Nappali iskolai rendszerű oktatásban technikusi képzésre először a 2020/2021-es tanévben lehetett jelentkezni. Azóta eltelt 3 év és az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ összeállította és honlapján közzétette a hazai technikumok ranglistáját, ezzel is segítve a pályaválasztás előtt álló fiatalokat.
A 2020 január 1-je óta hatályban levő szakképzési törvény nagy hangsúlyt helyez a munkaerőpiaci igényeket kielégítő keresletvezérelt és magas minőségű, gyakorlatorientált képzésre. Ezért dolgozták ki az ötéves technikusi képzési programot, amely érettségit és egy a szakmajegyzékben szereplő technikusi szakma megszerzését teszi lehetővé. A képzés technikumokban folyik, amelyekből az NSZFH nyilvántartása szerint (https://szir.nive.hu/publikus) 2023-ban 448 működik Magyarországon. Ezek közül 53 technikum tartozik az öt agrárszakképzési centrumhoz, mindegyikük fenntartója az Agrárminisztérium.
A lista összeállításakor figyelembe vett legfontosabb tényezők:
- az intézményekbe felvett diákok milyen tanulmányi eredménnyel érkeztek;
- hogyan aránylik az évismétlők száma az intézmény tanulói létszámához;
- a vizsgált intézményben tanulók milyen eredménnyel teszik le az érettségi vizsgát;
- a tanulók bemeneti és képzési-kimeneti teljesítménye;
- az intézmények oktatói létszáma;
- az intézmények digitális ellátottsága.
A teljes rangsort nézve az első helyezen a Váci SZC Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnázium végzett. A pontszámokat tekintve elmondható, hogy a listára került intézmények között szoros volt a verseny, hiszen a legtöbb pontot (82,68) elérő és a 100. helyen végzett intézmény pontszáma (68,79) közötti különbség nem éri el a 20 pontot.
A százas listára 5 agrárszakképző intézmény került be. Közülük a legtöbb pontot (72,51) a Kisalföldi ASzC Roth Gyula Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium lett. Őt követi a Közép-magyarországi ASzC Magyar Gyula Kertészeti Technikum és Szakképző Iskola 71,11 ponttal. A harmadik pedig az Északi ASzC Mátra Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium lett, 70,39 ponttal. Őket követi a Kisalföldi ASzC Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium 69,18 ponttal, illetve a Kisalföldi ASzC Vépi Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium 69,14 ponttal.
Az elért pontszámok mögött rejlő mutatók részletes elemzése lehetőséget ad a szakképző intézmények számára, hogy megtalálják azokat a pontokat, amiben fejlődni tudnak a jövőbeni magasabb pontok elérése érdekében. Az agrárszakképzés folyamatos népszerűsítésével a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara célja, hogy az agrárszakképzést választó diákokat az ágazat vonzereje és a tudatos szakmaválasztás motiválja.
A teljes technikumi rangsor az IKK honlapján a következő linken érhető el: https://ikk.hu/p/technikumi-rangsor-2023
A cikk forrása: https://szakmatszerzek.hu/100-legjobb-hazai-technikum-ikk-2023-rangsor/
NAK / Olasz Judit Emese