A kárfelmérés még folyamatban van, de az látszik, hogy jelentős károk keletkeztek Békés megyében a hét eleji hirtelen nagy esőzések és jégeső miatt. A búza több helyen megdőlt, a kukorica és a napraforgó leveleit kilyuggatta a jég.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Békés megyei igazgatóságának elsődleges információi szerint Békésen, Battonyán, Bélmegyeren és a sarkadi járásban a jég a napraforgóban és a kukoricában tett kárt, a leveleket megszaggatta. A vasárnap esti és hétfői jégeső és szél több helyen a földre fektette a búzát, amelyet így nem lehet learatni, ezért terméskiesés várható. Dombegyházon rövid idő alatt 92 milliméter csapadék hullott, a jégeső károsította a dinnyét, a csemegekukoricát és a napraforgót is. A békési járásban gazdálkodó Agro-Délo Kft. 300 hektáros jégkárt jelentett, károsodott a kukorica, a búza és a napraforgó is.
Barabás Béla, a Békés Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetségének titkára elmondta, Dombegyházon 800 hektáros területen pusztított a jég; a kukorica 20-40 százaléka, a búza 30-50 százaléka, a repce 50-60 százaléka károsodott. Okány mezőgazdasági területeinek felét, Zsadányénak a 30 százalékát pusztította a vihar és a jég. A napraforgó és a kukorica levelei szárig lecsupaszodtak, a gabona egy része földre dőlt, ám a térségben a legnagyobb gondot a belvíz okozza.
A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) közleménye szerint tíz belvízvédelmi szakaszból nyolcon kellett elrendelni készültséget Békés megyében. Hat szakaszon elsőfokú, két szakaszon másodfokú belvízvédelmi készültség van érvényben. A belvizes foltok a 29 ezer hektáron vetett őszi árpa betakarítását is késleltetik. A NAK szerint ha tartósan marad a csapadékos idő, akkor az őszi búza aratásával is gondok adódhatnak.
A NAK megyei igazgatósága és Barabás Béla szerint is komoly problémát okoz, hogy már a korábbi időszak csapadékos időjárása is kedvezett a gombafertőzések (fuzárium) megjelenésének, ami az utóbbi napok esőzései és a magas páratartalom miatt még kiterjedtebben jelentkezhet. Az őszi árpánál a korompenész is megjelent már, ami akár tömegesen elterjedhet. A késői vetésű kukorica és a napraforgó gyomosodik, mert a gazdák nem tudnak rámenni a földekre.
A NAK megyei igazgatósága elsődleges információi szerint a kár akár százmilliós nagyságrendű is lehet Békésben. A megyében csaknem 110 ezer hektáron termesztenek kukoricát, napraforgót 82 ezer hektáron, tavaszi árpát és zabot 3600 hektáron vetettek.
(MTI)