Mezőgazdasági termelés

A növényvédőszermentes, ugyanakkor hatékony gyomirtásnak különösen nagy jelentősége van pl. a szabadföldi zöldségek esetén. A széles sortávok miatt a korai növekedési szakaszban meglehetősen alacsony a növények gyomnövényekkel szembeni versenyképessége. Ebből adódóan a nem megfelelő módon vagy időpontban végzett gyomirtás számottevő termésveszteséget okozhat.

A mechanikai gyomirtás hagyományos eszközei mellett az elmúlt években megjelentek a mesterséges intelligencia által támogatott, traktorra applikálható agrorobotok, amelyek vagy előre felvételezett GPS koordináták alapján, vagy kamerarendszer által különböztetik meg a gyom- és kultúrnövényeket. A növényfelismerést követően mechanikai úton végzik a szelektív gyommentesítést.

A hagyományos, mechanikus gyomirtás mellett a gyommentesítés új generációját képviselik a lézeres gyomirtó robotok, amelyek a talaj forgatása vagy bármilyen megbolygatása nélkül végzik a gyommentesítést. A traktorra függeszthető robotok az előbbiekhez hasonlóan mesterséges intelligencia által azonosítják a gyomnövényeket, majd ezt követően a gyomnövénykere irányított lézersugarak által történik a gyommentesítés.

A talajbolygatás nélküli gyommentesítés legújabb fejlesztési irányát képviseli a magasfeszültségű elektromos áram által történő gyomirtás. Ennek során a nagyfeszültségű áramot helyben, a traktor mechanikai energiájából vagy alternatív energiaforrásból állítják elő. Az elektromos áram ún. applikátorokon keresztül jut a növényekbe, majd a talajba. Az áramkör egy második applikátoron keresztül zárul, amely vagy más növényekhez, vagy a talajhoz ér. Ennek következtében a növény föld feletti részével érintkező applikátor által közvetített áram a negatív pólus felé haladva a gyökerekig hatol. Az elektromos kezelés hatására a növény felforrósodik, a növényi nedvek elpárolognak és a sejtfalak, illetve a szövetek visszafordíthatatlanul károsodnak, amely végül az egész növény pusztulásához vezet. A kezelés tehát a teljes gyomnövény pusztulásához vezet, ami különös előnyt jelent a mechanikai gyomirtással szemben, ahol általában csak a gyomnövények bizonyos részei semmisülnek meg.

A szántóföldi kultúrák és szabadföldi zöldségek esetén alkalmazható elektromos gyomirtók fejlesztése és tesztelése folyamatos, jelenleg a svájci Zasso és az angliai RootWawe által fejlesztett prototípusok állnak a legközelebb a kereskedelmi forgalmazáshoz. Már jelenleg is elérhető a Zasso keskenyebb, szőlő- és gyümölcs ültetvényekre adaptált változata, amely esetében a traktor mögött rögzített generátorra applikált fix, illetve lengőkarra szerelt mozgatható elektródák a sorok és a tövek között is elérik a gyomokat.

1. és 2. kép: Zasso elektromos gyomírtó szőlőültetvényben.,

Feltehetően már 2025-ben elérhető lesz a Zasso egyéb szabadföldi kultúrákban alkalmazható elektromos gyomirtója, amely 1,5 km/h sebességgel haladva nagyfeszültségű, 4000-8000 Volt árammal hatástalanítja a gyomnövényeket. A szabadföldi kísérletek ígéretesnek bizonyultak, cékla ültetvényben végzett szabadföldi kísérletek során az egyéb mechanikus és növényvédőszert felhasználó eljárásokhoz képest kb. 95%-os hatékonyságot értek el, amely kb. 75% herbicid megtakarítást tett lehetővé.

3. és 4. kép: Traktor Zasso XPR elektromos gyommentesítő függesztékkel

Az angliai RootWave 2022-ben fejlesztette ki az első, traktorra függeszthető gyümölcs- és szőlő ültetvényekben alkalmazható „elektromos gyomirtó” prototípusát, amelynek szabadföldi tesztjei jelenleg is folyamatban vannak. A vállalkozás 2024-ben társult a speciális precíziós irányított kapák és sorközművelő berendezések terén piacvezető Garford Farm Machinery-vel. Az együttműködés célja egy, a szántőföldi és szabadföldi zöldség kultúrákban alkalmazható gyommentesítő robot fejlesztése, amely integrálja az elektromos gyomirtást a precíziós vezérlésű rendszerbe.

5. kép: eWeeder: a RootWave és Garford Machinery közös fejlesztésének prototipusa

A forgatás nélküli – így a lézeres és az elektromos áram általi - gyomirtás – jelentősége növény- és talajvédelmi szempontból is kiemelkedő, hiszen amennyiben beigazolódik ezen technológiák hatékonysága, számos kultúra esetén megnyílik az út a környezet – és talajterhelés nélküli, minimális herbicidhasználat mellett megvalósítható gyommentesítés előtt.

NAK / Dr. Kozak Anita

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám