Erdőgazdálkodás

A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága közzé tette az „Erdőtelepítés és fásítás támogatása” című (KAP-RD38-RD39-1-25 kódszámú) pályázati felhívást. Az alábbiakban a pályázati felhívás alapján összefoglaljuk a legfontosabb támogatási feltételeket, valamint a támogatási feltételekben a korábbi támogatási ciklushoz képest bekövetkező változásokat.

Sokan, régóta várnak erre a támogatási lehetőségre, immár nem hiába. A pályázati felhívás alapján már láthatjuk, mire, milyen feltételekkel lehet pályázni, és mikortól lehet benyújtani a támogatási kérelmeket.

A határidők szorosak, de nem leküzdhetetlenek. A felkészülten várakozók egy tavaszi hónapot kaptak arra, hogy legalább néhány területen megkezdhessék a tervezett beruházásokat.

 

A fontosabb tudnivalók

Ahogy korábbi cikkünkben is írtuk, az erdőtelepítés első kivitelére és annak későbbi ápolásaira korábban egy támogatási intézkedés keretében lehetett pályázni. Mostantól ezt a két tevékenységet két külön támogatási célterületre választották szét.

Az első célterület maga az erdőtelepítés, vagy ipari célú fás szárú ültetvény létesítése, míg a második célterület a következő években az erdőtelepítés ápolása és a kieső mezőgazdasági jövedelem kompenzációja. A második célterületben az ipari célú fás szárú ültetvények nem vehetnek részt.

Fontos változás a VP Erdősítés támogatása című pályázati felhíváshoz képest, hogy nem nyújtható támogatás olyan földterületen történő erdősítésre vagy ipari célú fás szárú ültetvény létesítésére, amelyre a támogatási kérelem benyújtását megelőző kettő évben VP Erdősítés támogatása című pályázati felhívás alapján erdőtelepítésre vagy ipari célú fás szárú ültetvény létesítésére támogatói okirat került kiadásra és a telepítés nem történt meg vagy a támogatási döntés visszavonásra került, vagy vis maior esemény megállapításával a támogatási jogviszony megszűnt. Kivételt képez ez alól a kizárás alól az az eset, amikor a kedvezményezett a támogatási kérelmét visszavonta.

Ugyancsak fontos változás, hogy nem támogatható azokon a területeken az erdő vagy fás szárú ültetvény telepítése, melyek a MePAR-ban környezeti szempontból érzékeny állandó gyepterületként, valamint vizenyős területként határolt le.

A MePAR-ban a HMKÁ 2 védett vizenyős területeket jelző fedvény az alapfedvényeknél kapcsolható be, míg az érzékeny, állandó gyep fedvény a gyepek elnevezésű fedvény lenyitásával elérhető és ott kell a fedvény megjelenítését bekapcsolni.

A támogatási kérelmek benyújtására 2025. április 2. napjától van lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban:

  1. benyújtási szakasz: 2025. április 2. – 2025. május 9.
  2. benyújtási szakasz: 2025. augusztus 1. - 2025. szeptember 1.
  3. benyújtási szakasz: 2026. január 6. - 2026. február 2.
  4. benyújtási szakasz: 2026. június 15. - 2026. július 15.

Kifizetési kérelmet már a 2025. évi egységes kérelemben 2025. május 12-től be lehet nyújtani a munkák maradéktalan elvégzését követően.

2026. évtől kezdődően a kifizetési kérelmeket az egységes kérelem részeként az egységes kérelem rendelet szerint lehet beadni.

 

Erdőtelepítés

Az igényelhető támogatások és azok mértéke erdőtelepítés esetén:

Tevékenység

Támogatás mértéke

Első kivitel, mely tartalmazza az első évi ápolás költségét is

tölgy, bükk és egyéb kemény lomb

3920 EUR[1]/ha

egyéb lágylomb és fenyő

2885 EUR1/ha

akác

2628 EUR1/ha

nemesnyár

2299 EUR1/ha

Kiegészítő tevékenységek

kerítés

8 EUR1/fm, de max. 1600 EUR1/ha

villanypásztor

5 EUR1/fm, de max. 518 EUR1/ha

padka

0,17 EUR1/fm, de max. 749 EUR1/ha

mikorrhizált csemete alkalmazása

8 EUR1/db, de max.4300 EUR1/ha

erdőszegély

2 EUR1/fm

10 % elegyes állomány létrehozása

500 EUR1/ha

30 % elegyes állomány létrehozása

1000 EUR1/ha

ritka elegyfafajok telepítés

1800 EUR1/ha

Első kivitelt követően ápolás, mely kötelezően megvalósítandó tevékenység

tölgy, bükk és egyéb kemény lomb

605 EUR1/ha/év

egyéb lágylomb és fenyő

328 EUR1/ha/év

akác

320 EUR1/ha/év

nemesnyár

320 EUR1/ha/év

Kieső jövedelem pótlására

minden célállománytípus-csoportra

432 EUR1/ha/év

Elegyes állomány létrehozásának vállalása esetén akác és nemesnyár célállománytípus-csoport esetében szórt és soros elegy nem támogatható.

Elegyes állomány létrehozásának vállalása esetén a főfafajtól eltérő, legalább 3-féle fafajt kell alkalmazni vagy legalább 10 %, vagy legalább 30 % elegyaránnyal.

Ritka elegyfafajok telepítésének kiegészítő támogatására csak abban az esetben van lehetőség, ha a kérelmező vállalja az elegyes állományok létrehozását célzó kiegészítő tevékenységet is.

Ritka elegyfafajok telepítése akác és nemesnyár célállománytípus-csoportoknál nem támogatható.

Változás, hogy kikerült a ritka elegyfafajok közül a bibircses nyír, a hegyi juhar, a korai juhar és a molyhos tölgy.

Nem változott az az előírás, hogy köztesművelés nem végezhető, azonban nem minősül köztesművelésnek a makkvetéssel egyidejűleg a telepítés évében a sorba vetett egynyári sorjelző növény legfeljebb 30 cm szélességben (pozitív változás az előző ciklushoz képest, hogy van kivételszabály).

Fontos: Az erdőtelepítés elsőkiviteli támogatás, továbbá az igényelt kiegészítő tevékenységre megállapított támogatás kifizetésére akkor kerül sor, ha az új erdőrészlet felvételre került az Országos Erdőállomány Adattárba, továbbá a terület művelési ágának erdővé minősítése megtörtént az ingatlan nyilvántartásban és a Kedvezményezett új erdőrészletre vonatkozóan erdőgazdálkodóként nyilvántartásba vételre került.

A művelési ág átvezetésének és a jogerős erdőgazdálkodói bejegyzésnek legkésőbb az elsőkivitelre vonatkozó kifizetési kérelem benyújtását követő második év június 30-ig kell megvalósulni (pozitív változás a VP Erdősítés támogatása című pályázathoz képest).

Változás, hogy a támogatott tevékenység fizikai befejezésére legkésőbb a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított 24 hónapon belül van lehetőség. Az eddigi 36 hónapos lehetőség tehát lecsökkent, viszont pozitív változás, hogy ez a határidő nem vonatkozik a kifizetési kérelem benyújtására. A kifizetési kérelmet a támogatott tevékenység fizikai befejezésének évében vagy amennyiben a támogatott tevékenység fizikai befejezésére a tárgyévi egységes kérelem benyújtási időszakot követően kerül sor, akkor az azt követő első egységes kérelem beadási időszakban kell benyújtani.

Az erdőtelepítés első kivitelét követően az ápolásra

  1. tölgy, bükk és egyéb kemény lomb esetén további 11 évig
  2. egyéb lágylomb és fenyő esetén további 8 évig
  3. akác esetén további 5 évig
  4. nemesnyár esetén további 5 évig

lehet igényelni támogatást. (változás a VP Erdősítés támogatása című pályázathoz képest, hogy az első évi ápolás támogatása már beépítésre került az első kivitel egységárába).

Az erdőtelepítés első kivitelét követően 12 évig igényelhető a kieső mezőgazdasági jövedelem kompenzációra támogatás (változás a VP Erdősítés támogatása című pályázathoz képest, hogy az első kivitel évében nem igényelhető).

Változás, hogy az utolsó évi ápolás kifizetési kérelemhez csatolni kell az erdő befejezetté nyilvánításáról szóló hatósági igazolást (E-lap).

Fontos kitétel, hogy a támogatott ápolási tevékenységeket évente el kell végezni.

Nincs változás abban, hogy ha a kedvezményezett a kötelezettségvállalási időszak alatt bármely egymást követő két évben nem nyújt be az adott erdőrészlet vonatkozásában kifizetési kérelmet, az adott erdőrészletre vonatkozó támogatási jogosultsága a további évek vonatkozásában megszűnik.

Változás viszont, hogy a vis maior bejelentések számát korlátozták, ugyanazon földterületre vagy erdőtelepítéssel érintett erdőrészletre vonatkozóan és ugyanazon típusú vis maior eseményre a művelet teljes kötelezettségvállalási időszaka alatt maximum 2 vis maior kérelmet lehet benyújtani.

A tartalmi értékelési szempontok bővülése miatt a támogatási kérelemhez csatolni kell az Erdészeti Döntéstámogató Rendszer (SiteViewer) felhasználásával generált Termőhely értékelő lapot.

Nem kell csatolni viszont a támogatási kérelemhez se az erdészeti hatóság által jóváhagyott erdőtelepítési tervet, se az erdőtelepítési tervet jóváhagyó határozatot.

 

Ipari célú fás szárú ültetvény

Az igényelhető támogatások és azok mértéke ipari célú fás szárú ültetvény telepítés esetén:

Tevékenység

Támogatás mértéke

Első kivitel

ipari célú akác ültetvény

2233 EUR[2]/ha

ipari célú nemesnyár ültetvény

2329 EUR2/ha

Kiegészítő tevékenységek

kerítés

8 EUR2/fm, de max. 1600 EUR2/ha

villanypásztor

5 EUR2/fm, de max. 518 EUR2/ha

Nincs változás abban, hogy ipari célú fás szárú ültetvény telepítés esetén nincs lehetőség az első kivitelt követő években ápolás és mezőgazdasági jövedelem kompenzáció igénylésére.

Változás viszont a VP Erdősítés támogatása című pályázati felhíváshoz képest, hogy a telepítés elvégzésére legkésőbb a Támogatási Okirat véglegessé válását követő naptól számított 24 hónapon belül van lehetőség.

A kifizetési kérelmet a telepítés évében vagy amennyiben a telepítésre a tárgyévi egységes kérelem benyújtási időszakát követően kerül sor, akkor az azt követő első egységes kérelem beadási időszakban kell benyújtani.

Nincs változás abban, hogy az első kivitelt követő 5. évig a törzsnyeséseket el kell végezni úgy, hogy akác estében legalább 2 méteres, nemesnyár esetében legalább 5 méteres magasságig az ágtiszta törzsmagasságot kell biztosítani.

Nincs változás a kitermelési kötelezettségben sem, azaz az ültetvény kitermelését legkorábban az első kivitel elvégzésétől számítva nyolc év, illetve, ha a támogatási kérelemben ennél hosszabb időszakot vállalt, akkor ennek az időszaknak a leteltét követően kezdheti meg, de a kitermelést legkésőbb az első kivitel elvégzését követő huszadik évben el kell végezni.

 

A VP Erdősítés támogatás című felhívás és a KAP Erdőtelepítés és fásítás támogatása című felhívás közötti egyezőségeket, különbségeket az alábbiakban foglaljuk össze:

VP5-8.1.1-16

KAP-RD38-RD39-1-25

Rendelkezésre álló keretösszeg

111,88 milliárd Ft

64,0 milliárd Ft

Ki jogosult a támogatási kérelem benyújtására?

Az az igénylő, aki jogszerű földhasználóként rendelkezik

- erdőtelepítés esetén az erdészeti hatóság által jóváhagyott, a nevére szóló erdőtelepítési engedéllyel

- ipari célú fás szárú ültetvény esetében a 135/2017. (VI. 9.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdés b) pontja szerinti igazolással

Az, aki a támogatási kérelem benyújtásának napján az érintett földterület tulajdonosa, vagy rendelkezik a tulajdonos hozzájárulásával és

- erdőtelepítés esetén az igényelt területre az erdészeti hatóság által jóváhagyott erdőtelepítési kiviteli tervvel

- ipari célú fás szárú ültetvény esetében a 135/2017. (VI. 9.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdés szerinti igazolással.

A támogatási kérelem egyben kifizetési kérelem is?

nem

nem

Mekkora a legkisebb támogatható erdőrészlet?

0,5 ha

0,5 ha

Támogatható kiegészítő tevékenységek erdőtelepítés és ipari célú fás szárú ültetvény telepítése esetében

·        kerítés

·        villanypásztor

·        kerítés

·        villanypásztor

Támogatható kiegészítő tevékenységek erdőtelepítés esetében

·        padka

·        mikorrhizált csemete

·        erdőszegély

·        ritka elegyfafajok telepítése

·        padka

·        mikorrhizált csemete

·        erdőszegély

·        legalább 10 % elegyes állomány létrehozása

·        legalább 30 % elegyes állomány létrehozása

·        ritka elegyfajok telepítése

A támogatói okirat véglegessé válását követően hány hónapon belül kell a munkákat elvégezni?

36 hónapon belül

24 hónapon belül

A kifizetési kérelmet is be kell nyújtani a támogatói okirat véglegessé válását követő 36/24 hónapon belül?

igen

nem

Ugyanazon területre ugyanazon típusú vis maior eseményre maximum hányszor lehet vis maior kérelmet benyújtani?

nincs korlát

kétszer

A tartalmi értékelés során a klimatikus megfelelést figyelembe veszik?

nem

igen

Az Erdészeti Döntéstámogató Rendszer (Site Viewer) felhasználásával generált termőhely értékelő lapot csatolni kell a támogatási kérelemhez

Az első kivitel évében igényelhető a kieső jövedelem pótlására támogatás?

igen

nem

A pályázati felhívás és mellékletei itt érhetők el.

A támogatási lehetőségről a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara hamarosan részletes tájékoztató kiadványt készít és ad közre.  A 2025. március 18-án megtartott online tájékoztató előadása itt érhető el.

Sikeres pályázást és eredményes erdősítést kívánunk!

 

NAK / Szalainé Csomós Krisztina

 

[1] eurónak megfelelő forintösszeg

[2] eurónak megfelelő forintösszeg

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám