A hidegfront érkezését megelőző nap az év eddigi legmelegebb napjának bizonyult, hőmérsékleti rekordok születtek Magyarországon, megdőltek a június 24-ére vonatkozó melegrekordok. Az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos és ellenőrzött mérései alapján Fülöpházán 40°C-ig melegedett a levegő csütörtökön, amivel az adott napra vonatkozó maximum hőmérséklet rekordja megdőlt. A korábbi rekordot Békéscsaba tartotta, ahol 2002-ben 38,4°C-ot regisztráltak.
Az elmúlt héten tapasztalt forróságnak, hőségnek egy hidegfront vetett véget, mely pénteken elérte hazánkat. A hidegfront Magyarországtól nyugatra sokfelé okozott veszélyes időjárási eseményeket csütörtökön, Csehországban félelmetes erejű tornádó csapott le maga mögött hatalmas pusztítást végezve (A hatalmas erejű forgószél erőssége EF3-as is lehetett a tornádók osztályozására szolgáló módosított 6-os erősségű Fujita-skálán https://www.weather.gov/tae/ef_scale).
Június 25-én, a késő délutáni órákban nyugat felől, a hazánkat elérő hidegfront miatt heves zivatarok tomboltak, viharos széllökések, több helyen jégeső és felhőszakadás kísérte a zivatarokat. Az Országos Meteorológiai szolgálat már a reggeli órákban kiadta a figyelmeztető előrejelzést jégeső, károkozó szél és felhőszakadás miatt!
A pénteki extrém időjárási helyzet a napok óta fennálló hőséget lezáró hidegfront okozta, ami kellő mennyiségű nedvességet, hűvös levegőt hozott magával, ami berobbantotta a légkört. A kellő mennyiségű energia, labilitásnak köszönhetően tudtak kialakulni a heves zivatarok, szupercellák és nagyobb méretű jégdarabok is (kép), amelyet az alábbi számok is alátámasztanak. Június 24-én 515 jégbejelentés, míg június 25-én pénteken 105 jégészlelés érkezett, melynek nagy része Közép-Európában volt (1. és 2. kép).
1.kép: 515 db jégbejelentés érkezett június 24-én, melynek nagy része Közép-Európában volt
2.kép: 105 db jégbejelentés érkezett június 25-én, melynek nagy része Közép-Európában volt
Június 25-én pénteken, egy nap alatt több szupercella is kialakult, amire korábban nem volt példa (Dunaújváros, Felsőpáhok, Fonyód, Kalocsa, Pécs (több is kialakult), Siófok, Szeged, Szombathely, Zalaegerszeg és Zselic térségében)
3.kép: Szupercella Szombathelynél 17:00-kor
4.kép: Tornádó Kalocsa közelében, ami a kialakult szupercellából 17:10 körül
5.kép: Szupercella Zalaegerszegnél este 19:00-kor
6.kép: Szupercella alakul ki Szeged környékén 19:30-kor
7.kép: Felsőpáhoknál szupercella alakult ki 20:00 után
8.kép: Siófoki szupercella 20:30-kor
9.kép: Fonyód felé tartó szupercella 20:45 után
10.kép: Szupercella Mecseknél
A következő tényezők hatására volt extrém mennyiségű és méretű jég az országban június 25-én:
- A felhőzetben lévő fagyhatár magassága 4000 méteren volt
- Minden zivatart jelző meteorológiai paraméter szélsőséges értéket mutatott!
- A jégveszélyes zivatarfelhők a nagyobb magasságokhoz és az alacsonyabb hőmérsékleti értékekhez köthetők egy adott zivatarcellán belül.
- Minél hevesebb a zivatar, annál intenzívebb a jégképződés a felhőben. Az egymással összeolvadt jégszemek mérete néhány esetben elérheti akár a 10-12 cm átmérőjű nagyságot is.
- A pénteki extrém esetben, a meleg, páradús levegő gyorsabban tudott feljutni a felhők leghidegebb rétegeibe, több helyen 14 000 méteren -59 °C fok volt. A tankönyvi mintapéldákban 10-12 km-en szokott lenni a felhőtető, míg ezen a napon 14 500 métert is elérte, ami nagyon ritka!
- Ausztriában és Horvátországban kialakult, már nagyobb mennyiségű és méretű jégszemeket tartalmazó szupercella sodródott be hazánkba. Ezzel megvalósult a széle hatás és a szupercella klasszikus esete, amelyek külön-külön is károkat tudnak okozni, együttes hatásuk azonban fokozottan veszélyes.
További extrém értékeket mutató paraméterek:
- A nyugati és a déli országrészben 44 járásban 267 mérés (radarok 5 percenként mértek) során érte el a 45 dBZ érték (meteorológusok ezt a határt mondják a jégveszélyes intenzitásnak) a 10.000 méteres határt, ahol a pénteken nap megközelítőleg -40 fok volt. Ez azt jelenti, hogy a fent említett járások átlagosan fél órát voltak ilyen extrém helyzetben. Baranya megyében, a Sellyei járásban mérték a legmagasabb értéket, 14033 métert, ami -60 fok alatti hőmérsékleti tartományt jelent!
- A jégvalószínűségi érték 959 mérés esetén haladta meg pénteken a 60%-os értéket, ami 85 járásra oszlott el. Ez átlagosan egy jégveszélyes óra járásonként. A legtöbb mért érték 38 darab volt a Siklósi járásban, ami azt jelenti, hogy több mint 3 órán át volt a járás valamelyik területe extrém magas jégvalószínűségi értéken.
- A dBZ értékek esetében is az elmúlt 4 év maximum értékét mérte az OMSZ radar 71 dBZ értékkel, ilyen értékeket az USA radarképein láttunk eddig csak hurrikánok radarképein. Ezt az értéket a Makói járásban elvonuló szupercellában mérték este 20:30-kor. Összesen 355 esetben mértek extrém, 60 dBZ feletti értéket, melyek 60 járásban oszlottak el
- Az OMSZ műszerei 93 434 villámot mértek, amely nagyjából fele annyi, mint amelyet eddig egész évben mértek! (11.kép)
- A szupercellák nagysága is extrém volt, egy átlagos zivatar cella veszélyes része (45 dBZ feletti része) 5-10 km2 szokott lenni, a veszélyesebb zivatarfelhőké is max 20-50 km2. Néhány adat a június 25-i szupercellákról: Horvátországból este fél 6 körül érkező szupercella nagysága elérte a 750 km2-t
(videó: az adott szupercella veszélyes (h45 feletti) része miként érkezik Baranya megyébe. A számérték, amely a „felhőben van”, a h45 legmagasabb magasságát mutatja. 11 ezer feletti értékek -45C fokot jelent.) A Kaposvár felett összeálló szupercella veszélyes része 762 km2-t is elérte, amely a Balaton felett összeolvadt egy északról jövő másik szupercellával és ekkor a 45 dBZ feletti része a felhőnek elérte az 1025 km2-t. Délen Szeged alatt egy másik extrém szupercella haladt el, ez érte el a makói járást, ennek legnagyobb mérete 1030 km2 Emellett még több 100-200 km2-es cella is végighaladt a déli országrészen komoly károkat okozva (12. kép).
12. kép: Riasztási és radarkép június 25-én 19:05-kor
- A NAK Jéger Igazgatósága összesen 70 db jégbejelentést kapott a generátorkezelőktől, ebből 1 tojás és 10 dió méretű volt. Az üzemeltetéstől független észlelések alapján Baranyában a határon túlról érkező cellákból sajnos teniszlabda nagyságú jég is esett (13. kép). Az látszik az adatokból, hogy a nagyméretű jegek a határon átkelő cellákban voltak leginkább, minél beljebb kerültek a cellák annál kisebb méretű jégszemek hullottak az Országos Jégkármérséklő Rendszer védekezésének hatására, pedig a cellák mérete nem csökkent! A jégkármérséklő rendszer talajgenerátorai a zivatarokat megelőzően és a zivatarok alatt is üzemeltek
13. kép: Pécs (bal oldali kép) és Pellérden (jobb oldali kép) is nagyméretű jégdarabok hullottak a szupercellákból!A NAK Jéger Igazgatósága összesen 70 db jégbejelentést kapott a generátorkezelőktől, ebből 1 tojás és 10 dió méretű volt. Az üzemeltetéstől független észlelések alapján Baranyában a határon túlról érkező cellákból sajnos teniszlabda nagyságú jég is esett (13. kép). Az látszik az adatokból, hogy a nagyméretű jegek a határon átkelő cellákban voltak leginkább, minél beljebb kerültek a cellák annál kisebb méretű jégszemek hullottak az Országos Jégkármérséklő Rendszer védekezésének hatására, pedig a cellák mérete nem csökkent! A jégkármérséklő rendszer talajgenerátorai a zivatarokat megelőzően és a zivatarok alatt is üzemeltek!
Jégbejelentések június 25-én
Forrás:
https://www.met.hu/omsz/OMSZ_hirek/index.php?id=4309&m=2
https://www.met.hu/ismeret-tar/meteorologiai_hirek/index.php?id=3043
https://www.idokep.hu/hirek/a-cseh-tornado-meteorologiai-hattere
https://www.idokep.hu/hirek/a-melegrekordok-napja-volt-csutortokon
https://www.idokep.hu/hirek/tornado-alakult-kalocsanal
https://www.idokep.hu/hirek/heves-viharokat-hozott-a-hidegfront