Mezőgazdasági termelés

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló ”Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport a Copa-Cogeca partnerségében indított kampányának keretében újabb kommunikációs anyagot tett közzé, melyben a takarmány-adalékanyagok fenntartható állattenyésztésben, valamint az állategészségügyben és az állatjólétben betöltött szerepére és jelentőségére hívja fel a figyelmet.

A takarmány-adalékanyagok olyan összetevők, amelyeket nagyon kis mennyiségben (mg/kg) adnak hozzá a takarmányokhoz annak érdekében, hogy azok bizonyos fontos funkciókat töltsenek be. Ezen összetevők némelyike esszenciális, ami azt jelenti, hogy az állatok nem képesek saját maguk szintetizálni, így ezen létfontosságú összetevőkből – amennyiben azokat nem tartalmazná a takarmány – az állatok hiányt szenvednének. Ilyenek például az egyes vitaminok, karotinoidok, aminosavak (a fehérjék alkotórészei), sók és ásványi anyagok. A takarmány-adalékanyagok a takarmányok tulajdonságait is javíthatják azáltal, hogy növelik tápértéküket, javítják ízüket és textúrájukat, valamint segítenek megőrizni minőségüket, frissességüket és egészségességüket.

A takarmány-adalékanyagok nemcsak értékes tápanyagokat jelentenek, de az állatok egész- ségének, jólétének megőrzésében és javításában is fontos szerepet játszanak. Néhány összetevő, mint például az aromák és színezékek serkenthetik az állatok étvágyát, ami egyes szenzitív periódusokban, például az elválasztás során kiemelt jelentőségű lehet. Egyéb takarmány-adalékanyagok, mint például a probiotikumok segítenek fenntartani a bélflóra egyensúlyát (mint az emberek esetében is), ami tudományosan bizonyítottan erősíti az állatok immunrendszerét. Összességében a takarmány-adalékanyagok ezen funkciói tehát fokozzák az állatok ellenállóképességét, javítják egészségi állapotukat és csökkentik a fertőzések és megbetegedések kockázatát.

A takarmány-adalékanyagok javíthatják a takarmány kezelhetőségét és/vagy higiéniai jellemzőit is. A legfontosabb a takarmány minőségének és tápértékének megőrzése, amely alapfeltétele a minőségi végtermék előállításnak. A haszonállatoknak biztonságos, tápláló, egészséges és jó minőségű takarmányra van szükségük ahhoz, hogy egészséges és biztonságos élelmiszert állítsanak elő.

Napjainkban már egyre inkább elismerik a takarmány-adalékanyagoknak az állattenyésztés fenntarthatóságának javításában betöltött jelentőségét, mivel azok csökkenthetik a környezeti terhelést, beleértve az üvegházhatású gázok és a foszfor kibocsátását.

Fotó: ELV - The importance of feed additives for sustainable animal farming, animal health and welfare

 

Az EU-ban egy adott összetevő takarmány-adalékanyagként történő engedélyezését alapos ellenőrzés előzi meg. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által végzett átfogó értékelések biztosítják, hogy az adalékanyagok nemcsak maguknak az állatoknak, hanem a takarmány kezelőinek, az állati termékek fogyasztóinak, valamint a környezet számára is biztonságosak legyenek.

A takarmány-adalékanyagok használatának mellőzése súlyos negatív következményekkel járna az állatokra, a környezetre és az állati termékek fogyasztóira nézve egyaránt. A legtöbb esetben a takarmány-adalékanyagok használatának mellőzése azt eredményezné, hogy még több összetevőt kellene felhasználni a kielégítő tápanyagösszetétel és beltartalmi érték, valamint a magas szintű állategészségügyi és -jóléti feltételek biztosításához. Ez pedig több termőföld, víz és energia felhasználásával járna, ami egyértelműen növelné az állattenyésztéshez kapcsolódó környezeti lábnyomot.

Összefoglalóan elmondható, hogy a fenntartható gazdálkodáshoz olyan takarmány-adalékanyagokra van szükség, amelyekkel javítható az állatok emésztésének, valamint takarmány hasznosításának hatékonysága, ezáltal javul az állattartás és az állati termék-előállítás termőföld, víz- és energia felhasználása. Fentieken túl jobb higiéniai jellemzőket (egészségességet) tudunk fenntartani a takarmányainknál, hatékonyabban tudjuk megőrizni azok minőségét és biztonságát, valamint optimalizálni tudjuk a tápanyagtartalmát. A takarmány-adalékanyagok tehát elengedhetetlenek az állatok funkcionális és táplálkozási igényeinek kielégítéséhez, valamint egészségük és jólétük fenntartásához.

Kérjük, tekintse meg a FEFANA rövid, angol nyelvű animációs videóit, amelyek elmagyarázzák a speciális takarmány-összetevők állatjólétben, a fenntartható állattenyésztésben és az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemben betöltött jelentőségét.

Az angol nyelvű videók  esetében a magyar nyelvű feliratot a Beállítások/Feliratok/angol (automatikusan létrehozott)/Automatikus fordítás/Feliratok (ismételten rá kell klikkelni)/Magyar menü pontban állíthatunk be.

 

Specialty Feed Ingredients' contribution to Animal Welfare

Specialty Feed Ingredients’ contribution to sustainable animal farming

Specialty Feed Ingredients’ role in the fight against Antimicrobial Resistance

Forrás: European Livestock Voice – The importance of feed additives for sustainable animal farming, animal health and welfare

NAK/Borovka Zsuzsa

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám