezzel párhuzamosan a globális olajkészletek kismértékű csökkenése állt. Az európai olajárat is meghatározó, északi-tengeri Brent típusú kőolajjegyzés alapján – hároméves csúcsot döntve – 70 dollár felett is járt a kőolaj hordónkénti ára az év elején. Ezen a szinten viszont megtorpanni látszik és enyhén csökkenő trend valószínűsíthető a jövőben a kőolajárak esetében.

Az Észak-Amerikában irányadó West Texas Intermediate (WTI) kőolajára is megállt, enyhén csökkent január végén a folyamatos emelkedés után. A tőzsdék kedvezőbb olajár-várakozásai mögött az USA palaolaj termelés-növekedése állhat, illetve Oroszország esetleges kilépése az OPEC-termeléscsökkentési megállapodásból. A harmadik éve szignifikánsan nő a Gazprom európai földgáz exportja 2014 óta folyamatos növekedést mutatva. 2017-ben 193,9 Mrd m3 földgázt exportált Európába és ezzel a részesedése az európai gázpiacon 35 százalék fölé emelkedett.

A hazai energia-felhasználás növekvő tendenciát mutat. Közel 8 százalékkal, 687 millió köbméterrel nőtt 2016-ban Magyarország belföldi földgázfelhasználása az előző évhez képest és 2017-ben is továbbnövekedett a hazai gázfogyasztás. Hazánk közel 4 milliárd köbméter nagyságú gáztartalékkal rendelkezik, amely a téli évszakra várhatóan elegendő mennyiségű lesz, és egy – a vártnál esetlegesen hidegebb, hosszabb tél miatt – megnövekedő gázfogyasztási igényt is képes lenne kielégíteni.

Magyarország nettó villamosenergia-fogyasztása 2016-ban 1,23 %-kal, 2017-ben 2,3 %-kal továbbnőtt az előző évhez viszonyítva. Tavaly a villamosenergia-rendszer összes fogyasztása elérte a 45,05 TWh-t az előző évi 44,035 TWh után, az import közel 29%-os arányú volt mindkét évben. A hazánkban termelt villamos energia 52 %-a atomenergiából, 18 %-a szénből, 10 %-a megújuló energiából és 20 %-a földgázból származott.

Az elmúlt időszakban jelentős tulajdonosváltások jellemezték a hazai energiapiacot. Az FGSZ Földgázszállító Zrt.-nek értékesítésre kerül a magyar-szlovák gázvezetéket működtető Magyar Gáz Tranzit Zrt. A MET Csoport vásárolja meg az északkelet-magyarországi földgázelosztó Tigáz Zrt.-t, a Nemzeti Közművek Zrt. pedig megvásárolta az északnyugat- és délkelet-magyarországi elosztó ÉGÁZ-DÉGÁZ Földgázelosztó Zrt.-t. Az ügyfeleknek a tulajdonosváltás kapcsán semmilyen teendőjük nincs.


Nemzetközi és hazai piacokon kialakult földgázárak és jövőbeli kilátások


A magyar árakat is jelentősen befolyásoló nyugati gáztőzsdéken (az osztrák CEGH VTP és a holland TTF) és nemzetközi átadókon – folytatva a 2017. októberétől tapasztalható áremelkedési trendet – felfokozott áremelkedés volt jellemző 2018. január elején, ami viszont a hónap második felében csökkenésbe fordult. A hónap első felében 19 EUR/MWh feletti day-ahead (másnapi szállítású piac) gázárak érvényesültek a tőzsdéken, majd január végére 17 EUR/MWh értéket közelítették felülről a 10%-kal csökkenő nagykereskedelmi zsinórárak, elérve újra a tavaly októberi árszintet. Mindkét tőzsde januári day-ahead gázárainak átlaga 18,6 EUR/MWh volt. A napi gáztermék mellett mind a havi, mind a negyedéves gáztermékek future (határidős fizikai leszállítású piac) árai mutatják ezt a csökkenést. A január végi árakkal a tőzsdék mind az elmúlt 30, mind pedig az elmúlt 90 nap árai alapján számított átlagárak alá kerültek, ami kifejezetten jó kilátást jelent a jövőre nézve.

Az árak kapcsán további optimizmusra ad alapot az, hogy az elmúlt két hét szignifikáns gázár-csökkenése magas olaj és szén jegyzésárak mellett tudott bekövetkezni. A földgáz jegyzések tehát el tudtak szakadni az olajár okozta növekedési hajtóerőtől, így ha az olajárban korrekció valósul meg, még további esésre számíthatunk a gázárak tekintetében rövidtávon.

A magyar gáztőzsde (CEEGEX) jelenleg kevesebb jegyzéssel működik, mint nyugat-európai megfelelői, azonban a közelmúlt fejlesztései (pl. EUR/MWh árjegyzés) bizakodásra adnak okot a likviditás növekedése szempontjából. Az elmúlt időszakban akár 5 %-os ármozgások is tapasztalhatóak voltak napi szinten és enyhén növekvő trendet tapasztalhatunk a magyarországi szállítású nagykereskedelmi árakban. A téli negyedévek áttörték a 20 EUR/MWh-s árszinteket is, viszont a régiós és nyugat-európai mozgásokat lekövetve erős csökkenésbe kezdtek január közepétől. Január végére 17,3 EUR/MWh lett a day-ahead gázár (1) és 18,8 EUR/MWh volt a január day-ahead gázárainak átlaga. Amennyiben a trendek változatlanok maradnak és az olajár konszolidálódik vagy a korrekció folytatódik, remek kilátás nyílik a kora tavaszi gázszerződések időzítéséhez.

A következő három hónap havi termékeinek csökkenő gázárait mutató jegyzéseit az alábbi ábrák mutatják regionálisan:

 

 


Összességében a tavaszi, kora nyári időszak kivárása lehet a legkedvezőbb a gáz-kereskedelmi szerződések megkötésére, amennyiben csökken az olajár, továbbá enyhe marad és időben nem húzódik el a tél.

 


1) A földgáz kereskedelmi szerződésben lévő energiaegységre vonatkozó gázdíj a szerződés megkötésekor a tőzsdén érvényesülő nagykereskedelmi árnál valamivel magasabb a bruttó és nettó fűtőérték-konverzió, a fogyasztó zsinórtól eltérő fogyasztási profilja és egyéb kereskedői kockázatokat tartalmazó „spread”-tényező miatt.


 

 


(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám