2018. január 1-től a korábbi az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvényt (továbbiakban: régi Art.) három törvény váltotta fel.
Az új jogszabályok: az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (továbbiakban: új Art.), az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI törvény (továbbiakban: Air.), valamint az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárásokról szóló 2017. évi CLIII. törvény (továbbiakban: Avt.). Az új törvények túl sok lényegi változást nem hoztak. Az új törvényi szabályozás célja, hogy ügyfélközpontú szolgáltatásokat nyújtson az adóhatóság és segítsék az adózókat az adókötelezettségeik teljesítésében, mindezt úgy, hogy az állami adóbevételek ne sérüljenek.
Az új Art. nem tartalmazza az adószám-felfüggesztés és a fokozott adóhatósági felügyelet intézményét. A törvény értelmében annak a hatályba lépésének napjától (2018.01.01.) mind az adószám-felfüggesztést, mind pedig a fokozott adóhatósági felügyeletet az adóhatóság megszünteti. Az adóbírság megállapítása esetén lehetőség van feltételes adóbírság kedvezményre. Ez azt jelenti, hogy ha az adózó az elsőfokú határozat elleni fellebbezési jogáról lemond és a határozatban előírt adókülönbözetet az esedékességig megfizeti, akkor mentesül a kiszabott adóbírság 50%-nak megfizetése alól (216. §).
Az új Art. rendelkezik arról, hogy az állami adó- és vámhatóság a késedelmi pótlékot nem írja elő, ha annak az összege nem éri el az 5000 Ft-ot (207. § (2) bekezdés). Ez az összeg a régi Art.-ben még csak 2000 Ft volt. Ugyanakkor az állami adó- és vámhatóság az 5000 Ft-ot meg nem haladó késedelmi kamatot nem utalja ki és azt nem is írja jóvá az adószámlán (65. § (2) bekezdés).
Az új Art. részletezi azokat a szolgáltatásokat, amelyeket az állami adó- és vámhatóság nyújt az adóalanyok részére. (256. § - 267. §). Az Air. rendelkezik az adóigazgatási eljárások során alkalmazandó ellenőrzési határidőkről. Lényeges változás, hogy a megindított ellenőrzés időtartama nem haladhatja meg a 365 napot. A kapcsolódó ellenőrzések nem függesztik fel az ellenőrzési határidőt. Az Avt. rendelkezése alapján főszabály szerint a tartozás végrehajtásához való jog az esedékesség naptári évének utolsó napjától számított 4 év, szemben a régi Art.-ban szereplő 5 évvel.
(NAK)