Környezetgazdálkodás

Korábban ismertettük, hogy mely gyakorlatokból választhat a gazdálkodó az agro-ökológiai program keretein belül évente önkéntesen. Azt is ismertettük, hogy kinek és miért érdemes a programban részt vennie. Első cikkeinkben a szántóterületeken választható gyakorlatokat kezdtük egyenként elemezni, úgymint a takarónövények, a kisebb táblaméretek szerepe, majd kitértünk a beporzók védelmének indokoltságára. Egy hosszabb lélegzetű cikkben a szántónk 10 %-nak nem termő, nem termelő egységként történő hasznosítási módjait és a terménydiverzifikációs lehetőségeket tekintettük át. Most a talaj ill. a növények kondícióját javító technológiai elemeket, s a karbamid használatához kapcsolódó választható gyakorlatokat tekintjük át.

Szántó hasznosítási mód esetén választható AÖP előírások 6.

A karbamid használata csak a megfelelő agrotechnika vagy inhibitorok alkalmazásával biztosíthatja azt, hogy a kijuttatott hatóanyag jelentős része a növény számára legyen elérhető, s ne menjen veszendőbe a légkörbe ammónia formájában.

Az Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézet kísérleteiben is tájékozódhatunk az odafigyelés fontosságáról, annak gazdaságossági oldaláról. A nem körültekintően kijuttatott karbamid hatóanyagának 17-25 %-a is veszendőbe mehet 6 hét alatt. A kutatóintézet által rögzítettek szerint az inhibitorok alkalmazása esetén a veszteség mértékének csökkenése akár 45 % is lehet.

A kijuttatott karbamid azonnali bedolgozásának hatása még erőteljesebb volt az emisszió csökkenésére, melynek mértéke elérhette a 86%-ot is. Tehát saját gazdaságossági érdekeinkre való tekintettel is érdemes odafigyelni az alkalmazandó módszerekre. Minderről részletesebben is olvashat kiadványukban.

Választható előírás továbbá, hogy a szántóterületünk 50%-án mikrobiológiai készítményeket alkalmazunk a talajélet, a szerkezetesség és ezáltal a talaj tápanyag- és vízmegtartó képességének javítása érdekében, mely hosszútávon is megtérülő beavatkozás. A mikrobiológiai szerek alkalmazásáról korábbi cikkünkben írtunk, így ezt most nem ismertetjük, de cikkünket itt olvashatja.

Fenti gyakorlat hatásaihoz szorosan kapcsolódik az a gyakorlat, miszerint a szántóterület legalább 50%-án talajkondicionáló, illetve növénykondícionáló szereket alkalmazunk. A talajkondícionálók szerepe sem más, mint hogy javítsuk a talaj szervesanyagkészletét, ezáltal tápláljuk a talaj élővilágát, miáltal javul annak szerkezetessége, tápanyag- és vízgazdálkodása. A növénykondícionálók használatával ugyancsak a növényi stresszhatásokat tudjuk javítani, mely által jobban ellenállhatnak a betegségeknek, javul a minőség és javulhat a mennyiségi érték is. A jobban ellenálló, egészségesebb növények esetében kifejlődött erőteljesebb gyökérzet szintén javítja a talaj élővilágának kondícióját mindamellett, hogy csökkenthetők a növényi betegségekre kijuttatandó növényvédőszerek mennyisége is.

Minden esetben pontosítás alatt van még jelenleg, hogy mely engedélyezett anyagokat kell fentiekben ismertetettek szerint alkalmazni a megfelelés és a termelési hasznosság, a jó talaj és növényi kondíciók kialakítása érdekében.

Folytatjuk!

NAK/ Sztahura Erzsébet, Vadkerti Viktor, Gyenes Adrienn

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám