Szőlővirágzás – az egyik legérzékenyebb fenológiai fázis!
Meteorológia:
Az elmúlt 7 napban a csapadék eloszlása szélsőségesen alakult, mennyisége 0-70 mm között mozgott. Hirtelen lezúduló zivatarok, melyek néhol kisebb mennyiségű jéggel érkeztek. 30 napos átlagban 15-130 (!) mm eső esett. Ehhez 2-3 fokkal az átlag feletti középhőmérséklet kapcsolódott (18-20 °C), a napi párolgás 3-4 mm.
1. ábra: Az elmúlt 7 nap csapadékösszege (forrás: fieldclimate.com)
2. ábra: Az elmúlt 30 nap csapadékösszege (forrás: met.hu)
Fenológia:
Virágzás! Vannak területek, fajták közötti különbségek, de nagyjából a teljes virágzás és a virágzás vége körül tartanak az ültetvények, egyes fajtáknál a frissen kötött bogyókezdemények is láthatóvá váltak. A fagykárt szenvedett területeken igyekszik szépen regenerálódni a növény, de sajnos itt a termés töredékére lehet számítani.
1. kép: Virágzó Királyleányka (05.28., Dr. Mikóczy Nárcisz)
2. kép: Királyleánykán szóráskép permetezést követően (Dr. Mikóczy Nárcisz)
3. kép: április közepén teljesen elfagyott Kékfrankos ültetvény Tényőn, május 28-án (fotó: Csomós Bálint)
Szőlészeti munkák:
A hajtásbefűzések, -válogatások zajlanak. Fontos megjegyezni, hogy a befűzéssel célszerű megvárni a virágzás végét, hogy az zavartalanul végbe mehessen. Szép fürtszámok, eddig jó kötődési arányok tapasztalhatók. A 4. kezelés körül járnak a gazdák, mely szokatlanul sok, tavaly ilyenkor az 1-2. kezelést végezték. Ennek oka egyrészt a rendkívül korai fakadás, igaz, április 14-25. között nem fejlődött semmit a növény az átlag 7-8 fokos hőmérséklet mellett. Valamint a tavalyi év hatása, felidézve az akkori jelentős termésveszteséget, most inkább a prevencióra törekednek sokan. Sorközök kaszálása folyamatosan zajlik.
Gombabetegségek:
- Lisztharmat
A legtöbb tünetet ÉK és DNy-Magyarországról jelezték szaktanácsadó kollégáink. Itt már a konídiumos alakok okoznak további fertőzéseket. A fertőzésveszély mértéke egy-egy zápornál ugyan pár órára leesik 80%-ra (ez is magas kockázat!), de utána visszaáll 100%-ra. Folyamatos védelmet szükséges biztosítani! Ha hagyjuk a friss bogyókezdeményeken felszaporodni a gombát, utána nagyon nehezen fogjuk megállítani. A lombot tartsuk tünetmentesen és a fürtkezdemények biztonságban lesznek.
4. kép: tünetmentes szőlőlevél (Fotó: Pintér Tamás)
5. kép: tünetmentes fürtkezdemény (Fotó: Pintér Tamás
1. grafikon: páratartalom
Javasolt hatóanyagok:
- kén
- fluxapiroxad
- mefentriflukonazol
- Peronoszpóra
A peronoszpóra számára is kedvező a párás, nedves, meleg környezet! Tünetekről szóló jelzést eddig kevés helyről kaptunk, szerencsére a tavalyi évből okulva idén komolyabban vesszük ezt a betegséget is. Figyeljük a Defenso betegség-előrejelző modelljét, mely helyspecifikusan, pontosan jelzi a fertőzések bekövetkeztének esélyét. Ezen betegség ellen is folyamatos védelemre van szükség
2. grafikon: páratartalom
Javasolt hatóanyagok:
- ditianon
- dimetomorf+ametoktradin
- Botritisz
A legérzékenyebb fenológiai stádiumban van a szőlő. A pártasapkák lehullásával kisebb sebhelyek keletkeznek, ahol a nekrotróf kórokozó könnyen támadhat. Most van esélyünk direkt ezekre a helyekre növényvédőszert juttatni, ne mulasszuk el!
Javasolt hatóanyagok:
- pirimetanil
Kártevők
A tarka szőlőmoly lárvái több ültetvényben megtalálhatók. Bár reméltük, hogy az április 15. körüli gradációból származó lárvák a hidegben elpusztultak, most mégis szembesülünk velük. Valószínűleg akkor egy elhúzódó rajzáscsúcs volt, ennek tudható be mindez. Figyeljünk, csapdázzunk és védekezzünk hatékonyan a második nemzedék ellen!
6. kép: Tarka szőlőmoly szövedéke (Tata, Látó-hegy, 05.24., Cserszegi fűszeres)
BASF / dr. Mikóczy Nárcisz