Jogszabályi összefoglaló

I. A Bizottság (EU) 2024/2609 rendelete a napropamid, piridaben, és tebufenpirad tekintetében tartalmazza a növényvédőszer-maradékokra vonatkozó szermaradék-határértékek (MRL-ek) módosítását, különböző termékekben, például gyümölcsökben, fűszernövényekben és állati eredetű élelmiszerekben.

A napropamid esetében bizonyos gyümölcsökre és fűszernövényekre vonatkozó MRL-eket fenntartottak, más esetekben, ahol hiányosak voltak az adatok, a határértékeket a kimutatási szintre csökkentették.

A piridaben esetében néhány gyümölcsre és állati termékre vonatkozó MRL-eket csökkentették, másokat fenntartottak.

A tebufenpirad tekintetében a sárgabarack, őszibarack, és csemegeszőlő MRL-jeit csökkentették, míg egyéb termékekben fenntartották a meglévő határértékeket.

A módosított határértékek 2025. április 28-tól lépnek hatályba.

A rendelet nem alkalmazandó azokra a termékekre, amelyeket az új MRL-ek érvénybe lépése előtt hoztak forgalomba az Unióban, és amelyek esetében a fogyasztók magas szintű védelme továbbra is biztosított. Ez minden termékre vonatkozik, a csemegeszőlőben, illetve annak felületén található tebufenpiraddal kapcsolatos rendelkezések kivételével, mivel a jelenlegi MRL-rel nem zárható ki az akut referenciadózis túllépése.

II. A Bizottság (EU) 2024/2612 rendelete a flonikamid, klopiralid és difenokonazol esetében tartalmaz szermaradék-határérték módosítást, különböző növényi és állati eredetű termékekben, továbbá a kitozán, a zsírsavak desztillációs maradéka, a hidrolizált fehérjék és a lavandulil-szenecioát esetében megállapítja, hogy nincs szükség MRL-ek meghatározására, mivel ezek kis kockázatú hatóanyagok, és nem jelentenek veszélyt a fogyasztókra.

III. Az Európai Bizottság (EU) 2024/2633 rendelete az azoxistrobin, famoxadon, flutriafol, mandipropamid és mefentriflukonazol növényvédő szerekre vonatkozó szermaradék-határértékeket módosította a 396/2005/EK rendelet II. mellékletében.

Főbb módosítások:

A Codex Alimentarius Főbizottság új maximális szermaradék-határértékeket (CXL-eket) fogadott el a felsorolt hatóanyagokra. Azok a CXL-ek, amelyek biztonságosnak tekinthetők, bekerültek az uniós szabályozásba. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) kockázatokat azonosított néhány hatóanyag/növény kombinációra (pl. famoxadon hagymafélékben, málnafélékben, paprikában), ahol az Unió fenntartásokat jelentett be.

A cukkíniben található mandipropamid MRL-jét újraértékelték, és 0,2 mg/kg-ban határozták meg. A reteklevél esetében az új MRL 50 mg/kg lett, de ezt nem terjesztették ki a teljes "kel" alcsoportra.

Az új MRL-eket a 396/2005/EK rendeletbe beépítették.

IV. Az Európai Bizottság (EU) 2024/2619 rendelete a foszetil, kálium-foszfonátok és dinátrium-foszfonát maradványaira vonatkozó határértékek felülvizsgálatával foglalkozik

A foszetil és annak bomlástermékei, különösen a foszfonsav, széleskörű felhasználás miatt jelen lehetnek különböző élelmiszerekben és takarmányokban. Az új vizsgálatok alapján a Bizottság szükségesnek tartja az MRL-ek módosítását, és új határértékeket állapított meg a foszfonsav és sói vonatkozásában, melyeket növényekben és állatokban is kimutathatnak.

A jelentés kiemeli, hogy egyes terményekben és élelmiszercsoportokban nem áll rendelkezésre elegendő adat a pontos határértékek meghatározásához, így ezek további felülvizsgálatra szorulnak a jövőben.

A 396/2005/EK rendelet II. melléklete a foszetilre és a foszfonsavra vonatkozó oszlopokkal egészül ki és a III. melléklet A. részében a foszetil-Alra vonatkozó oszlopot el kell hagyni.

A határértékek változásával és a rendeletek hatályba lépésével kapcsolatban további információkat a fenti linkekre kattintva találhatnak.

 

NAK / Köbli Brigitta

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám