Geopolitika és madárinfluenza alakítja a 2025/26-os baromfi kilátásokat. A globális baromfipiac alapvetően továbbra is erős, de a geopolitikai fejlemények, az amerikai vámok és a madárinfluenza-járványok felboríthatják a globális kereskedelmet és a piaci dinamikát.
A globális baromfipiacok 2025. első félévében viszonylag kedvezően alakultak. Azonban a bejelentett (és elhalasztott) amerikai importvámok, az Egyesült Államokban, az EU-ban és Brazíliában kitört madárinfluenza-járványok és az Izrael-Irán között kirobbant háború miatt - amely további eszkaláció kockázatát hordozza a globális baromfipiacok szempontjából kulcsfontosságú régióban - fokozott piaci bizonytalanság alakult ki. Ezek a fejlemények nagy hatással lehetnek a globális kereskedelemre és a piaci dinamikára. Ezek maradnak a globális baromfipiaci kilátások meghatározó témái 2025. második félévében is.
A baromfipiac alapvetően továbbra is erős, a magas marhahús- és tojásárak, valamint a stabil takarmányárak támogatják az árakat. A folyamatos geopolitikai feszültségek azonban nyomasztják a világgazdaságot, ami miatt az IMF 0,5%-kal visszavonta a globális GDP-növekedési előrejelzését, és az Izrael-Irán közötti háború óta az olajárak emelkedni kezdtek. Ez a bizonytalan gazdasági perspektíva a madárinfluenza kitörésével együtt negatívan hat a piacokra. Ezért a 2025-re vonatkozó globális termelési előrejelzés a 2,5%-3%-os növekedésről 2%-2,5%-os növekedésre csökkent, és ez valószínűleg tovább csökken, ha az Izrael-Irán háború tovább eszkalálódik. Bár továbbra is arra lehet számítani, hogy a globális piacok erősek maradnak, a geopolitikai fejlemények, azok gazdasági hatásai és a madárinfluenza helyzet alakulása miatt regionális különbségek lehetségesek.
Miután az USA áprilisban jelentős importvámokat vetett ki – majd ezek alkalmazását elhalasztotta -, a kereskedelmi háború lehetősége továbbra is fennáll. Ha kereskedelmi megállapodások születnek, az amerikai baromfiágazat nagyobb piacra juthat, ami a helyi termelők vagy a konkurens exportőrök kárára történhet. Ezzel szemben, egy folyamatban lévő kereskedelmi háború esetén az amerikai baromfitenyésztők valószínűleg korlátozott hozzáféréssel szembesülnének, és a kereskedelemben bekövetkező változások más exportőröknek, például Brazíliának, Thaiföldnek, Oroszországnak és az EU-nak kedveznének. Mindkét forgatókönyv gazdasági következményekkel járna. Különösen a kereskedelmi háború forgatókönyve vezethet árinflációhoz, amely a legmagasabb vámokkal sújtott gazdaságokra (különösen Ázsiában és Afrikában) kiemelkedő hatást gyakorolna és közvetett következményekkel járna a baromfipiacokra nézve.
A 2025. évi globális baromfihús-kereskedelem eddig erős volt, az első negyedévben történelmi csúcsokat ért el. A madárinfluenza-járványok hullámai, valamint a vámok és más geopolitikai fejlemények - beleértve az izraeli-iráni háború hatását - potenciális hatása azonban valószínűleg felborítja a kereskedelem dinamikáját. A brazil madárinfluenza-járvány máris nagy hatással volt a globális kereskedelemre - a brazil export 40%-át blokkolták a legfontosabb importőrök. A keltetőtojás-kereskedelem szintén nagymértékben érintett az európai, brazil, amerikai és korábbi új-zélandi járványok után. A kínálat várhatóan szűkös marad az elkövetkező hónapokban, ami kihívást jelent az importált keltetőtojástól függő országok számára, különösen a Közel-Keleten, Afrikában és Latin-Amerikában.
Forrás: RaboResearch
NAK / Tóth Andrea