A gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése, így ettől az időszaktól kezdve számíthatunk telepítésre alkalmas ültetési növényanyagra, melyhez ezúttal ültetési tanácsokkal is segítünk.
A kertészet, vagyis a kertészeti termesztés legspeciálisabb, a legtöbb felkészültséget és főleg a legnagyobb előre gondolkodást igénylő ágazata a faiskolai termesztés. Amit a kertészet nehéziparának is szoktunk nevezni, mert alapanyagot állít elő. Ahogy a nevében is benne van, faiskola, vagyis a növények iskolázását, nevelését jelenti, ami a nevelés befejezésével ültetési növényanyaggá válik, amivel aztán gyümölcsültetvények telepítését teszi lehetővé. Az üzemi gyümölcsültetvények, de döntően a házikertek ültetési anyaga is gyümölcsfaiskolából származik, vagyis olyan gyümölcsöket tudunk fogyasztani és a feldolgozó konzervipar számára biztosítani, amilyen gyümölcsfajták ültetési anyagát nevelik a faiskolák. Bíztatunk minden gazdálkodót, hogy bátran ültessenek gyümölcstermő növényeket, melyek a hazai klímánkon különleges beltartalmi értékeket produkálnak, módot adva annak megtapasztalására, hogy a saját gyümölcsnek nincs párja. Ezt a már megjelent és több időszakban is benyújtható Ültetvénytelepítési pályázat is segíti forrás biztosításával. Továbbá joggal lehetünk büszkék, hiszen minden egyes szakszerűen elültetett fa oxigént is termel, mely által nagyban hozzájárulunk az élhető környezetünk fenntartásához.
Mindenképp vegyük figyelembe azt is, hogy a faiskolai ültetési anyagok előállítása 2–3, akár 4 évet is igénybe vesz fajtól-technológiától függően, ezért megfelelő gondossággal, precizitással ültessük a növényeket, hogy sok-sok éven át örömünket lelhessük bennük. Reméljük, hogy a faiskolai tevékenységet bemutató és az ültetéssel kapcsolatos tudnivalókat részletesen ismertető cikkünkkel hozzá tudtunk járulni ennek sikeres elvégzéséhez.
Eredményes ültetést kívánunk minden kedves olvasónak és gazdának!
NAK / Komma László