Erdőgazdálkodás

Uniós előírás alapján a biomassza-kereskedői, biomassza-feldolgozói és biomassza-energiatermelői (RED II) tevékenységet végzőknek regisztrálniuk kell magukat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (Nébih). A jelenleg RED II tevékenységet folytató érintetteknek a rendeletben előírt adataikat – nyilvántartásba vétel céljából – 2024. május 31-ig kell rögzíteniük a hatóság adatbázisában.

Az uniós jogharmonizációnak megfelelően hazánkban a RED II vonatkozásában az alábbi jogszabályok rendelkezései az irányadóak, amelyek szorosan kapcsolódnak a faanyag kereskedelmi lánc (EUTR) szabályozásához is:

  • A 2010. december 5-i hatálybalépése óta többször módosult a megújuló energia közlekedési célú felhasználásának előmozdításáról és a közlekedésben felhasznált energia üvegházhatású gázkibocsátásának csökkentéséről szóló évi CXVII. törvény (továbbiakban: Büat.),
  • A 2022. január 1-től hatályos, A bioüzemanyagok, folyékony bioenergiahordozók és biomasszából előállított tüzelőanyagok fenntarthatósági követelményeiről és igazolásáról szóló 821/2021. (XII. 28.) kormányrendelet (továbbiakban: vhr.).

A RED II irányelv hazai jogrendbe emelésével a biodiverzitás védelme még nagyobb hangsúlyt kapott. Az irányelv fenntarthatósági kritériumokat határoz meg az erdei és fás biomassza energetikai célú felhasználására vonatkozóan (vhr. 3.§).

A regisztrációs kötelezettség abban az esetben érinti az erdőgazdálkodót, ha az általa értékesített biomassza-alapanyagot olyan erdőből termelték ki, ahol nem ő a nyilvántartásba vett erdőgazdálkodó. Regisztrálnia annak kell, aki a Büat. szerinti célokra a nem általa termelt erdei biomasszából, erdészeti, faipari maradvány anyagokból vagy fásszárú biomasszából előállított tüzelőanyagot vagy ezek alapanyagait megvásárolja, értékesíti, feldolgozza, felhasználja.

A regisztráció elfogadása után a további, RED II tevékenységekkel összefüggően előírt adatszolgáltatást 15 napon belül kell elvégezni az EUTR felületén, melynek során a készletnyilvántartás, valamint a nyomonkövethetőségi dokumentáció részletes megadása is szükséges.

Fontos megjegyezni, hogy kizárólag a teljeskörű adatszolgáltatás elvégzésével teljesül az előírt bejelentési kötelezettség. Az adatszolgáltatással, valamint a regisztrációval kapcsolatban a hatóság honlapján elérhető és letölthető a felület használatáról készült útmutató.

A hatóság, év elején részletes tájékoztatást adott ki a RED II tevékenységet végzők bejelentési kötelezettségéről. RED II tevékenységnek minősül:

  • a biomassza-kereskedelem,
  • a biomassza-feldolgozás,
  • a biomassza-energiatermelés.

 

A RED, az Európai Unió Megújuló Energia Irányelvének rövidítése (Renewable Energy Directive), amelyet a 2018. december 11-én hatályba lépett, A megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának előmozdításáról szóló uniós jogszabály rögzít[1]. Az irányelv az unió energiapolitikájának azon célkitűzése, hogy az EU globális viszonylatban vezető szerepet töltsön be a tiszta energia előállítása és felhasználása terén. Célja továbbá, hogy a környezeti, a társadalmi és egészségügyi előnyök, valamint a regionális fejlesztések és foglalkoztatási lehetőségek mellett egyúttal jelentős mértékben csökkenjen a károsanyag- illetve az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátása is.

Az EU-n belül jelenleg társadalmi egyeztetés és vita zajlik gazdasági szereplők, valamint civil szervezetek között egyrészt a RED II felülvizsgálatával[2], másrészt pedig a megújuló energia és így a biomassza fogalmi meghatározásával kapcsolatban. A célkitűzések elérése érdekében az unió energiafogyasztásában a megújuló energia részarányát legalább 32%-ban határozták meg.

 

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám