A jégkármérséklő-rendszernek köszönhetően Magyarországot kevésbé sújtotta az elmúlt napok, hetek viharos időjárása, ezzel szemben a határon túli területeken komoly károkat okozott a jégeső.
Jelentős károktól óvja meg a gazdákat és a lakosságot – az Európában egyedülállóan – a teljes országot védő jégkármérséklő-rendszer. Az elmúlt évek adatai alapján idén a NAK a védekezési szezon kezdetét május 1-jéről április 15-re előrehozta, ugyanis mostanában már április második felében is számítani lehet(ett) heves, akár jégesővel kísért zivatarok kialakulására.
Az elmúlt másfél hónapban 26 napon kellett bekapcsolni a generátorokat: áprilisban 4, májusban 22 napon. Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt szükség a legintenzívebb védekezésre, míg Győr-Moson-Sopron megyében csak néhány napon kellett elindítani. A jégkármérséklő-rendszernek köszönhetően Magyarországot kevésbé sújtotta az elmúlt hetek viharos időjárása, ezzel szemben a határon túli területeken komoly károkat okozott a jégeső.
Tavaly annak ellenére, hogy az elmúlt 30 év legzivatarosabb tavasza, nyara volt – a bejelentett viharkárok éves szinten 6-szorosára, a felhőszakadáskárok 2-szeresére növekedtek –, a jégkárok 70 százalékkal, a jégkár aránya pedig az összes bejelentett mezőgazdasági káron belül a harmadára esett vissza.
2019. május 28-án, kedden sokfelé alakultak ki záporok, hevesebb zivatarok, kezdetben a Dunántúlon, majd délután az ország keleti felében. A Dunától keletre eső területeken felhőszakadást, heves viharokat borsó- és búzaszem-nagyságnyi jégeső kísérte. A lehullott csapadékmennyiség sok helyen megközelítette a 30 mm-t. Egyes településeken hömpölygött az utcán a víz. A viharokat követően 8-10 fokot esett vissza rövid idő alatt a hőmérséklet. A főváros XVIII. kerületét és Vecsést érintette, a falfelhővel és viharos széllel érkezett szupercella. Az országhatártól 80-100 km-re lévő Zilahon és Nagybányán 5 cm átmérőjű jég hullott. Meglehetősen nagy pusztítást végzett a majdnem golflabda-nagyságnyi jég. Néhol az autók szélvédőit is átlyukasztották, és a rendkívül erős szél több épület tetejét is megrongálta. Zilah után a vihar észak felé haladt tovább és Nagybányát is elérte a jégeső. A felhőszakadás és a viharos erejű szél mellett, golflabda-nagyságnyi jég hullott a településen.
2019. május 29-én, szerdán már a délelőtti óráktól kezdődően pattantak ki zivatarok. Délután a heves viharokat borsó-, néhol cseresznye-nagyságú jégesővel kísérte. Az ország számos részén alakultak ki zivatarok, felhőszakadás és heves viharok is, amelyek következtében hirtelen, rövid idő alatt, nagy mennyiségű csapadék hullott le. (A lehullott csapadékmennyiség néhány helyen meghaladta az 50 mm-t. Budapest-Pestszentiméről 80, Sülysápról 84, Dédestapolcsányból pedig 142 mm-t jelentettek. Ez utóbbi érték napi csapadékrekord!) Szerdán, 17 óra után Újfehértón cseresznye-nagyságú jégszemek is hullottak. Ebben az időpontban, nem messze Debrecen mellett, idei évben először, az egyik felhőtölcsér földet ért és fejlődött tornádóvá. Békéscsaba és Gyula környékén a felhőszakadásból és a zivatarokból rövid idő alatt nagy mennyiségű, több mint 30 mm csapadék hullott le. A főváros környékét elérő zivatarok, heves viharok után több helyen hömpölygött a víz az utcákon. A csapadékösszeg több helyen elérte a 30-40 mm-t a főváros környékén. Szerdán délután Szabadkát is elérte a viharos széllel és jégesővel érkezett szupercella. Még egy órával a vihar elvonulását követően is jégdarabok borították az út szélét, mintha havazott volna. A jégesőt heves zivatar és viharos erejű szél kísérte, több területet elöntött a rövid idő alatt lehullott, hatalmas mennyiségű víz.
A NAK által kiépített és működtetett, az Agrárminisztérium finanszírozásával üzemeltetett országos jégkármérséklő-rendszer évente több tízmilliárd forintos nagyságrendű kárt előz meg a mezőgazdaságban, a polgári, ipari és állami létesítményekben, ingatlanokban és ingóságokban. A rendszer lényege, hogy az előre jelzett jégeső közeledtekor acetonos ezüst-jodidot párologtatnak a levegőbe a generátorok, ami bekerül a felhőkbe, és megakadályozza, hogy nagyobb méretű jégkristályok alakuljanak ki.
(nak.hu)