Az Európai Unió egyik legnagyobb H2020-as kutatási és innovációs projektje az I2Connect, amelyben a mezőgazdaságot és erdészetet érintő összetett kihívásokra történő reagálás érdekében – huszonegy országgal együtt – a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is részt vesz.
Az I2c általános célja, hogy a projektbe bevont tanácsadók felismerjék a gazdálkodók fejlesztési igényét és össze tudják őket hozni a hasonló témában érdekelt szereplőkkel a közös problémák megoldására, és így ők is az innovációs folyamatok szereplőivé váljanak.
A projekt konkrét célja a tanácsadói hálózatépítés, a tudásmegosztás, tudásáramoltatás úgy, hogy a tanácsadókat szólítsa meg, rajtuk keresztül pedig segítse a gyakorlati tudás és az innovatív gyakorlatok közös létrehozását, összekapcsolását, az eredmények egymás közötti megosztását. A projekt a meglévő európai tanácsadói hálózatokra támaszkodik, és a már megvalósult, a gyakorlatban jól működő tapasztalatokat kívánja elterjeszteni a kontinensen. Végül, de nem utolsó sorban, az innovációt a gazdák, a termelők felől érkező kezdeményezésként segíti kiteljesedni, megvalósulni.
A NAK projektben vállalt feladata, többek között, a hazai „innovációs tanácsadók” azonosítása, készségeik feltérképezése, működésük, szerepük és kulcskompetenciák megértése. Ezen felül, képzések, tanulmányutak szervezése, a hazai és az európai jó gyakorlatok azonosítására. Ennek a vállalásnak a keretében 2023. február végén a NAK 2 fő szaktanácsadót delegált a projekt keretében szervezett tallinni (Észtország) Excellence Class képzésre.
Jelen cikkünkben Andrási Erika és Bányai Tibor szaktanácsadók osztják meg tapasztalatukat az interaktív innováció témában szervezett Excellence Class gyakorlati képzésről.
Az i2connect projektben 42 szervezet vesz részt, többségük közvetlenül segíti az innováció ösztönzését a vidéki területeken. Minden olyan jelentős európai mezőgazdasági és erdészeti tanácsadó szervezet képviselteti magát a projektben, akik elkötelezettek abban, hogy hozzájáruljanak a tanácsadási szolgáltatás folyamatos tanulásához és fejlesztéséhez, jobban kihasználva azokat a lehetőségeket, amelyeket az EIP-AGRI program a kutatás és a gyakorlat közötti szakadék áthidalására hozott létre.
Az interaktív innováció annyival jelent többet egy általánosságban vett innovációnál, hogy a folyamat minden esetben az elejétől a végéig többszereplős. A folyamat részei a gazdálkodók, szaktanácsadók, kutatók, egyetemek, állami szervezetek, civil szervezetek, pénzintézetek stb. Fontos kiemelni, hogy az interaktivitás önmagában nem elegendő, kell legalább egy koordinátor, vagy nevezhetjük projekt menedzsernek is, aki összefogja a folyamatot és beavatkozik, ha szükséges, előremozdítja a projektet és segíti az projektben résztvevő összes szereplő munkáját.
Bányai Tibor:
Az i2connect program keretében korábban részt vettem egy ún. Train the Trainers képzésen Dublinban, így az ismeretek többsége számomra nem volt új. Azonban hasznos volt a tanultak felelevenítése és a más országokbeli tapasztalatok meghallgatása, tapasztalatcsere. Hasznos volt megtapasztalni, hogy az innovációs folyamatok máshol is hasonlóképpen zajlanak, mint hazánkban. Leginkább azt volt jó látni, hogy minden résztvevő a közös tudás hatékony megosztásában és a helyi tapasztalatok átadásában aktív volt. Mindenki nyitott és rugalmas volt az új ismeretek befogadásához a képzés során.
A képzéshez az oktatók és szervezők ötletes, gyakorlati feladatokkal készültek. Az egyik, számomra leghasznosabb feladat az volt, hogy (képzeletbeli) egyetemi hallgatókat kell meggyőznünk, hogy csatlakozzanak egy innovatív, új projekthez, amelyet ott helyben kellett 40 perc alatt kidolgoznunk. Figyelni kellett az időre, és párhuzamosan arra, hogy ilyen rövid idő alatt egy érdekes, sok ágazati szereplőt felvonultató innovatív projektetötletet tudjunk kidolgozni. A kétnapos Excellence Class tréninget egy jó hangulatú közös vacsorával zártuk.
Forrás: Bányai Tibor
Andrási Erika:
A NAK által, 2022. márciusában, Dunaharasztiban szervezett i2connect képzésen, és a németországi cross visit során szerzett tapasztalatokon túl, érdekes volt más, eddig számomra ismeretlen országok (Észtország, Finnország, Litvánia, Portugália) szaktanácsadással foglalkozó szervezeteinek képviselőivel találkozni. Itt nem csak a szervezetek mérete, hanem a más-más nemzeti sajátosságokból adódó, eltérő nézőpontból kiinduló problémafelvetés és megoldás is nagyon tanulságos volt számomra, hiszen minden esetben a közös értékteremtés (co-creation) volt a cél, ami meg is tudott valósulni.
Házi feladatként kaptuk, hogy vigyünk magunkkal egy projektet, amin keresztül az interaktív innovációs folyamatok egyes szakaszait elemezni tudjuk, és rá tudunk látni a beavatkozási pontokra. Nagy örömömre szolgált, hogy az általam választott projekt (Green Drops – hidropónikus termesztési rendszer) a többi résztvevő érdeklődését is felkeltette, és a csoportmunkán túl, a „Kezdeményezések spirálja” (Spiral of Initiatives) elemzésnek is alapjául szolgált.
Forrás: Bányai Tibor
A workshop-ok után, lehetőségünk nyílt kiscsoportos beszélgetésekre is, amelyen több ország szaktanácsadójával együttesen arra a következtetésre jutottunk, hogy, ahhoz, hogy a jelenlegi a KAP és a klímaváltozás kihívásaira sikeresen fel tudjuk készíteni a gazdálkodókat, ahhoz, hogy az innovációk be tudjanak épülni a napi gyakorlatba, mind a szaktanácsadóknak, mind a szaktanácsadó szervezeteknek speciális kompetenciákra lesz szükségük, és ez irányú képzésük elengedhetetlenné válik.
Andrási Erika - Bányai Tibor (agrárszaktanácsadók, Excellence Class résztvevők) és Jakab Ágnes NAK i2c projektfelelős