A március első hetére beköszöntött tavasz most már biztosan minden kertészkedőt kicsalogatott a kertbe. A gyümölcsfák, a szőlők metszésen és sebkezelésen valószínűleg már sok kerttulajdonos túl van, vagy legalábbis a vége felé tart.
Ez jelentős előny, mivel a hirtelen felmelegedéssel a növényeink fejlődése is lendületet vett, a csonthéjasok (kajszi-őszibarack, cseresznye, meggy, szilva) többsége már jócskán a rügyduzzadás állapotában van (1. kép). A mélyebb fekvésű, kötöttebb talajú, hűvösebb területeken épp csak hogy láthatók a tavasz jelei, másutt azonban nem késlekedhetünk, sürgető a tél végi lemosó permetezések megkezdése. Ahogy az elmúlt években már megszokhattuk, tartósan alacsony hőmérséklet nem jellemző. Sajnos ez egyben azt is eredményezi, hogy a tavaly felszaporodott kártevők, kórokozók jó eséllyel átteleltek és az idei évre jelentős kártételi - illetve fertőzési veszélyt okozhatnak.
1. Kép: Cseresznye megduzzadt rügyei és gyümölcsmúmiák
A lemosó permetezéssel gyéríthetjük a károsítók mennyiségét és könnyíthetünk az évközi növényvédelmen. Ezzel kapcsolatban számos hazai szakirodalmi forrás áll rendelkezésre. Már a 1780-as évektől bevetették a „tél végi permetezés” nevű növényvédelmi módszert az akkori kezdetleges anyagokkal (pl.: mész, konyhasó és vízüveg keverékével mohák, zuzmók, gombák ellen), több-kevesebb sikerrel. A kevesebb sikert valószínűleg nem a kijuttatás módja okozta, inkább az alkalmazott kémiai anyagok összetétele. Általános szabály, hogy a lemosó permetezést a rügypattanáshoz közeli állapotban végezzük el (2. kép), hogy a telelőhelyről előjövő kártevőket minél nagyobb arányban gyérítsük. A réz készítmények biztonságos használata érdekében csonthéjasok közül őszibarackban legfeljebb rügyfakadásig, kajsziban pirosbimbós állapot végéig, cseresznyében, meggyben fehérbimbós állapot végéig, míg almában, körtében a zöldbimbós állapot végéig permetezzünk, így elkerülhetjük a perzselést. Szőlőben rügy gyapotos állapotban a leghatásosabb a tél végi permetezés, mert ekkor a kis előbújó gyapotszálak között a rügyekben telelő atkák is elérhetővé válnak az olaj- illetve kéntartalmú készítmények számára. Azokban a kertekben is javasolt az olaj tartalmú szerek használata, ahol a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmás betegségét terjesztő vektor, az amerikai szőlőkabóca is felszaporodott. A kéregrepedésekben áttelelő tojások számának csökkentése nagy segítségünkre lehet majd a későbbiekben.
2. Kép: Körte megduzzadt rügyei és gyümölcsmúmiák
A lemosó permetezésre használt réztartalmú készítmények a gombás-és baktériumos betegségek többsége ellen hatásosak. Kajszi, cseresznye, meggy, szilva esetében a sztigminás levéllyukacsosodás és egyéb levélbetegségek, illetve az őszibarack- és a szilva tafrinás betegség elsősorban rügyekben áttelelt fertőző képleteit csökkenthetjük jó eséllyel. Málna és szeder kultúrákban a vesszőbetegségek (didimellás, leptoszfériás betegség), dió kultúrában baktériumos és gombás ágelhalások esetén javasolható a rezek használata. A lisztharmatos megbetegedések fellépésekor kén tartalmú készítmények használata javasolt, különösen akkor, ha a pajzstetvek, az atkák, a levéltetvek áttelelő alakjai, illetve a körtelevélbolha is megtalálható a kertünkben. A kén tartalmú lemosó szerek rovarölő hatása olajtartalmú szerekkel (növényi olaj, paraffinolaj, ásványolaj) fokozható, mely egyrészt a permetlé jobb tapadását eredményezi a kéreg felületen, másrészt a kártevők áttelelő tojásainak felületét bevonja. Így azok a légzés fokozódásával (légzőnyílások kialakulásakor) elpusztulnak az olajréteg alatt.
A lemosó permetezést 5 oC feletti hőmérséklettől végezzük el (a kén tartalmú készítmények e felett fejtik ki hatásukat), nagy lémennyiséggel (800-1500 l/ha) kijuttatva. Ha több, nagyobb méretű fa kezelését kell megoldanunk, célszerű a motoros háti permetezőt elővenni már ehhez a munkához is, de ekkor alacsonyabb nyomástartományban üzemeltessük a gépet, hogy a permetlé cseppek túl finom porlasztását és az elsodródást is elkerüljük. Ha a gyümölcsfáink közvetlenül a szomszéd udvarával, leendő veteményes kertjével határos területen vannak, ne felejtsük el értesíteni a permetezési szándékunkról!
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (NMNK) / Tüh Annamária