A FAO (Food and Agriculture Organization) októberi élelmiszerár-indexe (FFPI) a legmagasabb értéket mutatja 2023 áprilisa óta, és 5 %-kal magasabb az előző évinél (1. ábra). A szeptemberi értéket 2 %-kal haladta meg a felülvizsgált alapján. A hús kivételével valamennyi árucikk árindexe emelkedett, a legnagyobb mértékben a növényi olajoké.
1.ábra: Élelmiszer árindex 2000 és 2024 között
Az árindex öt élelmiszercsoportra (cukor, gabona, hús, növényi olajok, tej) vonatkozik. A gabona árindex 0,8 %-os növekedést mutatott a szeptemberihez képest, de 8,3 %-kal alacsonyabb a 2023. októberi értékénél (2. ábra). Ez elsősorban a búza világpiaci árcsökkenésével magyarázható, amit a vetés számára kedvezőtlen időjárás okoz az északi féltekén. Azonban az Oroszországban bevezetett (nem hivatalos) árkorlátozás, és a fekete-tengeri térségben tapasztalható növekvő feszültség szintén mérsékli a búza árát. Ezzel szemben a kukorica ára növekedést mutatott, amihez a brazíliai szállítást hátráltató alacsony vízállás, az argentin vetést akadályozó szárazság és a stabil ukrán kereslet is hozzájárult. A kukoricához hasonlóan az árpa világpiaci ára is emelkedett, míg a ciroké csökkent. A rizsár indexe 5,6 %-kal csökkent, ami az exportőrök közötti fokozódó verseny miatt alakult ki, miután India feloldotta az exportkorlátozások egy részét.
A növényi olaj árindexe 7,3 %-kal magasabb a szeptemberihez képest, ami hátterében a magasabb világpiaci árak jegyzése áll (2. ábra). A pálmaolaj ára októberben már az ötödik egymást követő hónapban mutatott emelkedést, ami elsősorban az alacsonyabb termésátlaggal magyarázható. Hasonlóan alacsonyabb a termés napraforgó- és repceolaj esetében is, így a kínálat csökkenés szintén az ár emelkedését okozza. A szójaolaj ára a stabil kereslet miatt emelkedett. A cukorár indexe 2,6 %-kal több, mint szeptemberben, de még mindig 18,6 %-kal kevesebb az előző évinél (2. ábra). Annak ellenére, hogy a brazíliai termelés csökkent a hosszan tartó szárazság miatt, ami a cukorárak emelkedését okozta. További áremelkedéshez vezet a cukornád növekvő etanol célú felhasználása Brazíliában a nyersolaj árak emelkedése miatt.
2.ábra: Gabona-, növényi olaj- és cukor árindex 2000 és 2024 között
A tej árindex 1,9 %-kal magasabb szeptemberhez képest, és 21,4 %-kal magasabb a tavalyi értékhez viszonyítva. A legnagyobb növekedést a sajtárak mutatták. Ennek hátterében az áll, hogy a megnövekedett importkereslet kielégítésére nem áll rendelkezésre kellő készlet a belföldi igények kielégítése miatt. A vaj ára főként a magas belső kereslet, a korlátozott készletek és a szezonálisan alacsony nyugat-európai tejtermelés miatt szintén emelkedett. Azonban a sovány tejpor árja csökkent az óceániai tejtermelés növekedése és az alacsony importkereslet miatt. A hús árindex 0,3 %-kal elmaradt a szeptemberi értéktől, de 7,5 %-kal meghaladta az egy évvel ezelőttit. A sertéshúsárak csökkentek a legnagyobb mértékben, ami az alacsonyabb belföldi és külföldi kereslet mellett a Nyugat-Európában megnövekedett termeléssel magyarázható. A baromfihús ára is enyhén csökkent, míg a juhhús ára stabil maradt. Ezzel szemben a szarvasmarhahús ára mérsékelten emelkedtek, az erősebb nemzetközi felvásárlások révén.
3. ábra: Hús- és tejtermék árindex 2000 és 2024 között
Forrás: FAO
NAK / Fodor Attila