A mezőgazdasági őstermelő az a 16. életévét betöltött, a mezőgazdasági őstermelői nyilvántartásban szereplő természetes személy, aki saját gazdaságában őstermelői tevékenységet folytat.
Az őstermelői tevékenységet folytatók adatai közhiteles formában a családi gazdaságról szóló 2020. évi CXXIII. törvényben foglalt mértékben bárki számára megismerhető a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági hivatal honlapján közzétett formában.
Az őstermelői tevékenység igazolásához a hatósági bizonyítvány kiállítását a NÉBIH-nél lehet kérelmezni postai vagy elektronikus úton.
További kérdés esetén keresse fel a NÉBIH ügyfélszolgálatát a következő elérhetőségek valamelyikén:
telefonszám: 06-1/336-9000
email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
web: https://upr.nebih.gov.hu/ng/ugyintezes/ugykatalogus/ugyleiras/F0041-S0031-U0001
Az őstermelői nyilvántartásba felvett mező-, erdőgazdasági tevékenységet, valamint kiegészítő őstermelői tevékenységet.
A Földforgalmi törvény 5. § 18. pontjában meghatározott mező-, erdőgazdasági tevékenység, valamint továbbá e tevékenységből származó termékfeldolgozás, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik és nem haladja meg az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott mennyiséget.
A családi gazdaságról szóló 2020. évi CXXIII. törvény 2. § c) pontja alapján kiegészítő őstermelői tevékenységnek minősül a falusi és agroturizmus, kézművesipari tevékenység, fűrészáru-feldolgozás, takarmány-előállítás, mezőgazdasági termékből élelmiszer előállítása mező-, erdőgazdasági tevékenységből származó termékfeldolgozás kivételével, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik és nem haladja meg az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott mennyiséget, dohányfeldolgozás, bioüzemanyag-előállítás a mező-, erdőgazdasági tevékenység során keletkezett melléktermékek, növényi és állati eredetű hulladék hasznosítása, nem élelmiszercélú feldolgozása, valamint az ezekből a termékekből keletkezett termékek közvetlen termelői értékesítése, továbbá mező- és erdőgazdasági szolgáltatás;
Nem, nem végezheti.
Az őstermelő a nyilvántartásba vett ÖVTJ kóddal meghatározott tevékenységét egyéni vállalkozóként nem végezheti.
Az őstermelői termékek értékesítése során az őstermelő nevében eljárhat közeli hozzátartozója vagy alkalmazottja is, az alkalmazottnak azonban az értékesítés során igazolni kell tudnia az őstermelővel fennálló foglalkoztatási jogviszonyát. Az értékesítés helyszínén ki kell helyeznie a “Saját őstermelői tevékenységből származó termék” feliratot, továbbá az őstermelő FELIR és (NÉBIH) tevékenység azonosítóját.
Az őstermelői tevékenység nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézést a közzétett formanyomtatványokon postai úton a NAK megyei ügyintéző szervének címezve vagy az érvényes lakcímkártyáján szereplő, bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti megyében található bármelyik kamarai ügyfélszolgálati irodában kérelmezheti, valamint elektronikus úton a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján.
A nyilvántartásban foglalt bármely adat megváltozásáról, vagyis a személyes adataiban pl. név, lakcím vagy az értékesíteni kívánt terméknél történt változásokat a változás bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül kell bejelentenie az Agrárkamaránál. Tizenöt napon belül kell jelezni azt is, ha az őstermelő a tevékenység végzésével felhagy vagy azt már nem őstermelőként kívánják folytatni.
Ha nem személyesen jár el, az eljáró személy képviseleti jogosultságát közokiratba foglalt meghatalmazással kell igazolni. Ha a kezelőorvos által kiállított igazolás szerint egészségi állapota miatt nem képes személyesen megjelenni, az eljáró személy képviseleti jogosultságát teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazással igazolhatja.
Az elektronikus úton történő ügyintézés 2023. január 1-től fog lehetővé válni.
Érvényes személyazonosító okmányát és lakcímkártyáját be kell mutatnia az ügyintézés során.
Ha rendelkezik adószámmal, Egységes Mezőgazdasági Ügyfél-nyilvántartási Rendszerben tárolt ügyfél-azonosítóval, vagy FELIR számmal, akkor az adat igazolására szolgáló dokumentumot is be kell tudni mutatnia.
Ha nem személyesen jár el, az eljáró személy képviseleti jogosultságát magánokiratban foglalt meghatalmazással kell igazolnia.
Az őstermelő nyilvántartásba vétele során FELIR és NÉBIH tevékenység azonosító kerül megállapításra, amely az őstermelőt azonosítja.
A NAK honlapjáról tölthető le.
Az őstermelő mindaddig, amíg a nyilvántartásból való törlését nem kéri, őstermelő marad.
Emiatt kifejezetten javasoljuk, hogy akik nem végeznek tényleges tevékenységet, azok kérjék a törlésüket a nyilvántartásból.
Az őstermelői tevékenységet folytatók adatai közhiteles formában a családi gazdaságról szóló 2020. évi CXXIII. törvényben foglalt mértékben bárki számára megismerhetőek és nyilvánosan.