Jogszabályi összefoglaló

2020. június 16-án a Société des Produits Nestlé S.A. vállalat kérelmet nyújtott be a Bizottsághoz a vas szarvasmarhatejből nyert kazeinnel alkotott, foszfáttal stabilizált komplexének az uniós piacon új élelmiszerként történő engedélyezése iránt. A kérelmező a vas-tejproteinátnak vasforrásként történő felhasználását kérte, a javasolt felhasználási mennyisége legfeljebb 700 mg/nap, ami napi legfeljebb 14 mg vasnak felel meg.

A Bizottság úgy ítélte meg, hogy az új élelmiszer azonosítására használt „vas-tejproteinát” kifejezés meglehetősen tág, mivel magában foglal minden felhasználható szarvasmarhatej-fehérjét, míg az új élelmiszert kifejezetten kazein felhasználásával állítják elő. Következésképpen a „vas-tejkazeinát” kifejezés pontosabb kifejezés lenne annak leírására.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság arra a következtetésre jutott, hogy a vas-tejkazeinát a javasolt felhasználási feltételek mellett, a javasolt célcsoportoknál biztonságos, és olyan forrás, amelyből a vas biológiailag hasznosul. A Hatóság nem határozott meg felső beviteli határértéket, ezért az új élelmiszert tartalmazó egyes élelmiszerekből és étrend-kiegészítőkből származó vasbevitel meghaladhatja a tagállamok által meghatározott, a lakosságra irányadó mértéket. A Bizottság úgy véli, hogy elővigyázatos megközelítésre van szükség.

A Bizottság kérésére válaszul a kérelmező módosította kérelmét, és azt javasolta, hogy a vas-tejkazeinát használatát a tejben és tejtermékekben egy 500 mg/100 g vagy ml élelmiszer értéket meg nem haladó mennyiségre, müzliszeletekben pedig egy 350 mg/100 g vagy ml élelmiszer értéket meg nem haladó mennyiségre korlátozzák. A vas-tejkazeinát használatát a felnőtt lakosságnak szánt étrend-kiegészítőkben 700 mg/nap értéket meg nem haladó mennyiségre, a gyermekeknek és a 18 év alatti serdülőknek – kizárva a csecsemők és kisgyermekek esetében történő használatot – szánt étrend-kiegészítőkben pedig napi 350 mg-ot meg nem haladó mennyiségre korlátozzák.

A Bizottság értékelte a kérelmező által benyújtott valamennyi információt, és úgy ítélte meg, hogy a kérelmező kellően alátámasztotta az (EU) 2015/2283 rendeletben meghatározott követelmények teljesülését. Ennek megfelelően az e rendelet hatálybalépésétől számított ötéves időszakon belül csak a kérelmező számára engedélyezhető a vas-tejkazeinát uniós piacon történő forgalomba hozatala.

Mivel az új élelmiszer forrása a szarvasmarhatej, amelyet az 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet II. melléklete az allergiát vagy intoleranciát okozó anyagok vagy termékek egyikeként sorol fel, a vas-tejkazeinátot tartalmazó élelmiszereket a rendeletben szereplő követelmények szerint, megfelelően kell jelölni.

A vas-tejkazeinátot fel kell venni az új élelmiszereknek az (EU) 2017/2470 végrehajtási rendeletben meghatározott uniós jegyzékébe. Az (EU) 2017/2470 végrehajtási rendelet mellékletét ezért ennek megfelelően módosítani kell.

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését (2023.05.15.) követő huszadik napon lép hatályba.

NAK / Köbli Brigitta

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám