Az elmúlt 4 évben a 2021-es esztendő állította legnagyobb kihívás elé a jégkármérséklő rendszert, mivel ez az év bizonyult zivatarok szempontjából a legextrémebbnek. Több alkalommal is nagy területi kiterjedésű szupercellák alakultak ki, viszonylag rövid idő alatt hazánk területén, illetve határainkon túlról már nagyméretű jéggel érkezve. Ezek a szupercellák több helyen is heves zivatarokkal és nagy erejű széllökésekkel, valamint gyakran jégesővel és felhőszakadással érkeztek. A legerősebb szupercellák 2021-ben június 25-én és július 9-én is nagyobb pusztítást okoztak. Ezeknek a szupercelláknak az életútját az alábbi cikkben elérhető két videón követhetjük végig: (https://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/104100-2021-ev-szelsoseges-idojarasa-szupercellak-kialakulasa)
A 2021-es év védekezési időszakát jelentősen megnehezítette, hogy a szupercellák többsége határainkon túlról érkezett. Ebben az évben is a védekezési időszak április 15-től szeptember 30-ig tartott. A 169 napból 92 napon kellett kiadni riasztást. Ebben az időszakban keletkezett jégkárok jelentős hányada a fentebb említett két napra tehető.
Az alábbiakban hazánk 5 fő gyümölcsfajtáját ért jégkárok alakulását mutatjuk be. Ez az 5 gyümölcsfajta következő: minőségi borszőlő, alma, meggy, kajszibarack, szilva. Minden növény esetében látható egy táblázat, melyben lekövethető az adott növénykultúrát ért jégkárok mértéke az érintett járásokban. Ezen adatok térképesen is áttekinthetőek, elsőként a jégkárok százalékos arányát láthatjuk, járásonként egy-egy gyümölcsre vonatkozóan, majd az adott területet ért károsodás mértékét hektárban megadva. Korábban a főbb gabonafélék jégesőkár eredményeit vizsgáltuk (https://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/104170-hazank-5-fo-gabonakulturajaban-keletkezett-jegeso-okozta-karok-alakulasa-2021-ben), ehhez képest hazánkban a gyümölcsféléket jóval koncentráltabb területen termesztik, mint a gabonaféléket. Emiatt a lokális jellegű heves zivatarok is nagyban hozzájárultak a 2021-ben keletkezett jégesőkárokhoz.
Gyümölcsfajtánként az első (piros) térkép azt mutatja, hogy a termesztett gyümölcskultúra hány százalékát érte jégkár, míg a második (zöld) térkép nominálisan mutatja, hogy az adott járásban hány hektár károsodott a jég következtében.
Minőségi Borszőlő
2021-ben 53 423 hektáron termesztettek borszőlőt, ebből kb. 750 hektár olyan területen található, ami nem tartozik egy borvidékhez sem. A tavalyi évben 2945 hektáron jelentettek be jégesőkárt.
Országos szinten a június 25-i szupercellás zivatarok 1063 ha borszőlő ültetvényt károsítottak. Fontos megemlíteni, hogy a Fonyódi járásban keletkezett károk nagyrészéért az augusztus 1-jén érkező hidegfront előtt kialakuló intenzív zivatarok, illetve szupercellás zivatarok okozták (https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=kxkE09DQun8).
1. térkép: A borszőlővel ültetett területek káraránya százalékban (0-99%-ig)
2. térkép: A jégkár által érintett borszőlő ültetvények járásonként, hektárban megadva (0-850 ha-ig)
3. térkép A borvidékek káraránya százalékban (0-59%-ig)
A Neszmélyi borvidéket súlyosan érintették a július 9-i lokális kialakulású szupercellák. A jégkárok gyakorlatilag teljes egésze ezen napon keletkezett a borvidék területén. Az itt található ültevények csak nem 60%-án okozott károkat a jégeső. A június 25-i szintén szupercellás zivatarok a Balatonboglári borvidék ültetvényeinek 25%-át érintették.
Fontos megemlíteni, hogy a Kunsági borvidéken csaknem 1200 hektáros területen károsult szőlőültetvény, de a hatalmas területi kiterjedése miatt ez mindössze a borvidék kb.6%-a.
Alma
A tavalyi évben 23 178 hektáron termesztettek almát, ebből mindösszesen 1162 hektárt ért jégesőkár országos szinten. 2021-ben 11 megyében egyáltalán nem jelentettek be jégesőkárt, ezekben a megyékben összesen 2336 hektáron termesztettek almát.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében július 11-én és 15-én rendkívüli erősségű zivatartevékenységet mértek a térségben, emiatt a megyében található járások jelentős hányadát érte jégkár ezeken a napokon. Fontos megjegyezni, hogy a Mátészalkai, Ibrányi és Cigándi járásban összesen kb. 2000 ha-on termesztettek almát, ezekről a területekről a tavalyi évben nem érkezett jégkár bejelentés.
4. térkép: Az almával ültetett területek káraránya százalékban (0-98%-ig)
5. térkép: A jégkár által érintett almaültetvények járásonként, hektárban megadva (0-184 ha-ig)
Meggy
2021-ben 13 940 hektáron termesztettek meggyet. A tavalyi védekezési időszakban 510 hektáron jelentettek be jégesőkárt a gazdák. 2021-ben 10 megyében egyáltalán nem jelentettek be jégesőkárt, ezekben a megyékben összesen 4471 hektáron termesztettek meggyet.
6. térkép: A meggyel ültetett területek káraránya százalékban (0-58%-ig)
7. térkép: A jégkár által érintett meggyültetvények járásonként, hektárban megadva (0-151 ha-ig)
Kajszibarack
A tavalyi évben 5628 hektáron termeszettek kajszibarackot. A bejelentett termőterületből mindössze 120 hektárra érkezett jégesőkár jelentés. 2021-ben 9 megyében egyáltalán nem jelentettek be jégesőkárt, ezekben a megyékben összesen 1635 hektáron termesztettek kajszibarackot.
8. térkép: A kajszibarcakkal ültetett területek káraránya százalékban (0-28%-ig)
9. térkép: A jégkár által érintett kajszibarack ültetvények járásonként, hektárban megadva (0-46 ha-ig)
Szilva
A tavalyi évben 6293 hektáron termesztettek szilvát, ebből 245 hektár károsodott jégeső következtében. 2021-ben 10 megyében egyáltalán nem jelentettek be jégesőkárt, ezekben a megyékben összesen 2170 hektáron termesztettek szilvát.
A június 25-i szupercellás zivatartevékenység következtében a szilva esetében 154 hektár méretű terület károsult. A július 11 és 16 közé tehető viharos időszak következtében 64 ha-ról érkezett jégesőkár bejelentés.
10. térkép: A szilvávafával ültetett területek káraránya százalékban (0-43%-ig)
11. térkép: A jégkár által érintett szilva ültetvények járásonként, hektárban megadva (0-138 ha-ig)