Az ágazatnak jelenleg három igazán nagy kihívással kell szembenéznie: a munkaerőhiánnyal, a szaporítóanyag minőségével és az éghajlatváltozással.
A görög szamócaszezon pozitívabban alakul, mint az előző évi, mondja Alexandros Polydoropoulos, a görög szamócaexportőr Labidino SA agronómusa: "A szamócaszezon lefutása meglehetősen kielégítő. A kereslet nagyobb, mint tavaly, az egész szamócaágazat fejlődik. A minőség is egyértelműen jobb, mint 2022-23-ban volt, örülünk, hogy az ügyfeleink panaszai valóban korlátozottak. Mindkét tényező hozzájárult ahhoz, hogy jó árakat érjünk el a szezon elején. A kereslet most igazán nagy, mindenki a görög szamócát keresi. A kínálat azonban nem elegendő a piaci igények kielégítésére. Ettől eltekintve úgy tűnik, hogy a görög szamóca az európai országok piacán is megállja a helyét, máris elnyerte a fogyasztók elismerését."
Polydoropoulos elmondta, hogy a nagyobb terület ellenére a szamóca mennyisége idén összességében alacsonyabb. "Úgy tűnik, hogy a mennyiségek csökkentek, körülbelül 15%-kal alacsonyabbak a tavalyi mennyiséghez képest. A legfontosabb tényező, amely ehhez hozzájárul, a növények alacsonyabb termőképessége. Továbbá a szezon eleji rossz telepítés és a későbbi enyhe, száraz tél nem segítette a növényeket abban, hogy olyan feltételeket teremtsenek a termőképességhez, mint amilyet általában elvárnánk. Ez a visszaesés valószínűleg azért nem látszik annyira a piacon, mert a szamóca termesztési területe akár 10-15%-kal is növekedett a tavalyi évhez képest."
Polydoropoulos szerint a legnagyobb problémát a következő tényezők jelentik: "Az ágazatnak jelenleg három igazán nagy kihívással kell szembenéznie: a munkaerőhiánnyal, a szaporítóanyag minőségével és az éghajlatváltozással. Ami a munkaerőt illeti, igyekszünk külföldről - olyan országokból, mint Egyiptom, India, Nepál és mások - munkaerőt hívni, mivel a helyi lakosok számára ez a munka nem vonzó. A faiskolákból származó fiatal növények minőségével is komoly gondjaink vannak. A növények telepítése az évek során egyre rosszabb, a fiatal növények pusztulási aránya az átültetést követő első hetekben egyre magasabb. Ezzel az elmúlt években nem kellett foglalkoznunk. Ezért igyekszünk olyan ellenálló és robusztus fajtákat választani, amelyek jól alkalmazkodnak a termesztési rendszerünkhöz."
"Az éghajlatváltozás, különösen az átlaghőmérséklet emelkedése és a csapadék csökkenése közvetlenül érinti a termést. A felszíni és a felszín alatti vízkészlet korlátozottan áll rendelkezésre, a növények szezon eleji gyökeresedését tovább nehezíti a magas hőmérséklet. Már most hatékonyabb rendszereket alkalmazunk a vízfelhasználás terén, valamint igyekszünk kiküszöbölni minden vízveszteséget."
A szamócaszezon nagyon erős árakkal indult, de azóta leállt. Polydoropoulos azonban reméli, hogy a szezon vége előtt újabb emelkedés várható: "A fő piacunk Közép- és Kelet-Európa. Jelenleg Németországba, Ausztriába, Lengyelországba, Szerbiába és Ciprusra exportálunk. Mindig nyitottak vagyunk új piacok elérésére, ez a törekvésünk folyamatos. Március első hetéig az árak igazán kielégítőek voltak, akár 20-25%-kal magasabbak voltak az előző szezonhoz képest. Ezt követően az ár csökkenni kezdett, mivel több gyümölcs került a piacra, most 2,2-2,4 euró/kg körül van. Ebben az időszakban általában csökken a termelés, így az árakkal kapcsolatos várakozásunk az, hogy ebben a hónapban remélhetőleg emelkedni fognak, továbbá reméljük, hogy a szezon végéig jó szinten tudjuk tartani a kereskedelmet."
Forrás: freshplaza.com
NAK / Csép Adrienn