A világ legnagyobb „fine food” versenyének számító Great Taste Awards 2025-ös eseményére idén 72 országból neveztek élelmiszereket. A magyar termékek rendkívül sikeresen szerepeltek: összesen 108 hazai élelmiszer kapott elismerést, ami Magyarország történetének második legsikeresebb részvételét jelenti a versenyen.
Nemzetközi összehasonlításban is figyelemre méltó eredményt értünk el, Magyarországot mindössze öt ország előzte meg a díjazott termékek számát tekintve, miközben megelőztünk több, jelentős élelmiszeripari hagyományokkal rendelkező országot, mint például Franciaország és Németország. A közép- és kelet-európai régió országai közül Magyarország bizonyult a legeredményesebbnek.
A zsűri négy magyar terméket tüntetett ki a legmagasabb, háromcsillagos minősítéssel (Fine Food „Oscar)”, a Vászolyi Sajtmanufaktúra Balaton sajtját, az AgroPerfekt Kft. PerfektNatura szűz tökmagolaját, Szomor Dezső mangalicazsírját, valamint a Sáppusztai Pálinkafőzde vilmoskörte pálinkáját. További 29 termék kapott két („kiváló”), míg 75 termék egycsillagos („ízletes”) értékelést. A díjazott magyar termékek között számos hungarikum is szerepelt: az akácméz, a gyulai kolbász, a hízott libamájból, ill. a magyar szürke szarvasmarhából készült termékek és a pálinka. Ezeken kívül más fajtamézek, hidegen sajtolt olajok, lekvárok, szörpök, csokoládék, mangalicatermékek, kolbászok, sajtok, fűszerpaprika, ételecetek szerepeltek a díjazott magyar termékek között, amely jól jellemzi a verseny gourmet-jellegét.
A versenyen való sikeres részvétel jelentősen növeli a magyar termékek nemzetközi ismertségét és elősegíti az exportpiacokhoz való hozzáférést. A londoni külképviselet a továbbiakban is támogatja a magyar élelmiszerek külpiaci megjelenését szakmai kampányokkal, promóciós eseményekkel és tájékoztató rendezvényekkel, az AMC, a HEPA és a NAK együttműködésével.
Forrás: Illés Bálint mezőgazdasági és élelmiszeripari szakdiplomata, Magyarország Nagykövetsége, London
NAK / Dr. Szűcs Viktória