Környezetgazdálkodás

2024. szeptember 22-ig van lehetőség a hozzászólások megtételére.

Megújult a NEKT, és agrárgazdálkodói szemmel is érdemes lehet végigolvasni, hiszen olyan irányvonalakat képvisel, melyeket előbb-utóbb meg kellene valósítani különböző eszközök és programok révén. A dokumentum céljai közt szerepel, hogy minimálisra csökkentsük az éghajlatra, az emberi egészségre és a biológiai sokféleségre veszélyt jelentő kockázatokat. Az energiatermelés és -felhasználás Magyarország üvegházhatásúgáz-kibocsátásának több mint háromnegyedéért felelős. A fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának csökkentése elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy meg tudjuk valósítani Magyarország 2030-ra kitűzött éghajlatpolitikai céljait, és 2050-re elérjük a klímasemlegességet. A magyar Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) – összhangban a Nemzeti Energiastratégia (NES) céljaival - legfontosabb célkitűzése az energiaszuverenitás és az energiabiztonság megerősítése, a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartása, valamint a dekarbonizáció.

Magyarország a világ összes ÜHG-kibocsátásából 0,1 százalékos arányban részesül, ennek ellenére a nemzetközi együttműködések során elkötelezett országként pozícionálta magát. A klímasemlegesség 2050-re történő eléréséhez az ÜHG-kibocsátást 95%-kal kell csökkenteni, ahol a fennmaradó kibocsátások egy részét az erdők CO2-elnyelésével tervezik semlegesíteni. Ugyanakkor a vállalt cél eléréséhez valamennyi kibocsátó́ szektorban (energiafelhasználás, ipar, mezőgazdaság, hulladék) szükséges beavatkozni, és a nyelőkapacitások fenntartása és növelése érdekében is intézkedéseket kell eszközölni.

A dokumentum emlékeztet rá, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai tervében is szerepelnek a zöld jövőt szolgáló szakpolitikai célok, valamint a 2020-ban a Kormány által elfogadott Országos Levegőterhelés-csökkentési Program is határozott célokat fogalmaz meg az ipari szereplők, a mezőgazdaság, a közlekedés, az energetika számára 2030-ig a levegőterhelés-csökkentése kapcsán.

A program konkrét célkitűzése, hogy 2030-ig:

  • a kisméretű részecske emisszió 55 százalékkal,
  • az ammónia kibocsátás 32 százalékkal,
  • a kén-dioxid kibocsátás 73 százalékkal,
  • a nem metán illékony szerves anyagok kibocsátása 58 százalékkal,
  • a nitrogén-oxidok kibocsátása 66 százalékkal csökkenjen az országban a 2005-ös szinthez kepést.

További kapcsolódó stratégia a 2019-es Zöld Megállapodás mely az EU zöld átállás folyamatát kívánja elindítani és támogatni a 2050-re kitűzött klímasemlegesség elérése érdekében. Az európai zöld megállapodás része egy ún. Irány az 55%!szakpolitikai intézkedéscsomag (ennek többek között része a közlekedésből, az épületekből, a mezőgazdaságból és a hulladékgazdálkodásból származó kibocsátás csökkentése, valamint az EU-n kívüli kibocsátás kezelésére hivatott karbonvám).

A dokumentumban vázolt elképzelések több ponton is egyeznek a KAP-ban foglaltakkal, például a talaj szervesanyag-tartalmának védelme, talajpotenciál megőrzése, talaj- és erózió elleni védelem itt úgy jelenik meg, hogy szorgalmazza a helyes mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazását és CO2-elnyelő kapacitások növelését erdőtelepítési programok megvalósításával. A program javasolja, hogy ott, ahol nem okoz a vízháztartást, talajerőt és a biodiverzitást érintő kedvezőtlen hatásokat érdemes növelni az erdővel és egyéb faállománnyal borított terület nagyságát. A távhő korszerűsítésénél és zöldítésénél pedig szintén szerephez juthatna a mezőgazdasági eredetű biogázhasznosítás.

A KAP intézkedéseit -melyekből többet át is emelt- a dokumentum egyértelműen pozitívan értékeli a környezeti hatások mérséklése tekintetében, és kiemeli a Feltételesség szabályrendszerének szigorodását is az eddigi programozási időszaki előírásokhoz képest. Valamint az állattartó telepek fejlesztéséhez kapcsolódó modern trágyatárolók támogatott építési lehetőségét, hiszen ezek révén -a helyes gyakorlatok betartásán túl- csökkenthetik NH3-, NO2- és CH4 kibocsátásukat, javíthatják a talajvíz minőségét.

Érdekes információ, hogy az 1990-es bázisévhez képest a mezőgazdaság üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátása 2021-ig 29%-kal csökkent, de ha csak a 2005-2021-es időszakot vizsgálják, ott 18%-os növekedést találtak az agrárium kibocsátására. Mindezzel együtt meg kell jegyezni, hogy a 2021-es adatok szerint a szén-dioxid-kibocsátás több mint harmada, 36%-a háztartásokból ered, ezt követi a feldolgozóipar, ami a kibocsátások ötödéért felelt. A NEKT céljai között szerepel, hogy az üvegházhatású gázok bruttó kibocsátása legalább 50%-kal csökkenjen 2030-ig, az 1990-es bázishoz képest.

Hulladékgazdálkodási szempontból a mezőgazdaság jó helyzetben van, az elemzések szerint 2004 és 2010 között folyamatosan csökkent az összes hulladékmennyiség, 2016-ig stagnált, 2017-től viszont nőtt az összkibocsátás, miközben az ezen belüli részarányokat tekintve az ipari és mezőgazdasági kibocsátás csökkent, az építési-bontási hulladék részaránya viszont szembetűnően emelkedett.

Beruházási szempontból pedig javasolja a dokumentum a barnamezős beruházások előnyben részesítését. Ha viszont mégis indokolt a zöldmezős beruházás megvalósítása, akkor maximálisan törekedni kell arra, hogy a lehető legjobb, környezetbarát, fenntartható, önellátó technológia kerüljön alkalmazásra, minimalizálva a környezeti terheket és hatásokat mind a beruházás, mind az üzemelés fázisában, beleértve minden környezeti hatásviselőt.

A dokumentumra a Magyarország Kormányának portálján megadottaknak megfelelően lehet reagálni.

NAK / Pető Krisztina

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám