Szakképzés

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2016 óta működik együtt az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft.-vel (AKI) olyan kutatási programok megvalósításában, amelyek célja az agrárszakképzés fejlesztése. A szakpolitikai döntéshozók támogatására is alkalmas tanulmányok a NAK honlap szakképzés aloldalán is elérhetőek.

A 2024-es évről szóló kutatások eredményeinek bemutatása céljából az AKI szervezésében június 25-én „Átfogó Agrárszakképzési Helyzetkép – Fókuszban az Agrárszakképzési Centrumok” címmel műhelytalálkozóra került sor, amelyen a kutatást végző szakemberek bemutatták az agrárszakképzés jelenlegi helyzetét, a lehetséges fejlesztési irányokat, a kezelendő kihívásokat. Az eredményeket Rácz Katalin igazgató asszony, Hamza Eszter tudományos tanácsadó és Király Gál Karola kutató ismertették.

A jelenlegi agrárszakképzésre jellemző általános adatokból kiderült, hogy bár az előző évhez képest az agrárszakmát tanulók száma 2,4%-kal csökkent (21.880 fő), de 2022-höz képest 5,4%-os növekedés figyelhető meg. Egyértelműen látszik, hogy az általános iskola befejezését követően a szülői és tanári befolyás a legnagyobb a pályaválasztásban. Az agrárszakmákat tanulók aránya a szakképzésben egyébként 7% körül alakul, akik 141 oktatási intézményben sajátíthatják el tudásukat.

A kutatások alapján az is kiderül, hogy sokan már felnőttként választják az agrárszakképzést, hiszen a tanulók több mint harmada (3.777 fő) felnőttképzési jogviszonyban ül az iskolapadban. Az Agrárminisztérium fenntartásában lévő 5 agrárszakképzési centrumhoz jelenleg 53 szakképző intézmény tartozik, ahol az agrárszakmát tanulók 70%-a (14 810 fő) tanul.

Úgy tűnik, hogy egyre inkább az önállóságot választják a tanulók a szakképzettség megszerzését követően és a megszerzett tudásra építik a jövőjüket. A végzős diákok majdnem ötöde jelezte, hogy önálló vállalkozás indítását tervezi, mindeközben 2020-hoz képest csökkent az alkalmazottként elhelyezkedni szándékozók aránya. A tanulók közel fele a végzést követően a tanult szakmájában tervez elhelyezkedni (különösen a családi gazdasággal rendelkező szülők gyermekei). Az is látszik, hogy sokan nem elégednek meg a megszerzett tudással, hiszen a válaszadók körében magas a továbbtanulást tervező tanulók (37%) aránya. A korábbi évek felméréseihez képest egyre többen tervezik a jövőt külföldön, jelenleg a tanulók mintegy 20 százaléka nyilatkozta, hogy a külföldre költözést tervezi. Mindeközben a munkahellyel szemben a legfontosabb elvárásként a jó kereset, a jó közösség, a munka és magánélet megfelelő egyensúlya jelenik meg.

Az AKI-s kutatások keretében először került felmérésre az Agrárminisztérium fenntartásában lévő szakképző intézmények épületállománya. Az eredmények szerint sürgős megoldást igényel az infrastruktúra fejlesztés. Ezt támasztja alá, hogy az épületek átlagéletkora 59 év, különösen az iskolaépületek és tangazdasági létesítmények szorulnak felújításra, korszerűsítésre, amelyek elvégzéséhez az összes ASzC-t tekintve mintegy 25,5 milliárd forintra lenne szükség. Fejlesztésre szorul az agrárszakképző intézmények gyakorlati képzőhelyeinek eszközállománya és digitális infrastruktúrája is. Legkedvezőbb az intézmények internetelérése, valamint az internet sávszélessége, ez 81,6%-ban megfelelő. Az intézményekben a legelterjedtebb digitális eszközök a meteorológiai állomások, a sorvezető/automata kormányzás, a felvételező/permetező drónok, illetve az automata öntöző- és tápoldatozó rendszerek. Az iskolák között a számítógép ellátottság egyenetlen, átlagosan 7 diák jut egy számítógépre.

Az AKI 2024-ben vizsgálta a tanulók végzettség nélküli iskolaelhagyásának, lemorzsolódásának alakulását, az ehhez vezető okokat és fejlesztési lehetőségeket. Örvendetes, hogy az elmúlt három tanévben az AM fenntartású agrárszakképző intézményekben folyamatosan csökkent a számuk, a 2023/2024-es tanévben 9,3% volt. A lemorzsolódás mértéke azonban nem egyenlő, a fiúk körében alacsonyabb és intézményi szinten is változik, a technikumokban alacsonyabb, a szakképző iskolákban magasabb. A végzettség nélküli iskolaelhagyás területi szintű elemzését tekintve kiderült, hogy a legmagasabb lemorzsolódás 4 vármegyében tapasztalható, ezek Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád vármegyék, A lemorzsolódás fő okai között szerepel a kevésbé vonzó munkakörülmény, a gimnáziumba való átjárás, valamint a munkavállalás. Fontos megállapítás, hogy a végzettség nélküli iskolaelhagyás okai között a kedvezőtlen szociális háttér lényegesen nagyobb kockázati tényezőt jelent, mint az egyéni tanulási képesség. Több AM fenntartású intézményben elindultak kezdeményezések a lemorzsolódás megelőzésére. Rugalmas képzési formákba a 2021/2022-2023/2024-es tanévek alatt folyamatosan növekvő éves létszám mellett összesen 130 tanuló kapcsolódott be. Ebből a tanulók 43,1%-a a dobbantó programban, 56,9%-a pedig a műhelyiskolai képzésben vett részt.

A kutatás főbb eredményeinek ismertetése után  kerekasztal beszélgetés következett, amelynek résztvevői Bagdán Boglárka agrárszakképzésért felelős főosztályvezető, Székely Erika NAK szakképzési és szaktanácsadási igazgató, valamint Magócs Krisztina az AKI Innovációs és Digitalizációs támogató egységének a vezetője arra keresték a válaszokat, hogy „Hogyan tud az agrárszakképzés felkészülni a következő évtized agrármunkaerőpiaci kihívásaira?”, „Milyen lehetőségei vannak az alfa  generáció hatékonyabb bevonásának az agrárszakképzésbe?”, valamint arra, hogy „Milyen lehetőségek vannak az innovációval kapcsolatos ismeretek, készségek fejlesztésére az agrárszakképzésben?”.

A válaszokból kiderült, hogy az agrárszakképzést illetően a munkaerőpiaci kereslet és a képzési kínálat általában összhangban van egymással, fejlesztésre az Élelmiszeripari ágazatban van szükség. Elhívatott intézményvezetői és oktató állomány figyeli az oktatásban résztvevő „Z” generáció tanulási szokásait, és tanítási nevelési igényeit, mert ehhez szükséges adaptálni az oktatási módszertanokat.  Az oktatók figyelnek a pályaválasztás előtt álló alfa generáció igényeire is. A digitalizáció és az innováció kulcsfontosságú az ágazat jövője szempontjából, a precíziós gazdálkodás és a korszerű technológiák oktatására kiemelt figyelem hárul az agrárszakképző intézmények részéről. Munkájukat az AKI-ban működő nemzeti KAP-hálózat Innovációt és Digitalizációt Támogató Egysége (ITE) is segíti.

A 2024. évi tanulmányok a következő linken érhetőek el:

AGRÁRKÖZGAZDASÁGI INTÉZET (AKI) KUTATÁSAI

 

NAK / Olasz Judit Emese

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám