A közösség által támogatott gazdaság, mint gazdálkodási módszer a termelők és a fogyasztók közvetlen és erős kapcsolatára épít, amelynek megfelelő működtetésével mindkét fél jelentős előnyökre tehet szert.
A 21. század elejére egyre bővült a tudatos vásárlók köre, akik számára az élelmiszerek minősége mellett azok származása is kulcsfontosságú tényezővé vált. E keresletet felismerve kezdtek elterjedni a hagyományos gazdálkodást felváltó, a környezetre, valamint az egészségre jótékony hatással bíró alternatív gazdálkodási módok. Ilyen gazdálkodási mód a közösség által támogatott mezőgazdaság is, amely az eddigiekhez képest egy merőben új élelmiszer-termelési és -elosztási forma.
A közösség által támogatott gazdaságban a termelők és fogyasztók biztosítják a kölcsönös támogatást, és az élelmiszer termelés kockázatait vagy előnyeit is megosztják egymás között. A tagok előre vállalják, hogy fedezik a gazdaság várható működési költségeit, cserébe az év folyamán folyamatosan részesülnek a gazdaság terméséből. A rövid élelmiszerláncok számos problémára kínálhatnak megoldást. Csökkentik a termelő és a fogyasztó közötti fizikai távolságot, valamint a hosszú ellátási láncokkal ellentétben a minőség garanciájaként a személyes kapcsolatot, a bizalmat biztosítják. Lehetőséget nyújtanak a termelőknek a helyi, jó minőségű élelmiszerek előállítására, közvetlen értékesítésére, a fogyasztóknak pedig garantálják az ízletes, többnyire ökológiai módszerekkel előállított helyi élelmiszerekhez való kényelmes hozzájutást.
Gombkötő Nóra kötete Közösség által támogatott mezőgazdaság címmel jelent meg múlt év végén, mely hiánypótló a témában. A könyv segítségével az olvasó megismerheti a közösség által támogatott mezőgazdaság történelmi és földrajzi hátterét, a módszer lényegét, alapelveit, alkalmazhatóságát, valamint kidolgozásának és megvalósításának részleteit. A gyakorlatba történt átültetését néhány jó példa illusztrálja. További információk itt érhetők el.
NAK / Tószegi-Faggyas Katalin
forrás: MNVH / Gombkötő Nóra