Az Európai Unió HORIZON2020 programjának keretében támogatott EuroSheep nemzetközi együttműködési program keretében megindult a tudástár feltöltése a projekt fő fókuszterületeihez, a takarmányozáshoz és az állomány-menedzsmenthez, valamint az állat-egészségügyhöz kapcsolódóan összegyűjtött juhágazati jó gyakorlatokkal és praktikákkal.
A 2020 januárjában indult EuroSheep nemzetközi projekt célja egy olyan nemzetközi juhtenyésztési tematikus hálózat létrehozása, mely fő fókuszterületein, a takarmányozáson és állomány-menedzsmenten, valamint az állategészségügyön keresztül célozza meg a juhágazat jövedelmezőségének fokozását.
Az EuroSheep praktikák címmel indított cikksorozatunk célja, hogy a projekt által összegyűjtött, innovatív, valamint a gyakorlatban is könnyen alkalmazható, költségkímélő praktikákat mutassunk be Önöknek.
Jelen cikkünkben a juhok bélsarának vizuális értékelésére alkalmas osztályozási lap használatát, a széna minőségének érzékszervi értékelését, valamint a megnagyobbodott tőgybimbó kezelését bemutató praktikát ismertetünk meg Önökkel.
A juhok bélsarának vizuális értékelésére alkalmas osztályozási lap használata a kiegyensúlyozatlan étrend azonosítására
A juhok bélsarára vonatkozó alábbi osztályozási lap használatával a bélsár színének és állagának alapján gyorsan és könnyedén, vizuálisan állapíthatjuk meg, hogy az alkalmazott takarmányozási rendszerben esetlegesen egyes takarmányösszetevők tekintetében hiány vagy épp felesleg áll-e fenn.
1. ábra: A juhok bélsarának osztályozási lapja
A széna minőségének érzékszervi értékelése
2. ábra: A széna minőségének érzékszervi értékelése
Megnagyobbodott tőgybimbó kezelése
Néhány anyajuh esetében előfordul, hogy a tőgybimbók asszimetrikusak és méretük éltérést mutat (3. ábra). Abban az esetben, ha az egyik tőgybimbó megnagyobbodott, akkor azt a bárány/ok nem akarja/ják szopni, ezáltal, amikor a tőgy megtelik tejjel a megnagyobbodott bimbó egyre nagyobbá válhat. Ilyen esetben az érintett tőgyfelet kézzel szükséges fejni, ez azonban idő- és humánerőforrás igényes.
Amennyiben a bárány/ok preferált, normál méretű tőgybimbóhoz történő hozzáférését korlátozzuk azáltal, hogy azt szigetelő szalaggal leragasztjuk, úgy a probléma könnyen kezelhetővé válik. (4. ábra) A preferált tőgybimbóhoz való hozzáférés korlátozása következtében ugyanis a bárányt/okat arra ösztönzhetjük, hogy a nagyobb méretű, korábban elutasított tőgybimbóból szopjanak. A nagy tőgybimbó ezáltal visszatér a normál mérethez, mivel a tej nem halmozódik fel a tőgyben. A leragasztott tőgybimbóról 24 óra elteltével el kell távolítani a ragasztószalagot!
3. ábra 4. ábra
Javasoljuk, hogy olvassa el az EuroSheep projekttel kapcsolatos korábban megjelentetett cikkekeinket is, melyek itt érhetőek el.
Bízunk benne, hogy az EuroSheep projekt által összegyűjtött jó gyakorlatok és praktikák bemutatásával hatékonyan hozzá tudunk járulni a nemzetközi jó gyakorlatok és innovációk hazai juhtenyésztésbe történő integrálásához!
Forrás: Visual appraisal of sheep faeces to identify unbalanced diets – IT, Sensorial evaluation of hay quality – IT, Dealing with enlarged teats – SheepNet IR
NAK/Borovka Zsuzsa