Környezetgazdálkodás

Korábban a talaj alapparamétereiről adtunk rövid összefoglalást annak érdekében, hogy amint kézhez kapja a talajvizsgáló laboratóriumtól a vizsgálati jegyzőkönyvet, a gazdálkodó is értékelni tudja földjének talaját.

Említettük korábban és most is kiemeljük, hogy a jogszabályi kötelezettségek – pl. Nitrát rendelet, illetve pályázati feltételek teljesítése miatt egyre több gazdálkodónak kötelező talajvizsgálat, mely egyébiránt is hasznos „vérkép” legalább 5 évente, hogy rátekinthessünk talajaink tápanyagtőkéjére, a jelentősebb változások okának esetleges felderítése érdekében. 

Haladjunk tovább a laborvizsgálati jegyzőkönyv adataiban:

A talaj tápanyagtartalmának meghatározása jelenleg a hagyományos laboratóriumi vizsgálati módszerrel történik. Ezen módszer a szakma számára ismert, elismert és szabványosított, így jelenleg ezzel a hagyományos módszerrel nyert eredmények értelmezését taglaljuk. Természetesen az elmúlt évtizedben igény alakult ki új mérési módszerek és technológiák kidolgozására is, melyek gyors elemzésekre alkalmasak. Ezek ugyan a jogszabályi kötelezettségekhez még nem elfogadott módszerek, de a precízebb gazdálkodás csaknem nélkülözhetetlen elemeivé válnak.

A talajvizsgálatok során mindenekelőtt a talaj N-, P- és K-tartalmát (szűkített talajvizsgálat) határozzák meg, mivel ez a három elem alkotja a növényi makrotápelemek legfontosabb csoportját, de közel sem jelentik az összes tápelemet. Az ST AKG pályázati felhívás is már alapkövetelményként elvárja a bővített talajvizsgálat meglétét, melyek a legfontosabb mező és mikroelem koncentrációit is mutatják (Mg, S, Na, Zn, Cu, Mn). A makro- és mikroelemekre való felosztás nem fontossági sorrendet jelent, hanem csak az illető elemnek a növényekben található mennyiségére utal.

Jelen cikkünkben a makroelemek sorából a foszforra jellemző értékeket ismertetjük, így az alábbi táblázat tartalmazza az AL oldható foszfor értékeket a MÉM-NAK egykori ajánlásai szerint. Azonban szükséges azt tudni, hogy az elmúlt évtizedekben kísérletekre alapozottan a lenti adatoktól kissé eltérő, környezetkímélő, illetve a gazdaságossági elemzésekre – a legnagyobb jövedelmet biztosító számítások - alapozottan számos más határértéktábla is létezik, illetve van alkalmazásban. (Általánosságban elmondható, hogy 160-180 kg/ha P2O5 tartalom már jónak mondható.). Jelen cikkünkben - csupán tájékoztató jelleggel - az alap, klasszikus táblázatot csatoljuk.

Látható, hogy a foszfor mozgása, mobilitása nagymértékben függ a talaj karbonátosságától, pl. meszes talajban különösen csekély mobilitással bír. Javul a felvétel nedvesebb talajon, illetve a talaj hőmérséklete is befolyásoló tényező. Hűvös talajon, fiatal növényeknél könnyen alakulhat ki foszforhiány (antociános levélkék). Egyes elemzések szerint a zöldségeknél 5 oC csökkenéssel akár 50 %-kal is visszaesik a felvétel ugyanolyan ellátásnál.

Szántóföldi termőhely

Karbonátosság (CaCO %)

AL-P2O2 %

Igen gyenge

Gyenge

Közepes

Igen jó

I. Csernozjom talajok

>1

50

51–90

91–150

151–250

251–450

<1

40

41–80

81–130

131–200

201–401

II. Barna erdőtalajok

>1

40

41–70

71–120

121–200

201–400

<1

30

31–60

61–100

101–160

161–360

III. Kötött réti és glejes erdőtalajok

>1

40

41–70

71–110

111–180

181–380

<1

30

31–60

61–100

101–150

151–350

IV. Homok- és laza talajok

>1

50

51–80

81–130

131–250

251–450

<1

30

31–60

61–100

101–200

201–400

V. Szikes talajok

>1

40

41–70

71–120

121–180

181–380

<1

30

31–60

61–100

101–150

151–340

VI. Sekély termőrétegű vagy erősen erodált lejtős talajok

>1

50

51–80

81–130

131–200

201–400

<1

30

31–60

61–100

101–150

151–350

Forrás: A talaj AL-oldható foszfortartalmának határértékei a foszforellátottság megítéléséhez (MÉM-NAK)

A foszfor élettani szerepének összefoglalása:

  • segíti a növekedést, gyökérfejlődést és a generatív fejlődést (virág-, mag-, és termésképződést),
  • fokozza a szárszilárdságot, ellenálló képességet (vízgazdálkodás, szárazságtűrés),
  • kedvezően hat a termésminőségre, koraiságra,
  • részt vesz a fehérjeképződésben, energia-forgalomban,
  • építő elem fehérjékben és szerves vegyületekben.

A foszfor gyengébb mozgású a talajban, mint bármely más elem - 5-10 cm -, és mivel a talaj sószintjét nem emeli, ezért egyszerre nagyadagú kijuttatása is lehetséges.

A foszfor hiányának legjellemzőbb tünetei:

  • sötétzöld, majd vörösesbarna levélfonáki elszíneződés az alsó levelektől indulva,
  • felkopaszodás indul meg (tartós hiány esetén),
  • gyenge a növekedés, gyökérképződés, vékony és rövid a szár,
  • a gyökér hosszú, szálas, vörösesbarna,
  • a termés fejletlen, torz a virágfejlődés a kötődés hibái miatt

Túladagolása közvetlenül nem okoz jellemző tüneteket, de a mikroelemekkel szembeni tápelem antagonizmusa, azaz a másik ion mozgásának csökkentése (foszfor- cink) áttételesen hiánytüneteket okoz, ezért természetesen nem javasolt a túlzottan nagy mennyiségű kijuttatása. A talajokban az évente kiadagolt baromfitrágya, vagy pl. hígtrágya kijuttatás okozhat feldúsulást.

Cikksorozatunkban megjelent korábbi cikkeink:

 

NAK KAP-hálózat ZTE / Sztahura Erzsébet

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám