Erdőgazdálkodás

Egy olyan intenzív feladatdömping, mint például az agrártámogatások éves kifizetési kérelmeinek benyújtása, valamint a korábbi kérelmek elbírálásának finise óhatatlanul a tapasztalatok összegzésére sarkallja a közreműködőket.

Bennünket kollégáimmal idén az elutasított erdészeti támogatások nagy száma gondolkodtatott el. Különösen az, hogy a legtöbb esetben az elutasítás oka nem is a támogatott tevékenységek terepi végrehajtásának a minősége, hanem a kifizetésigényléshez kapcsolódó adminisztratív feladatok elmulasztása, vagy hiányos végrehajtása. Egy-egy melléklet megfelelő minőségben történő elkészítésén vagy benyújtásán sok esetben milliós kifizetések maradhatnak el.

Tudjuk, a sok elvárt adminisztráció a gyakorlatban tevékenykedők számára feleslegesnek tűnhet, sőt talán az is. Tudjuk, a pályázati felhívások, támogatási okiratok sokszor terjengősek és bikkfanyelven vannak megfogalmazva, ember legyen a talpán, aki megérti a leírtakat. Tudjuk, a kérelmeket feldolgozó hivatal a kákán is csomót keres (vagy csak következetesen szigorú?). Ezek ellenére tény, hogy a mulasztásoknak károsultjai vannak, ami – higgye el mindenki – azoknak is nyomasztó, akik a gazdán kívül közreműködtek a támogatási folyamatban.

Az erdőtörvény előírja, hogy azok az erdőgazdálkodók, akik nem szakemberek, az erdőgazdálkodási tevékenység szakszerűségének és jogszerűségének biztosítása érdekében kötelesek munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében szakembert alkalmazni. Amely szakember számára a törvény egyúttal szakmai és adminisztrációs felelősségeket is rögzít.

A törvényi kötelezettségek nagyobb erdőgazdálkodók esetében általában a jogalkotó eredeti szándékai szerint teljesülnek, az erdőgazdálkodási munkák szakszerű végrehajtását és adminisztrációját az alkalmazott erdésztechnikusok és erdőmérnökök szervezetten, megfelelő minőségben ellátják.

Kisebb erdőgazdálkodók esetében azonban ugyanezt sok tényező befolyásolhatja. Az erdészeti szakirányítás alapvetően nem olcsó mulatság. Ennek költségei ma szinte kizárólag az erdőgazdálkodókat terhelik, az egykor volt állami szakirányítási támogatásra rég nem számíthatnak az érintettek. A magánerdőkben folytatott erdőgazdálkodás pedig összességében alacsony jövedelmezőségű tevékenység, hiszen az erdőgazdálkodó szinte csak a faanyagból származó jövedelmekre számíthat. Az erdők eszmei értéke ugyan jellemzően magas, a társadalom számára nyújtott ökoszisztéma szolgáltatásai pedig sokrétűek, de ezek biztosítását az eddigi gyakorlat szerint senki nem honorálja az erdőgazdálkodók számára. Nem meglepő tehát, hogy az erdőgazdálkodók sokszor a kelleténél fukarabbul bánnak a ritka forintjaikkal. Ezzel arányban a szakember közreműködése gyakran csak a kötelező minimum szintjét éri el.

Sok tekintetben még rosszabb a helyzet az erdőtelepítések, és azok támogatása esetében. A korábban mezőgazdálkodással foglalkozó gazda részére egy erdőmérnök elkészít egy erdőtelepítési tervet. Az erdőtelepítés megvalósítása során azonban, különösen az első időszakban, amíg erdőről és szakemberalkalmazási kötelezettségről még nem beszélhetünk, – hiába a tetszetős támogatási összegek – a szakmai közreműködés a legtöbb esetben elmarad.

És itt jönnek a bajok. A támogatási projektek menedzselése az erdészeti jogszabályok szerint erdők esetében sem kötelezően ellátandó szakirányítási feladat. Ergo, ha az erdőgazdálkodó vagy az erdőtelepítő külön nem kéri, és külön nem fizeti meg, márpedig az előbbiek miatt ez gyakran előfordul, akkor arra nem kerül sor. Az erdőgazdálkodó ilyenkor magára marad a szakmai tartalmakkal is bőven megfűszerezett feladattal, …, és hibázik, aminek következtében súlyos százezrektől, sőt millióktól esik el.

Ki a hibás? Nem tudjuk biztosan. Talán az erdők jóléti szolgáltatásait ingyen élvező társadalom, a közérdekű szakmai közreműködést előíró, de ahhoz forrást nem rendelő állam, a pályázati felhívást felületesen megfogalmazó apparátus, a szőrszálhasogató hivatal, a felelőtlen gazdálkodó, az egzisztenciális okok miatt meghasonló szakember és folytathatnánk még a szándékosan kisarkított, szarkasztikus felsorolást.

Ehelyett azonban gondolkodjunk inkább a nyilvánvaló rendszerhibák elhárításán! Azért, hogy közel négy évtizeddel a hazai erdők majdnem felének privatizációja után megelégedéssel nyugtázhassuk végre, a jelentős közérdekű szolgáltatásokat nyújtó magánerdők tulajdonosai, gazdálkodói, ha szükségük van rá, akkor nem engedjük el a kezét. Sem a társadalom, sem az állam, sem a hivatalok, sem pedig az erdészek.

NAK / Szalai Károly

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám