A mezőgazdaságot érintő éghajlati és geopolitikai kihívások közepette a digitalizáció és a precíziós technológiák alkalmazása egyre nagyobb jelentőséggel bír. Ezen újítások nem csupán egy trendet képviselnek, hanem alapjaiban formálják át a mezőgazdasági termelést, növelve annak fenntarthatóságát, hatékonyságát és versenyképességét. A korszerű adatgyűjtési és elemzési lehetőségeknek köszönhetően, valós időben kaphatunk képet a termőföld állapotáról, az időjárási viszonyokról, a növények fejlődéséről és a várható terméshozamról. Ez lehetőséget nyújt a pontosabb, célzott beavatkozásokra, ami csökkenti a kockázatos döntések számát, és támogatja az adatvezérelt, fenntartható gazdálkodást. Az újítások azonban számos kihívást is hordoznak, hiszen a hatalmas mennyiségű adat értelmezése és gyakorlati felhasználása alapos szakértelmet és szoros együttműködést igényel az ágazat szereplőitől.
E célkitűzéseket szem előtt tartva 2024-ben második alkalommal került megrendezésre a Precíziós Kupa, melyet az agrárdigitalizációban jelentős szerepet vállaló Hajdu Attila, a Climate FieldView Precíziós Gazdálkodási Menedzsere szervezett meg. A versenyen az Agrárminisztérium, az AGRYA, a GOSZ, a NAK és a MATE szakemberei mérhették össze tudásukat. Az eseménynek idén is a Görcsös Farm adott otthont, biztosítva a szükséges területet és munkagépeket.
A digitálisan fejlett Görcsös Farm munkagépei, valamint a hozzájuk kapcsolódó Climate FieldView szoftver és szenzortechnológia nemcsak a kijuttatási tervek precíz végrehajtását biztosítják, hanem a vegetációs időszak során folyamatosan adatot gyűjtenek, amelyek alapján a gazdálkodók pontosabban igazíthatják a technológiai lehetőséget a terület adottságaihoz, így növelhető a termésátlag és csökkenthetők a ráfordítások.
A verseny során a résztvevők az idősoros műholdfelvételek, hozamtérképek és talajmintavételi eredmények alapján, a Climate FieldView szoftver segítségével határozták meg a menedzsment zónákat és tervezték a differenciált vetéshez szükséges kukoricatőszámot. A zónák lehatárolását követően, a Görcsös Farm által biztosított gépekkel és az általuk kezelt területeken, áprilisban hajtották végre a differenciált tőszámú vetést.
Az idei eredményhirdetés napja meghitt megemlékezéssel kezdődött. A résztvevők a gesztelyi temetőben tisztelegtek a nemrég elhunyt házigazda, Görcsös Ferenc emléke előtt, aki éveken át odaadással követte a mezőgazdasági innovációkat és támogatta a Precíziós Kupát azzal, hogy farmját a rendezvény helyszíneként biztosította. A megemlékezés után a résztvevők visszatértek a farmra, ahol a szakmai program a parcellák betakarításával vette kezdetét, méltón folytatva a házigazda szellemiségét.
A csapatok a Climate FieldView hozammérőjével felszerelt kombájnokkal követték nyomon a terméseredményeket. A hozamadatok valós időben jelentek meg, így azonnal láthatták a vetési stratégiák hatékonyságát. Az első helyezett Agrárminisztérium csapata 13,58 t/ha-os termésátlagot ért el, míg a NAK és GOSZ közös csapata 12,35 t/ha átlag eredményével második, a MATE és AGRYA csapata pedig 11,87 t/ha átlaggal harmadik helyezett lett. A csapatok által produkált eredmények mind az üzemi átlag felett teljesítettek. A 2024-es Precíziós Kupa nemcsak a technológiai újítások bemutatása miatt volt fontos, hanem azért is, mert lehetőséget biztosít a résztvevők számára, hogy tapasztalatokat szerezzenek és további lehetőségeket dolgozzanak ki a mezőgazdaság digitális fejlődésének támogatásához. Az esemény ismét bebizonyította, hogy a precíziós technológiák alkalmazása jelentős előnyöket biztosít az agráriumban.
NAK/ Filler Zsófia