A mesterképzés egy szakmai és pedagógiai módszertani, valamint vállalkozásvezetési ismereteket is tartalmazó képzés. Célja:
- a szakemberek szakmai fejlődésének segítése;
- az egzisztenciális életpálya modell és karrierlehetőség támogatása,
- a tanulóképzéshez és vállalkozásvezetéshez szükséges ismeretek elsajátításának biztosítása
- a mindennapi vállalkozási gyakorlathoz szükséges szakmai, gazdasági, pénzügyi, vezetési, munkaügyi és jogi ismeretek megszerzésének támogatása.
A hatályos szabályozás szerint a mesterképzések és az azt lezáró mestervizsgák szervezését a gazdasági kamarák végzik, a képzések és vizsgák külső partnerek bevonásával, felnőttképzés keretében, piaci alapon valósul meg. A NAK végzi a mesterszakmák tananyagainak kidolgozását, korszerűsítését a megvalósításba bevont partner felnőttképzők számára. A szakképzésért felelős miniszter 2021. június 18-án tette közzé az új struktúra szerint összeállított 15 db mesterszakma képzési és kimeneti követelményét.
A mester cím a duális képzésben megvalósuló szakirányú oktatás feltételrendszeréhez is szorosan kapcsolódik. A feltételrendszert, illetve a duális képzőhelyen oktatókkal szemben támasztott követelményeket a szakképzésről szóló törvény és annak végrehajtásáról szóló kormányrendelet szabályozza. A szabályozás értelmében, többek között feltétel, hogy az oktató:
- a duális képzőhely által vállalt szakmának megfelelő, államilag elismert, legalább középfokú szakirányú szakképzettséggel és legalább 5 éves, az érintett szakképzettségnek megfelelő szakmai gyakorlattal;
- és kamarai gyakorlati oktatói vizsgával rendelkezzen.
A sikeres mestervizsga mentességet biztosít a kamarai gyakorlati oktatói vizsgakötelezettség alól!
A szakképzésért felelős miniszter által közzétett képzési és kimeneti követelmények alapján az agrár ágazatban mesterképzést szervezni jelenleg az alábbi 15 szakmában van lehetőség:
- Dísznövénytermesztő mester
- Zöldségtermesztő mester
- Gyümölcstermesztő mester
- Kertépítő mester
- Virágkötő mester
- Méhész mester
- Lovász mester
- Patkolókovács mester
- Mezőgazdasági gépész mester
- Pékmester
- Gyümölcspálinka-gyártó mester
- Hentesmester
- Sajtmester
- Szőlész-borász mester
- Sörmester
Mesterképzésre jelentkezhet, aki
- rendelkezik az adott mesterszakma képzési és kimeneti követelményben meghatározott államilag elismert szakképesítéssel, szakmai végzettséggel,
- rendelkezik az adott mesterszakma képzési és kimeneti követelményben meghatározott idejű és minőségű szakmai gyakorlattal.
Mesterképzési igény esetén az egyes mesterszakmákra a NAK honlapján az alábbi linken keresztül lehet regisztrálni.: https://www.nak.hu/hatosagi-szakmai-ugyek/szakkepzes/47-mesterkepzes#regisztracio