Cikksorozatunk első részében általánosan áttekintettük a vonatkozó jogszabály és a MÁK közleményei segítségével, hogy milyen alapon tekinthetünk egyes eseményeket vis maiornak. Azaz mikor áll elő az a helyzet, hogy sajnos kár érte a termelőt, mely miatt ellehetetlenül a támogatásaiban vállaltak teljesítése, de a vis maior esemény bejelentésével és annak elfogadásával legalább támogatásait nem veszíti el.
Jelen cikkben megkezdjük a szóba jöhető vis maior események és azok igazolási módjainak részletes bemutatását.
- Kedvezményezett hosszú távú munkaképtelensége
Előfordulhat olyan eset, amikor a támogatást igénylő balesetből vagy egészségkárosodással összefüggő és gyógykezelést igénylő állapotából adódóan hosszú távú munkaképtelensége lép fel és ezáltal az agrártámogatási jogviszonyból eredő kötelezettségvállalásait nem tudja teljesíteni, függetlenül attól, hogy erre az időtartamra táppénzben részesül vagy sem.
A vis maior eseményt egészségügyi dokumentációval kell igazolni az alábbiak szerint:
− több résztevékenységből álló, összefüggő ellátási folyamat végén vagy fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátást követően az ellátás adatait összefoglaló zárójelentéssel; vagy
− járóbeteg-szakellátási tevékenység befejezésekor, a beteg ellátásával és gyógykezelésével kapcsolatos összefoglaló adatokat tartalmazó ambuláns ellátási lappal,
amelyek tartalmazzák többek között a kórelőzményre, a diagnózisra, a kapcsolódó vizsgálatra, annak eredményére, illetve az elvégzett beavatkozásokra vonatkozó adatokat. Tartalmazzák továbbá a kezelés időtartamára, illetve adott esetben a munkaképtelenség várható megszűnésének idejére vonatkozó információkat.
Az igazolásokból egyértelműen ki kell derülnie, hogy az esemény valóban előre nem látható volt, valamint az érintett valóban nem tud eleget tenni a korábban tett vállalásainak.
Amennyiben az érintett a fenti okok miatt megváltozott munkaképességű személynek minősül, illetve rehabilitációja szükséges, akkor a kérelemhez csatolni kell a rehabilitációs hatóság által kiállított igazoló dokumentumot, a rehabilitáció indokoltságát.
A MÁK közleményében felhívja a figyelmet arra, hogy a háziorvos által kiállított orvosi igazolás, valamint az ún. táppénzes papír önmagában nem elégséges a vis maior esemény igazolásához.
Fenti vis maior esetről a MÁK közleményben is olvashat.
NAK / Sztahura Erzsébet