A spanyol hússertésekkel foglalkozó szakmaközi szervezet (INTERPORC) üdvözölte azt az új megállapodást, amelyet a spanyol kormány írt alá Kínával a sertéshús-termékek kereskedelméről. Az egyezmény új távlatokat nyit a spanyol (és talán az uniós) sertéságazat számára a kínai piacon, amelyet a szakmaközi szervezet stratégiai fontosságúnak tart.
Az új megállapodás értelmében bővül a Spanyolországból exportálható termékek köre, így például a kínai fogyasztók által keresett sertésgyomor is felkerül az engedélyezett listára. Emellett várhatóan nőni fog az olyan magas hozzáadott értékű termékek forgalma is, mint az érlelt sonkák, amelyek már jelen vannak a kínai piacon, de mostantól még stabilabb hozzáféréssel.
A kétoldalú agrárkereskedelmi egyezmény – amely a cseresznyeexportot is érinti – április 11-én került bejelentésre Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök által Pekingben. A bejelentésre azt követően került sor, hogy az Egyesült Államok 145%-ra emelte a kínai importtermékekre kivetett vámokat, amelyre válaszul Kína 125%-os vámokat alkalmazott amerikai árukra. Ebben a feszült geopolitikai és kereskedelmi környezetben különösen nagy jelentőséggel bír, hogy Kína a Spanyolországgal és az Európai Unióval való gazdasági kapcsolatok erősítése mellett kötelezte el magát.
Kína kulcspiac a spanyol sertéshús számára, amit a statisztikai adatok is alátámasztanak: 2024-ben 540 000 tonna spanyol sertéshús került kivitelre az ázsiai országba, több mint 1,097 milliárd euró értékben. Ez a teljes spanyol exportmennyiség közel 20%-át, valamint az ágazat külföldi értékesítési árbevételének 12,5%-át tette ki, ezzel megerősítve Spanyolország vezető szerepét az uniós sertéshús-exportőrök között.
A kínai piac különösen nyitott az olyan termékekre, amelyek az európai fogyasztók körében kevéssé népszerűek (pl.: fül, csülök, köröm, orr, belsőségek és gyomor), viszont Kínában rendkívül keresettek. A jelenlegi megállapodás a spanyol termékek választékának bővítésével és a piacra jutás egyszerűsítésével jelentős versenyelőnyt biztosíthat a spanyol sertéságazat számára.
A spanyol termelési modell, mint bizalmi alap: Alberto Herranz, az INTERPORC igazgatója szerint ezek az eredmények annak a bizalomnak köszönhetők, amelyet a spanyol termelési modell élvez világszerte. Mint mondta: „A spanyol sertéshús a kiváló minőség, az élelmiszerbiztonság, az állatjólét és a fenntarthatóság magas szintjéről ismert – és ezt a nemzetközi piacok is elismerik.” Hozzátette, hogy a megállapodás a hosszú távú, stabil és kölcsönös előnyökön alapuló együttműködés irányába mutat.
A dömpingellenes vizsgálat és a gazdaságpolitikai összefüggések: a mostani megállapodás pozitív politikai jelzésként is értelmezhető, mivel Kína 2023-ban dömpingellenes vizsgálatot indított az EU-ból származó sertéshús-termékek ellen. Mint emlékezetes, a vizsgálat az Európai Unió által a kínai elektromos járművekre kivetett vámokra válaszul indult el. A nyomozás különösen érzékenyen érinti Spanyolországot, Hollandiát és Dániát, hiszen ezek az országok nagy mennyiségben exportálnak belsőségeket.
Kína 2024-ben 4,8 milliárd dollár értékben importált sertéshúst (beleértve a belsőségeket is), ennek több mint fele az Európai Unióból származott. Az EU-n belül Spanyolország volt a legnagyobb mennyiségi exportőr. A kínai dömpingvizsgálat várhatóan június 17-én zárul le, de a határidőt a kínai hatóságok akár meg is hosszabbíthatják.
A most megkötött megállapodás nem csak a spanyol sertéstenyésztők számára lehet jó hír: arra utalhat, hogy a kínai szabályozó hatóságok késleltethetik vagy enyhíthetik a dömpingellenes vizsgálatot, ahogy azt nemrég a brandy esetében is tették. A kínai hatóságok a brandyre vonatkozó vizsgálatot három hónappal meghosszabbították, miközben az Európai Unióval tárgyalásokat folytatnak a kínai elektromos járművek minimálárairól is. Mindez része lehet annak a törekvésnek, hogy Peking stabilizálja kereskedelmi kapcsolatait kulcsfontosságú partnereivel, köztük az EU-val.
Multilaterális együttműködés és kormányzati támogatás: az INTERPORC igazgatója kihangsúlyozta: „Kína nemcsak számunkra kulcsfontosságú piac, hanem mi is stratégiai szereplői vagyunk a kínai importpiacnak. Ezért elengedhetetlen az együttműködés és a párbeszéd Spanyolország, az Európai Unió és Kína között.” Herranz felhívta továbbá a figyelmet, hogy a globális bizonytalanságok ellenére is elkötelezettséget tapasztalnak egy világos, kiszámítható és szabályokon alapuló multilaterális kereskedelmi rendszer iránt, amely stabilitást nyújt a vállalkozásoknak, ösztönzi a beruházásokat, és hozzájárul a társadalmi jóléthez.
Az INTERPORC köszönetét fejezte ki Luis Planas mezőgazdasági, halászati és élelmezésügyi miniszternek is, akinek vezetésével a szervezet szoros együttműködésben dolgozott az új kereskedelmi megállapodás kidolgozásán. A tárgyalásokban aktívan részt vett a kereskedelmi, gazdasági és vállalkozásügyi minisztérium, valamint a spanyol kormány más vezetői is.
Forrás: EuroMeatNews, Reuters
NAK / Dúl Udó