Adózás

A TEÁOR’25 nómenklatúra 2025. január 1-jei életbe lépésével részben módosult az agroturisztikai étkeztetést magában foglaló kistermelői falusi vendégasztal, falusi szállásadás, valamint lakáséttermi szolgáltatás statisztikai besorolása.

A fent említett agroturisztikai étkeztetéshez kapcsolódó tevékenységek a 2024. december 31-ig érvényes TEÁOR’08 nómenklatúra alapján:

  • falusi vendégasztal szolgáltatás esetén a TEÁOR’08 56.21 Rendezvényi étkeztetés tételébe (ÖVTJ’24 562103 Falusi vendégasztal szolgáltatás);
  • lakáséttermi szolgáltatás esetén (étel készítése és felszolgálása azonnali, közvetlen fogyasztásra étteremként funkcionáló lakásban) a TEÁOR’08 56.10 Éttermi-, mozgó vendéglátás tételébe;
  • falusi szálláshely-szolgáltatás keretében megvalósuló étkeztetés esetén, tekintettel arra, hogy az ételszolgáltatás kapcsolódó szolgáltatások körébe tartozik, így a TEÁOR’08 55.20 Üdülési célú és egyéb rövid távú szálláshely-szolgáltatás tételébe tartozott (külön tevékenységi kód felvétele nem volt indokolt).

Az említett agroturisztikai étkeztetéshez kapcsolódó tevékenységek TEÁOR’25 nómenklatúra szerinti besorolása az alábbiak szerint alakul:

  • falusi vendégasztal szolgáltatás a TEÁOR’25 56.21 Rendezvényi étkeztetés tételében (ÖVTJ’25 562103 Falusi vendégasztal szolgáltatás);
  • lakáséttermi szolgáltatás a TEÁOR’25 56.11 Éttermi vendéglátás tételében;
  • falusi szálláshely-szolgáltatás keretében megvalósuló étkeztetés a TEÁOR’25 55.20 Üdülési célú és egyéb rövid távú szálláshely-szolgáltatás tételében értelmezhető.

A KSH a szervezetek/önálló vállalkozók adminisztratív terheinek a csökkentése érdekében minden egyes adószámmal rendelkező szervezetre/önálló vállalkozóra beállít egy főtevékenységkódot a TEÁOR’25/ÖVTJ’25 szerint, amit továbbadnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, illetve a Magyar Államkincstárnak. 2025. január 31-ig az említett nyilvántartások már az új TEÁOR’25/ÖVTJ’25 szerinti főtevékenységkódokat tartalmazzák. Az egyéb tevékenységkódokat a KSH nem tartja nyilván. 

Az adószámos magánszemélyek, az egyéni vállalkozók, a cégbejegyzésre kötelezett, illetve cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek, valamint a civil szervezetek egyéb tevékenységei közül az adóhatóság fordította át az egyértelműen átsorolható tevékenységeket a fordítókulcs alapján 2025. január 31-ig. Amennyiben az egyéb tevékenységek az új osztályozás szerint több kódra válnak, akkor nem történik automatikus átfordítás. Ebben az esetben a szervezeteknek/önálló vállalkozóknak van bejelentési kötelezettségük 2025. július 1-jéig.

A KSH honlapján elérhető fordítókulcs segítséget nyújt a tevékenység TEÁOR’25-ös besorolásában.

Tekintettel, hogy az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény hatályos 3. számú melléklet II. rész 3. pontja, a kedvezményes 5 százalékos adómérték alkalmazhatósága szempontjából még mindig TESZOR’15 56.10-re hivatkozik, ezért az említett étkeztetési szolgáltatások áfa-jogi megítélésében változás az idei évben nem történt (korábbi kapcsolódó cikkünk elérhető ITT)

Fontos, hogy az ellenérték fejében és nem közvetített szolgáltatásként nyújtott kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás, valamint az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom (TESZOR’15.56.10-ből) után továbbra is meg kell állapítani, és be kell vallani a turizmusfejlesztési hozzájárulást. A hozzájárulás alapja a hozzájárulás-köteles szolgáltatás általános forgalmi adó nélküli ellenértéke, a hozzájárulás mértéke pedig 4 százalék.

Hatályba lépett továbbá az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának követelményeiről szóló rendelet.

A NAV a kisvállalkozókat segítve fejleszt egy ingyenesen, bárki által könnyen és egyszerűen használható e-pénztárgépet, így már nem feltétlenül éri meg nyugtatömböt használni. Ehhez a gyakorlatban mindössze egy okostelefonra van szükség, amelyre a vállalkozó letölti az ingyenes e-pénztárgép alkalmazást, és egy egyszerű nyugtanyomtatóra, arra az esetre, ha valaki mégis papíron kérné a nyugtát.

Megjegyzendő azonban, hogy a papíralapú nyugta kibocsátásának továbbra sincs jogszabályi akadálya.

Idén júliustól kétféle típusú e-pénztárgép használható: a felhő-, illetve a hardveralapú. Az egyetlen megkötés az, hogy azok a vállalkozások, akik jelenleg online pénztárgép használatára kötelezettek, azok júliustól vagy továbbra is online pénztárgépet használnak, vagy választhatják a hardveralapú e-pénztárgépet. A hardveralapú e-pénztárgépekben egy adóügyi egység biztosítja a folyamatos adatkapcsolatot a NAV-val. A felhőalapú pedig gyakorlatilag egy okostelefonra letölthető alkalmazás. 

Fontos, hogy a pénztárgéphasználatára kötelezettek, az online pénztárgépekről az e-pénztárgépekre történő átállás zökkenőmentességének biztosítása érdekében 2028. július 1-ig még használhatnak online pénztárgépet.

 

NAK / Dr. Buzás Tivadar

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám