Közös Agrárpolitika

Még nem késő felkészülni! 2025. január 1-től súlyos következményei lehetnek annak, ha közvetlen kifizetésekben vagy a vidékfejlesztést célzó beavatkozások közül a 70. cikk (Környezetvédelmi, éghajlattal kapcsolatos és egyéb gazdálkodási kötelezettségvállalások), 71. cikk (Hátrányos természeti adottság és egyéb területspecifikus hátrányok ) és a 72. cikk (Bizonyos kötelező követelményekből eredő területspecifikus hátrányok) szerinti éves kifizetésekben részesülő mezőgazdasági termelők és egyéb kedvezményezettek nem teljesítik a munka- és foglalkozási feltételekre vonatkozó alkalmazandó követelményeket.

Munkavédelmi vagy munkaügyi bírság (tehát közigazgatási bírság) kirovása esetén, leegyszerűsítve megfogalmazva a - „terület alapon” - kifizetett támogatásokat érintően is szankciókkal kell számolniuk az agrárgazdaság szereplőinek. 

A szociális feltételességi mechanizmus kialakítása jelenleg is zajlik, de január 1-ig van még idő, hogy megfelelően felkészüljünk. A NAK portálon már számos cikk megjelent a témában, mire kell és érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy egy kellemetlen szankciót elkerüljünk.

Ugyanakkor egy ellenőrző listával is szeretnénk elősegíteni azt, hogy önellenőrzés jelleggel meggyőződjünk arról, hogy saját vállalkozásunk (mint munkáltató) megfelel-e a szociális feltételesség mechanizmusainak.

Munkavédelem:

Fontos hangsúlyozni, hogy minden vállalkozás (ilyen szempontból munkáltató) speciális és egyéni, így a szükséges szabályzatok elkészítése érdekében mindenképpen fel kell vennünk a kapcsolatot egy munkavédelmi szakemberrel. Ugyanakkor az alábbi linken elérhető kiadványok a nem munkavédelmi szakemberek számára is egyértelmű segítséget nyújtanak a témában.

Munkavédelmi témájú kiadványok listája: Munkavédelem, Foglalkoztatás-felügyelet

Mire figyeljünk? (a teljesség igénye nélkül)

  • munkahelyi kockázatértékelés rendelkezésre áll?
  • veszélyes gépek munkavédelmi szempontú üzembehelyezése megtörtént?
  • veszélyes anyagokhoz kapcsolódó bejelentések, kockázatértékelések rendelkezésre állnak-e?
  • munkaköri alkalmassági vizsgálatok megtörténtek?
  • munka-, tűz-, és balesetvédelmi oktatás megtörtént?
  • mentési terv rendelkezésre áll?
  • munkahelyi elsősegélynyújtó személy elérhető a munkahelyen?
  • egyéni védőeszköz juttatás rendje rendelkezésre áll-e?
  • érintésvédelmi dokumentációk rendelkezésre állnak-e?
  • megfelelő szakképzettség igazolható?

Ebben a Nemzetgazdasági Minisztérium által kifejezetten a mezőgazdaságra vonatkozóan összeállított, a gyakorlatban - akár laikusként - is jól alkalmazható KIADVÁNY is a segítségünkre lehet.

Foglalkozás-felügyelet – munkaügyi feladataink:

Itt is fontos viszont hangsúlyozni, hogy minden vállalkozás (ilyen szempontból munkáltató) speciális és egyéni. A foglalkozás-felügyelet témakört a legtöbb vállalkozás esetében a könyvelő, vagy könyveléssel megbízott partner kezeli. Ugyanakkor hasznos lehet, ha a munkáltató is tisztában van a témában fontos sarokpontokkal, amelyben számos kiadvány lehet a segítségünkre.

Munkaügyi témájú kiadványok listája: Munkavédelem, Foglalkoztatás-felügyelet

Mire figyeljünk? (a teljesség igénye nélkül)

  • megfelelőek a vállalkozásnál a munkaszerződések?
  • bejelentési kötelezettségemnek eleget tettem?
  • munkaidő nyilvántartása, beosztások rendezett-e?
  • szabadságok kiadása megfelelő-e?
  • megfelelően vezetem a bérszámfejtéssel kapcsolatos dokumentumokat?
  • megfelelő a vállalkozáson belül az adatkezelés?
  • atipikus foglalkoztatás (pl. EGYSZERŰSÍTETT FOGLALKOZTATÁS) esetén mindent jól csinálok-e?

A fent említett munkáltatói kötelezettségek jelenleg is fennállnak és szabályszerűtlenség esetén jelenleg is kiszabható közigazgatási bírság. Ugyanakkor, egy kis odafigyeléssel és felkészüléssel elkerülhetők ezen közigazgatási bírságok, illetve az azokkal együtt alkalmazható - a bevezetésben említett - támogatásokat érintő szankciók is.

A NAK portálon a továbbiakban is megtalálhatóak lesznek a téma fontos hírei, aktualitásai.

 

NAK / Benedek Borbála

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám