Élelmiszer-feldolgozás

Módosító javaslatok készültek az áruk nem preferenciális származására vonatkozóan. 

A felhatalmazáson alapuló jelenlegi módosító rendelet célja egyrészt az áruk nem preferenciális származásáról szóló (EU) 2015/2446 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott egyes szabályok pontosítása, különös tekintettel  

  • a teljes egészében egyetlen országban vagy területen előállított növényi termékekre 
  • olyan termékekre, amelyek előállításában több ország vagy területet vett részt 
  • olyan termékekre, amelyek feldolgozása vagy megmunkálása gazdasági szempontból nem indokolt. 

Másrészt frissíti az (EU) 2015/2446 felhatalmazáson alapuló rendelet 22-01., 22-03. És 22-04. mellékleteit a Harmonizált Rendszer3 2022-es változatának megfelelően. 

A tervezet alapján továbbra is elmondható, hogy az Uniós Vámkódex (952/2013 EU rendelet) 60. cikkhez kapcsolódva a teljes egészében egyetlen országban vagy területen előállított árukat az adott országból vagy területről származónak kell tekinteni. Annak tisztázása érdekében viszont, hogy miként lehet meghatározni azoknak a növényi termékeknek a nem preferenciális eredetét, amelyeket teljes egészében egyetlen országban vagy területen teljes egészében előállítottnak kell tekinteni, pontosítani kell a vonatkozó szabályokat. A pontosítást követően a meghatározás alapján olyan növényi terméket tekintenének teljes egészében adott országból származónak, amit csak az adott országban vagy területen termesztettek és takarítottak be. 

Azon termékek nem preferenciális származásának meghatározásához, melyek feldolgozása nem gazdaságilag indokolt, meg kell határozni, hogy a „felhasznált anyagok nagyobb részének” meghatározására az említett anyagok tömegén vagy értékén alapul. A minimális műveletek továbbra sem minősülnek lényeges, gazdaságilag indokolt feldolgozásnak vagy megmunkálásnak a nem preferenciális származás megszerzése céljából. Az egyértelműsítés kedvéért az (EU) 2015/2446 felhatalmazáson alapuló rendelet 34. cikkét ki kell egészíteni annak megállapításával, hogy az ilyen árukat úgy kell tekinteni, hogy az utolsó lényeges, gazdaságilag indokolt megmunkálás abban az országban vagy területen ment végbe, ahonnan az anyagok jelentős része származott, akár az anyagok súlyát, akár azok értékét kell figyelembe venni a Harmonizált Rendszer fejezeteinek megfelelően. Ha a végterméket a Harmonizált Rendszer 1–29. Vagy 31–40. Árucsoportjába kell besorolni, az anyagok legnagyobb hányadának elvét az anyagok súlya alapján kell meghatározni. Ha a végterméket a Harmonizált Rendszer 30. vagy 41–97. Árucsoportjába kell besorolni, az anyagok értékét kell figyelembe venni. 

Az (EU) 2015/2446 felhatalmazáson alapuló rendelet 22-01. melléklete egyedi szabályokat mond ki annak az országnak a meghatározására, ahol az előállításban egynél több ország vett részt, tehát ahol a legutolsó lényeges megmunkálás történt és az áruk jelentős átalakuláson mentek keresztül. Az említett mellékletben szereplő szabályokat az ott felsorolt árukra kell alkalmazni, a Harmonizált Rendszerbe történő besorolásuk alapján. Mivel a Harmonizált Rendszert 2022-es változatában módosították, a 22-01. Mellékletet ennek megfelelően frissíteni kell. 

A Harmonizált Rendszer 2022. évi változata csak 2022. január 1-jétől alkalmazandó, ezért az (EU) 2015/2446 felhatalmazáson alapuló rendelet 22.01., 22.03. És 22.04. mellékleteinek a Harmonizált Rendszer 2022. évi változatából eredő módosításait 2022. január 1-jétől kell alkalmazni. 

A részletes szöveget és a rendelet tervezett új mellékleteit az Európai Bizottság honlapján találják, ezeket 2021. július 5-ig lehet véleményezni. A dokumentumok csak angol nyelven érhetők el, ám az észrevételeket -regisztrációt követően- magyar nyelven is be lehet küldeni. 

 

(Pető Krisztina/NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám