Cikkünk folyamatosan frissül!
2023. január elsejétől indul az Európai Unióban, így hazánkban is az új hét éves támogatási ciklus, melyhez a Hazai Közös Agrárpolitika Stratégiai terv leadásra került. A terv keretein belül kellett megtervezni és felépíteni a közvetlen és a vidékfejlesztési támogatások rendszerét, célkitűzéseit úgy, hogy a leírt célok megfeleljenek az EU különféle stratégiáinak, irányelveinek (Zöld Megállapodás, Termőföldtől az asztalig, Biodiverzitás stratégia stb.), s ugyanakkor a gazdálkodók számára is vonzóak legyenek a rögzített lehetőségek, melyek által a gazdaságaikat is gazdaságosabban tudják üzemeltetni, védve talajaikat, az életteret is.
A fenti célok eléréséhez a hazai KAP Stratégiai Tervben ezért egy speciális rendszert, az ún. zöld felépítményt hoztak létre. Ez egy olyan egymásra épülő, komplex támogatási rendszer, amely a környezeti állapot javítását és a természeti erőforrások fenntartható használatát hivatott elősegíteni.
Az új időszak jelentős változásait az alábbiakban folyamatosan gyűjtjük össze és tesszük elérhetővé annak érdekében, hogy könnyebben nyomonkövethetőek legyenek.
A Kondicionalitásban rögzített előírásokat és az azok által elvárt célokat, lehetőségeket az alábbi cikkekben ismertetjük általános áttekintéssel, hiszen a részleteket a hamarosan megalkotásra kerülő jogszabályok tartalmazzák majd.
FELTÉTELESSÉG = KONDICIONALITÁS
- Kondicionalitás 6. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! - Nem termelő területek és tájképi elemek minimálisan előírt aránya szántóterületeken.
- Kondicionalitás 5. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! - Szántóföldi vetésforgó
- Kondicionalitás 4. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! - Talajművelés, a talajromlás és erózió kockázatának csökkentése, figyelembevéve a lejtőmeredekséget, minimális talajborítás
- Kondicionalitás 3. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! - Szántóföldi tarlóégetés tilalma, Vizvédelmi sávok kialakítása
- Kondicionalitás 2. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! – Álandó gyep fenntartása, Vizes élőhelyek és tőzeges területek védelme
- Kondicionalitás 1. – Ismerkedjünk a 2023-tól kezdődő új előírásokkal! - Az új KAP és változásai az előző ciklushoz képest, Zöldfelépítmény
AGRO-ÖKOLÓGIAI PROGRAM
- Gondolkodjunk az Agro Ökológiai program lehetőségeiról 12. - A gazdaság ültetvényterületeire további választható gyakorlatok ismertetése
- Gondolkodjunk az Agro Ökológiai program lehetőségeiről 11. - Ismét gazdaságunk ültetvényeire fókuszálunk
- Gondolkodjunk az Agro ökológiai program lehetőségeiről 10. - Gazdaságunk ültetvényterületeire választható gyakorlatokat ismertetjük
- Gondolkodjunk az Agro ökológiai program lehetőségeiről 9. - A Natura2000 védettség alá nem tartozó gyepek választható gyakorlatait ismertetjük.
- Gondolkodjuk az Agro ökológiai program lehetőségeiről 8. - Gazdaságunk gyepterületeire választható gyakorlatokat ismertetjük.
-
Gondolkodjunk az Agro ökológiai program lehetőségeiről 7. - A talaj forgatása nélküli technológiák alkalmazásának gyakorlati hasznát mutatjuk meg.
-
Gondolkodjunk az Agrár/Agro ökológiai program lehetőségeiről 6. - A talaj, ill. a növények kondícióját javító technológiai elemeket, a karbamid használatához kapcsolódó választható gyakorlatokat tekintjük át.
- Gondolkodjunk az Agrár/Agro ökológiai program lehetőségeiről 5. – A zöldítésből részben már ismert, de újragondolt terménydiverzifikációs választható gyakorlat alapszabályai.
-
Gondolkodjunk az Agrár/Agro ökológiai program lehetőségeiről 4. - Talajaink, valamint a biodiverzitás védelmét szolgáló gyakorlatok, annak a gazdálkodók számára is fontos kihatásai.
- Gondolkodjunk az Agrár ökológiai Program lehetőségeiről 3. - A biológiai sokféleség, a természetes élőhelyek, beporzó rovarok védelme érdekében vállalható előírások, melyek a gazdálkodó számára is gazdasági haszonnal járhatnak.
- Gondolkodjunk az Agrár ökológiai program lehetőségeiről 2. - Szántó hasznosítási mód esetén választható AÖP előírások.
- Gondolkodjunk az Agrár-ökológiai Program lehetőségeiről 1. - Kinek és miért érdemes a programban részt vennie. Célszerű átgondolni, s gazdaságszinten kialakítani az éves vállalásokat a többlettámogatásért.
- Agrár-ökológiai program és a mikrobiológiai készítmények
TOVÁBBI CIKKEK
- Rövid összefoglaló a Közös Agrárpolitika 2023-2027 közötti támogatásairól -A Közös Agrárpolitika (KAP) 2023-tól kezdődő időszakát Magyarország Stratégiai Terve alapozza meg, mely 2027-ig szabályozza a támogatások feltételrendszerét.
- Kiszámítható agrártámogatási rendszerben bíznak a gazdák idén is Nagy István a legfontosabb feladatok egyikének az új agrártámogatási rendszer elindítását nevezte.
- Megjelent "A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében, az EMVA Irányító Hatóság előzetes LEADER HACS elismerésekről szóló közleménye" A beavatkozás az ország térségeiben már működő vagy megalakuló Helyi Akciócsoportok számára biztosít támogatást
- Ingyenes webinárium az új agrártámogatási rendszerről Január 18-án az Agrárminisztérium szakemberei részletesen ismertetik, hogy milyen lehetőségek várnak a gazdákra és milyen kötelezettségek teljesítésére kell felkészülni 2023-tól annak érdekében, hogy a gazdálkodók igénybe vehessék az agrártámogatásokat.
-
Tájékoztatás a szarvasmarha-, juh- és kecsketartók 2023. évi egységes támogatási kérelem beadásához kapcsolódó egyes feladatairól A szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók számára biztosított uniós közvetlen és vidékfejlesztési támogatások 2023. évi igénylésével kapcsolatban az Agrárminisztérium előzetesen felhívja a figyelmet az ENAR-ban lévő adatok naprakészségével, az egységes kérelemben megjelenő állat megszemélyesítéssel és a hízott bika támogatás esetében újdonságként megjelenő szakszerű apaállat használati kötelezettséggel kapcsolatos néhány kulcsfontosságú teendőre.
-
Tájékoztató a gazdálkodókat segítő elektronikus Gazdálkodási naplóról - A megfelelő felkészülési idő biztosítása érdekében 2023-ban nagyfokú rugalmassággal kerül be az agrártámogatási rendszer adminisztratív feladatai közé a Gazdálkodási napló elektronikus formában történő vezetése.
-
Online elérhető Magyarország elfogadott Közös Agrárpolitikai Stratégai terve Az új honlap elindulásáig az Európai Bizottság által elfogadott magyar KAP Stratégiai Tervet az Agrárminisztérium letölthető formátumban, magyar nyelven, a kormányzati honlapon az alábbi linken elérhetővé teszi minden érdeklődő számára.
- A NAK segíti tagjait a támogatások minél eredményesebb lehívásában - Az Európai Bizottság 2022. november 7-én elfogadta Magyarország KAP Stratégiai Tervét, amely meghatározza az agrárium, élelmiszeripar területén nyújtható támogatások kereteit a 2023 és 2027 közötti időszakra.
-
Új Mezőgazdasági kézikönyv jelent meg „Szénmegkötő gazdálkodás” címmel melyben a kutatási eredményekkel alátámasztott információkat, jó gyakorlatokat és szemléltető ábrákat gyűjtöttük össze. A kiadvány és az ahhoz kapcsolódó, magyar nyelven is elérhetővé tett kampányvideó hatékonyan hozzájárul a gazdálkodók mezőgazdasági tevékenységekhez kapcsolódó klíma- és környezetvédelmi hatásokra vonatkozó ismereteinek bővítéséhez, növeli a környezettudatosságot, és elősegíti az alacsony szén-dioxid kibocsátást biztosító jó gyakorlatok és innovációk hazai gazdálkodási rendszerekbe történő beépítését.
-
A „Talaj =Élet” Az ATK Talajtani Intézet, valamint a Nemzeti Kutatási és Innovációs Hivatal elkészítette „Talaj=Élet” című kisfilmet, melyben rámutat a talaj életünkben, az élelmezésbiztonságban betöltött szerepére.továbbá praktikus információkkal segíti az érdeklődőt a 2023-tól induló agro-ökológiai program adta lehetőségek megértésében, megvalósíthatóságának mikéntjében.
-
Közös Agrárpolitika az erdőgazdálkodásban Az Európai Bizottság 2022. november 7-én elfogadta Ma-gyarország Közös Agrárpolitikához (KAP) kapcsolódó Stratégiai Tervét, amely alapján 2023. január 1-től felhasználhatóvá válnak a források.
-
Elérhető a NAK honlapján a KAP kalkulátor a 2023-2027-es támogatási időszakra - A KAP új ciklusában számos új kihívásnak kell megfelelni, ezért fontos, hogy előre kalkulálhassunk a lehetséges bevételeinkkel. Ebben segít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara KAP kalkulátora, mellyel minden érdeklődő kiszámíthatja a termeléstől független támogatások, valamint a termeléshez kötött támogatások várható összegét.
-
Tanuljunk egymástól! No-Till közelről - talajmegújító gazdálkodást” folytat no-till technológia alkalmazásával
- Online elérhető Magyarország elfogadott Közös Agrárpolitikai Stratégai terve
TÁJÉKOZTATÓ KIADVÁNYOK
A „Carbon Farming”, azaz a szénmegkötő gazdálkodás egy olyan fogalom, amely az elmúlt években egyre népszerűbbé vált a nemzetközi gazdálkodási nyelvezetben, különösen uniós szinten, ahol az „Európai Zöld Megállapodás” meghatározó pontjává kezd válni. A gazdálkodók számára a szénmegkötő gazdálkodás tehát olyan gazdálkodási gyakorlatok összességét jelenti a mezőgazdaságban, amelyek célja az éghajlatváltozás hatásainak enyhítése. | ||
A „Gyepgazdálkodjunk okosan és szabályszerűen” című kiadványban összegyűjtött információk és ismeretek sokak számára érthetővé teszik a természetközeli, szabályszerű gyepgazdálkodást, amely által a szektor valamennyi szereplője sikeresen építkezhet az eredményes közös munka érdekében. |
TÁJÉKOZTATÓ VIDEÓK
A „Talaj =Élet” A filmben kutatók, gazdálkodók, piaci szereplők, a NAK és az Agrárminisztérium is kifejti véleményét, praktikus információkkal segítve az érdeklődőt akár a 2023-tól induló agro-ökológiai program adta lehetőségek megértésében, megvalósíthatóságának mikéntjében.
10 legfontosabb dolog, amit a szénmegkötő gazdálkodásról tudni érdemes
Mobil gazda oktatóvideók: A Magyar Államkincstár és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara együttműködésében 9 részes, a mobilGAZDA alkalmazás használatát segítő oktatóvideó-sorozat készült. A videó-sorozat áttekinti az alkalmazás főbb funkcióit, segítségükkel az applikáció használata egyszerűbbé és átláthatóbbá válik.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalmát a vonatkozó jogszabályok hatálybalépését követően frissítjük!
KAP KALKULÁTOR
NAK