Országos hírek

Ebben a cikkünkben hazánk 5 főbb zöldségfajtáját ért jégkárok alakulását mutatjuk be. Ez az 5 zöldségfajta következő: zöldborsó, paradicsom, paprika, hagyma, káposzta. Minden kultúra esetében látható egy táblázat, melyben lekövethető az adott növénykultúrát ért jégkárok mértéke az érintett járásokban. Ezen adatok térképesen is áttekinthetőek, elsőként a jégkárok százalékos arányát láthatjuk, járásonként egy-egy zöldségre vonatkozóan, majd az adott területet ért károsodás mértékét hektárban megadva. Korábban a főbb gabonafélék, illetve a főbb gyümölcsök jégesőkár eredményeit vizsgáltuk, ehhez képest hazánkban a zöldségféléknek jóval kisebb területen és az ország csak bizonyos területein jellemző a termesztésük. Emiatt a lokális jellegű heves zivatarok is nagyban hozzájárultak a 2021-ben keletkezett jégesőkárokhoz.

Zöldségfajtánként az első (piros) térkép azt mutatja, hogy a termesztett zöldség kultúra hány százalékát érte jégkár, míg a második (zöld) térkép nominálisan mutatja, hogy az adott járásban hány hektár károsodott a jég következtében. Fontos kiemelni, hogy a térképeken látható „vakfoltok” olyan járások, ahol 2021-ben nem gazdálkodtak az adott növénykultúrával, ezáltal károsodott terület sem keletkezhetett.

 

Zöldborsó

2021-ben 20117 ha-on vetettek zöldborsót. Ebből 228 ha-ra jelentettek be jégesőkárt. A tavalyi évben 90 járásban vetettek zöldborsót, ebből mindösszesen 4 járásban jelentettek be jégesőkárt. Az összes vetett terület káraránya 1,1% volt.

 

1. táblázat: A jégkár által legnagyobb mértékben érintett járások 2021-ben

A fenti táblázatból jól látható, hogy a június 25-i és a május 23-i szupercellák okozták a jégesőkárok 100% át. Tehát a zöldborsó esetében elmondható, hogy a kultúrát ért jégesőkárokért teljes mértékben a szupercellák felelősek.

 

1. térkép: A zöldborsóval vetett területek káraránya százalékban (0-100%-ig)

 

2. térkép: A jégkár által érintett zöldborsó ültetvények járásonként, hektárban megadva (0-96,71 ha-ig)

 

Paradicsom

A tavalyi évben 1622 ha-on ültettünk paradicsomot, ebből összesen 31 hektár károsodott jégeső által. Ez az ültetett terület 1,91%-a A hazai paradicsomtermesztés Közép-és Dél-Alföld régióban a legjellemzőbb, ez az országos termesztés 80%-a. A fentebb említett régió területei közül a Tiszakécskei járás károsult a legnagyobb mértékben, itt 12%-os volt a jégesőkárosodás.

 

2. táblázat: A jégkár által legnagyobb mértékben érintett járások 2021-ben

A jégesőkárok a paradicsom esetében a július 11-i és a május 15-i zivatarok okozták a károk 100%-át.

 

3. térkép: A paradicsommal ültetett területek káraránya százalékban (0-36%-ig)

 

4. térkép: A jégkár által érintett paradicsom ültetvények járásonként, hektárban megadva (0-20,245 ha-ig)

 

Paprika

Az előző évben 2837 hektáron ültettünk paprikát és fűszerpaprikát összesen. Ebből 83 hektár károsodott jégeső által. Ez az összes terület mindössze 2,91%. A tavalyi évben 96 járásban gazdálkodtak paprikával, ebből 13 járásban jelentettek be jégesőkárt.

 

3. táblázat: A jégkár által legnagyobb mértékben érintett járások 2021-ben

A paprika esetében országosan 5 járásból érkezett jégesőkár bejelentés, a nagykállói járás kivételével a bejelentett károsodott területek 100%-a a fenti táblázatban látható dátumokon károsodtak. Ezek közül a június 25 és a július 11 szupercellás zivatar volt.

 

5. térkép: A paprikával ültetett területek káraránya százalékban (0-45%-ig)

 

6. térkép: A jégkár által érintett paprika ültetvények járásonként, hektárban megadva (0-31 ha-ig)

 

Hagyma

2021-ben 2446 hektáron gazdálkodtak hagymával, ebbe beletartozik a csemegehagyma, lilahagyma, őszi és tavaszi fokhagyma, metélőhagyma, őszi és tavaszi vöröshagyma. Ebből összesen 64 hektár károsult a jégeső által, ez 2,62%-át teszi ki az összes ültetett területnek.  A paradicsomhoz hasonlóan, a hagymaféléket is az Alföld déli és középső területein termesztik a legnagyobb mértékben, az itt termesztett hagymafélék az összes hagymával ültetett területek kb. 75%-át teszik ki.

 

4. táblázat: A jégkár által legnagyobb mértékben érintett járások 2021-ben

A 2021-es év két legnagyobb szupercellás napjai a június 25. és a július 9. voltak. A fenti táblázatból is jól látszódik, hogy a káresemények a Makói járás kivételével a káresemények teljes mértékben a fenti táblázatban látható dátumokon károsodtak. 

 

7. térkép: A hagymával ültetett területek káraránya százalékban (0-14%-ig)

 

8. térkép: A jégkár által érintett hagyma ültetvények járásonként, hektárban megadva (0-38,11 ha-ig)

 

Káposzta

A káposzta esetében 1553 hektáron gazdálkodtunk 2021-ben, ebbe az összegbe a vörös, fejes és kelkáposzta tartozik bele. 2021-ben mindössze 8,5 hektár kár keletkezett jégeső következtében. Ez az összes káposztával ültetett terület mindössze 0,5%-a. A júliusi és augusztusi hevesebb zivatarok nagymértékben érintették Szabolcs-Szatmár-Bereg megye járásait. A káposztafélék esetében csak ebből a megyéből érkezett jégeső kárbejelentés 2021-ben.

 

5. táblázat: A jégkár által legnagyobb mértékben érintett járások 2021-ben

A káposztánál is szintén elmondható, hogy egy adott napra tehetőek a jégesőkárok jelentős részei. Ezek szupercellás vagy heves zivatarok következtében kialakuló jégesőkárok voltak.

 

9. térkép: A káposztával ültetett területek káraránya százalékban (0-9%-ig)

 

10. térkép: A jégkár által érintett káposzta ültetvények járásonként, hektárban megadva (0-3,22ha-ig)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám