Mezőgazdasági termelés

A NAIK-AKI Tájékoztató jelentés a tavaszi mezőgazdasági munkákról című kiadványa a 1253-as nyilvántartási számú Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretében végzett adatgyűjtés alapján készült. A statisztika célja az aktuális helyzetkép felvázolása az adott évi tavaszi mezőgazdasági munkákról megyei bontásban, a főbb növényfajokra vonatkozóan. A tavaszi előirányzott munkát 2020-tól az egységes kérelemben (SAPS) foglalt számokkal kerül összehasonlításra. A május 14-i állapotokat rögzítő kiadvány a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) falugazdászai által begyűjtött összesített információk alapján készült.


Az április végén, május elején érkezett csapadék mennyisége az ország bizonyos részein némileg enyhítette a szárazságot, viszont több helyen, például az ország északi régiójában nem érte el a szükséges mennyiséget. Ugyanakkor ez a csapadékmennyiség jelentősen javította az alapgyomirtás hatását. Az időjárási körülményeket a viharos szél is rontotta, a talajfelszínt szárította, ezért a kelés lassabb ütemben haladt.

A tavaszi mezőgazdasági munkák helyzetét felmérő operatív jelentések szerint 2020-ban a tavaszi vetésű szántóföldi növények tervezett vetésterülete közel 1 millió 995 ezer hektár körül alakult, ennek fele az Észak- és Dél-Alföld régióban található. A legnagyobb tavaszi vetésterülettel Békés (207,8 ezer hektár), Hajdú-Bihar (182,2 ezer hektár), Jász-Nagykun-Szolnok (175,9 ezer hektár) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (171 ezer hektár) számoltak, egyenként mintegy 8-10 százalék részesedéssel.

A megyék többségében a tavaszi munkák a végéhez közeledtek május közepére. A tavaszi gabonafélék vetése a tervezett terület 98,7 százalékán befejeződött 2020. május 14-én, hasonlóan az egy évvel korábbihoz képest. Az egyes gabonafélék vetése a pohánka, a köles és az indián rizs kivételével elérte vagy meghaladta a 90 százalékot május 14-én. A tavaszi árpa 28,8 ezer hektárnyi területe 4,8 ezer hektárral több a 2019. évi végleges területhez képest. A zab vetésterülete 22,4 ezer hektár az idén, a tavalyinál közel 1,7 ezer hektárral nagyobb. A szemes cirkot 22,6 ezer hektáron tervezték vetni, ami 2 ezer hektárral kevesebb a tavalyihoz képest. A tavaszi búza tervezett területe 37,7 százalékkal 7,6 ezer hektárra nőtt, a hibrid kukoricáé 2,1 ezer hektárral 26,1 ezer hektárra csökkent a vizsgált időpontban.

A jelentés időpontjában 98,9 százalékos készültségnél a kukorica vetésterülete 977,7 ezer hektár körül alakult. A kukorica tervezett 988,7 ezer hektár vetésterületének 24,8 százaléka az Észak-Alföld, 21,3 százaléka a Dél-Alföld és a 19,9 százaléka a Dél-Dunántúl régióban található. A napraforgó vetése a befejezéshez közeledett, 99,2 százalékon állt, bevetett területe 605,6 ezer hektár, ami 5 ezer hektárral kevesebb a tervezettnél. A vetésterület harmada az Észak-Alföldön (33 százalék), a negyede pedig a Dél-Alföldön helyezkedik el (23 százalék). A jelentések adatai alapján a tavaszi takarmányborsó vetésterülete 5,9 ezer hektár, ami a tavalyi végleges területnél 53 százalékkal több. A szója tervezett területe 57,7 ezer hektár, 1,6 ezer hektárral kevesebb, mint a 2019. évi végleges vetésterület volt. A szója vetését 55,1 ezer hektáron fejezték be május 14-ig.

A burgonya tervezett vetésterülete 9,6 ezer hektár 2020-ban és a május 14-i időpontra vonatkozó jelentések alapján a vetés a végéhez közeledett. A lucerna telepítése a 2020-as évre tervezett területen majdnem befejeződött, a növény 2019. évi 57 ezer hektárral szemben 53,7 ezer hektárra kerülhet 2020-ban. A cukorrépa területe 12,9 ezer hektár, ezer hektárral kevesebb, mint 2019-ben volt. A főbb cukorrépa-termesztési körzetek a Dél-Dunántúlon (29,5 százalék), a Nyugat-Dunántúlon (20,7 százalék) és a Dél-Alföldön (20 százalék) terülnek el. A zöldségfélék tervezett területe a jelentések szerint közel 1,4 százalékkal kisebb a 2019. évinél.

A tavalyihoz képest nagyobb területen terveznek csemegekukoricát (+1 százalék), vöröshagymát (+6 százalék), paradicsomot (+8,7 százalék), zöldbabot (+4 százalék) és karfiolt (+12,4 százalék) termeszteni, ugyanakkor a zöldborsó (–2,4 százalék), a zöldpaprika (–2,3 százalék) és a görögdinnye (–16,2 százalék) tervezett vetésterülete nem éri el az előző évi végleges vetésterületet.

Bővebben itt.


NAK/ Mátyus Kornél

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám