Mezőgazdasági termelés

A március első hetére beköszöntött tavasz most már biztosan minden kertészkedőt kicsalogatott a kertbe. A gyümölcsfák, a szőlők metszésen és sebkezelésen valószínűleg már sok kerttulajdonos túl van, vagy legalábbis a vége felé tart.

Ez jelentős előny, mivel a hirtelen felmelegedéssel a növényeink fejlődése is lendületet vett, a csonthéjasok (kajszi-őszibarack, cseresznye, meggy, szilva) többsége már jócskán a rügyduzzadás állapotában van (1. kép). A mélyebb fekvésű, kötöttebb talajú, hűvösebb területeken épp csak hogy láthatók a tavasz jelei, másutt azonban nem késlekedhetünk, sürgető a tél végi lemosó permetezések megkezdése. Ahogy az elmúlt években már megszokhattuk, tartósan alacsony hőmérséklet nem jellemző. Sajnos ez egyben azt is eredményezi, hogy a tavaly felszaporodott kártevők, kórokozók jó eséllyel átteleltek és az idei évre jelentős kártételi - illetve fertőzési veszélyt okozhatnak.

1. Kép: Cseresznye megduzzadt rügyei és gyümölcsmúmiák

A lemosó permetezéssel gyéríthetjük a károsítók mennyiségét és könnyíthetünk az évközi növényvédelmen. Ezzel kapcsolatban számos hazai szakirodalmi forrás áll rendelkezésre. Már a 1780-as évektől bevetették a „tél végi permetezés” nevű növényvédelmi módszert az akkori kezdetleges anyagokkal (pl.: mész, konyhasó és vízüveg keverékével mohák, zuzmók, gombák ellen), több-kevesebb sikerrel. A kevesebb sikert valószínűleg nem a kijuttatás módja okozta, inkább az alkalmazott kémiai anyagok összetétele. Általános szabály, hogy a lemosó permetezést a rügypattanáshoz közeli állapotban végezzük el (2. kép), hogy a telelőhelyről előjövő kártevőket minél nagyobb arányban gyérítsük. A réz készítmények biztonságos használata érdekében csonthéjasok közül őszibarackban legfeljebb rügyfakadásig, kajsziban pirosbimbós állapot végéig, cseresznyében, meggyben fehérbimbós állapot végéig, míg almában, körtében a zöldbimbós állapot végéig permetezzünk, így elkerülhetjük a perzselést. Szőlőben rügy gyapotos állapotban a leghatásosabb a tél végi permetezés, mert ekkor a kis előbújó gyapotszálak között a rügyekben telelő atkák is elérhetővé válnak az olaj- illetve kéntartalmú készítmények számára. Azokban a kertekben is javasolt az olaj tartalmú szerek használata, ahol a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmás betegségét terjesztő vektor, az amerikai szőlőkabóca is felszaporodott. A kéregrepedésekben áttelelő tojások számának csökkentése nagy segítségünkre lehet majd a későbbiekben.

2. Kép: Körte megduzzadt rügyei és gyümölcsmúmiák

A lemosó permetezésre használt réztartalmú készítmények a gombás-és baktériumos betegségek többsége ellen hatásosak. Kajszi, cseresznye, meggy, szilva esetében a sztigminás levéllyukacsosodás és egyéb levélbetegségek, illetve az őszibarack- és a szilva tafrinás betegség elsősorban rügyekben áttelelt fertőző képleteit csökkenthetjük jó eséllyel. Málna és szeder kultúrákban a vesszőbetegségek (didimellás, leptoszfériás betegség), dió kultúrában baktériumos és gombás ágelhalások esetén javasolható a rezek használata. A lisztharmatos megbetegedések fellépésekor kén tartalmú készítmények használata javasolt, különösen akkor, ha a pajzstetvek, az atkák, a levéltetvek áttelelő alakjai, illetve a körtelevélbolha is megtalálható a kertünkben. A kén tartalmú lemosó szerek rovarölő hatása olajtartalmú szerekkel (növényi olaj, paraffinolaj, ásványolaj) fokozható, mely egyrészt a permetlé jobb tapadását eredményezi a kéreg felületen, másrészt a kártevők áttelelő tojásainak felületét bevonja. Így azok a légzés fokozódásával (légzőnyílások kialakulásakor) elpusztulnak az olajréteg alatt.

A lemosó permetezést 5 oC feletti hőmérséklettől végezzük el (a kén tartalmú készítmények e felett fejtik ki hatásukat), nagy lémennyiséggel (800-1500 l/ha) kijuttatva. Ha több, nagyobb méretű fa kezelését kell megoldanunk, célszerű a motoros háti permetezőt elővenni már ehhez a munkához is, de ekkor alacsonyabb nyomástartományban üzemeltessük a gépet, hogy a permetlé cseppek túl finom porlasztását és az elsodródást is elkerüljük. Ha a gyümölcsfáink közvetlenül a szomszéd udvarával, leendő veteményes kertjével határos területen vannak, ne felejtsük el értesíteni a permetezési szándékunkról!                       

 

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (NMNK) / Tüh Annamária

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám